Anneler çocuklarının geleceğini besler!

İlk adımda kendinle ilgilen!
Anne olunca yeni bir hayata başlıyorsun.
Çocuğun için atacağın ilk adım; öncelikle kendi sağlığını optimal seviyede tutmak. Kendine zaman ayırmak, kişisel bakımını ihmal etmemek beden ve zihin sağlığın için atacağın ilk adım olmalı! Doğru bir model oluşturmadan işe koyulmak olmaz..
Yeni bir hayatı, sen filizlendiriyorsun…
Anne olmak çok yoğun sevgi ve sahiplenme duygusuna merhaba demektir.. İşte tam bu aşamada yanlış kararlar vermemek, yepyeni bir hayatı doğru filizlendirmek çok önemli. Bu sorumluluk omuzlarında yük değil özgürce resim yapabileceğin bir tablo gibi olmalı… Bu resmi güzel yapabilmek için strese girmek değil sadece bilinçli ilerlemek yeterli olacak!.. Elbette ki kulaktan dolma bilgiler değil uzman görüşleri bu yolda sana eşlik etmeli.
Onun için hep en iyisini istersin, ama panik yok!
Elbette çocuğun için hep güzel bir gelecek ve sağlıklı bir hayat istiyorsun. Ona aşıladığın yaşam tarzı, verdiğin bilgiler ve alışkanlıklar çocuğunun hayatla ilk buluşmasıdır. Bu ilk buluşmada verilen bilgiler ne kadar doğru olursa çocuğunun hayat temellerini bir o kadar sağlam atmış olursun. Ancak buradaki püf nokta endişeli ve panik halden uzaklaşmak. Çocuğunun hayatının ilk yıllarında anne sütünden sonraki beslenmesinde eline tutuşturacağın atıştırmalıktan, okula hazırlayacağın beslenme çantasına kadar herşey senin elinde... Doğru uygulama için doğru bilgi şart! Her alanda olduğu gibi beslenmeyi de doğru öğrenmek için çok okumak gerek..
“Çocuklukta çok yesin daha büyüme çağında” algısı yanlış!
Çocukluk döneminde vücut gelişimi ve hareketlilik sebebiyle oldukça fazla enerji harcanır. Bu mazeretle, yüksek karbonhidrat ve yağ içerikli beslenmenin hiçbir zararı olmadığı gibi son derece yanlış bir algı vardır. Elbette ki enerji harcamaları hayatımızın bu döneminde çok fazla ve buna bağlı olarak enerji alımı da yüksek olmalıdır. Fakat bu enerji doğru protein-karbonhidrat ve yağ oranları ile verilmelidir.
Çocukluk dönemindeki Obezite şirin gibi görünür ama belki de çocuğunun geleceğini risk altına sokuyorsun...!
Çocuğunun ilk 3 yılında beslenme üzerine istemli bir seçim yapması mümkün değil. Bu durumda senin seçimlerin sonucu; çocuğunun beslenme alışkanlıkları gelişir. Potansiyel obez veya sağlıklı bireyler yetiştirmek tamamen senin elinde.. Çocukluk döneminde beslenmenin ileriki yaşlarda obezite görülme riskini arttırdığını biliyoruz. Aynı zamanda Dünya Sağlık Örgütü(WHO) ‘nn de belirttiği gibi çocuklukta artan yağ hücreleri hayat boyu kaybolmuyor; ileriki yaşlarda ve yetişkinlikte bu hücreler kilo verimi ile sadece küçülüyor, hayat boyu bir risk faktörü olarak bizimle kalıyorlar!. Çocukluk döneminde obezite oluşumu sadece o dönemi etkilemiyor; hayat boyu peşinden geliyor.
Çocuğunun beslenmesi için mutlaka uygulaman gerekenler başlıklar altında toplanırsa;
Çocuğunun doğru beslenmesi için mutlak uygulamalar;
• Sabah sağlıklı bir kahvaltı ile güne zinde başlamak
• Su içmeyi öğretmek.
• Süt içmeyi öğretmek.
• Sebzelerin lezzetine bebeklikte ek gıdalara geçerken alıştırmak.
• Ekmek(tam buğday) ve patates, bulgur ve tam buğday makarna gibi kompleks karbonhidratlara yer vermek.
• Ana öğünlerinde iştah açıcı ve/veya merak uyandırıcı, sağlıklı ve güzel menüler sunmak!
• Ev yapımı; kek,meyveli yoğurt, meyveli süt alternatifleri, atıştırmalık peynir tabakları ile ara öğünlerle çocuğunu abur-cuburdan uzak tutmak.
• Çocuğuna ekmek, makarna gibi karbonhidrat kaynaklarını sunabilirsin! Ama miktar önemli!
• Ev yapımı hamburgerler- tam buğday unundan keyifli pizzalar yaratıp onun kendini iyi hissetmesini sağlayabilirsin..
• Bilişsel gelişim için balığa sofranda yer ver, örnek ol ve sadece izle.
• Hayatımızın hiçbir döneminde saf şekere ihtiyacımız yok tabi ki çocuklukta da.
• 1 yaşından önce çocuğuna tuz ve şekerin tadını öğretme.
• Tam buğday unu ile meyve parçacıkları ve pekmezle lezzetlendirilmiş lezzetli hamur işi alternatifleri yaratabilirsin.
• Tüm bunları kendi beslenmende uygula! Sonrasında çocuğunun seni nasıl model aldığına tanık ol..
• Yapılan bir araştırmada; 4 saatten daha fazla televizyon izleyen çocuklarda 1 ya da 1 saatten daha az televizyon izleyen çocuklara göre obezite oranı daha yüksek olarak saptanmıştır. Bu nedenle beslenmenin yanında fiziksel aktivitenin de çocuğunun hayatında mutlaka yeri olsun!
Ebeveynler olarak bizler çocuklarımıza örnek olmalıyız çünkü onların sadece bugününü değil geleceği de besliyoruz..
Doya doya yaşayacakları bir gelecek diliyoruz…