Çocuklarımız İçin Bu Bayrama Yeni Adet!

 1.  Bu bayram kırmızı etin çok daha fazla tüketildiği bir bayram. Çocuklarınızın tabaklarındaki et miktarını artırırken onların böbreklerini ve karaciğerini yorduğunuzu unutmayın. 
 2. Lütfen miktar konusunda dikkatli olun. Çocuklarınızın günlük 60-120 g et tüketebileceğini unutmayın. 
 3. Etin mutlaka 24-48 saat dinlenmiş olmasına özen gösterin. 
 4. Et kavurmayı bu bayram bir kenara bırakıp, daha sağlıklı pişirme yöntemleri olan; ızgara, haşlama ve fırında pişirme tekniklerini kullanın. Unutmayın, yüksek ısıda kavrulan et içindeki doymuş yağın yanması sebebiyle kanserojen özellik taşır. Etin içine fazladan giren yağ ise minik bedenlerin yağ dokularında artışa neden olur ve kalp damar sağlıkları için risklidir. 
 5.  Etlerin tabakta sebze ile birlikte sunulmasına özen gösterin. 
 6. Et yemeklerinin yanına pirinç pilavı yerine bulgur pilavı veya tam buğday makarna tercih edin. 
 7. Masalardan, sehpalardan, dolaplardan çocuklara ikram etmek için sakladığımız şekerleri, çikolataları kaldırıp, obezite ve diyabet hastalığını önlemek adına sağlıklı kuruyemişler ve kuru meyveler ikram edin. 
 8. Küçük bedenler için büyük kalori! Şeker ve yağ deposu olan baklava yerine daha sağlıklı alternatifler olarak sütlü tatlıları, sağlıklı kekleri veya meyve tabaklarını seçin. 
 9. Zaten kalori yükünün çok fazla olduğu bu süreçte gazlı-şekerli içeceklerle kalori alımını artırmayın. Bol bol su içirin. Ev yapımı şekersiz limonata, ayran, ıhlamur, kuşburnu çayı alternatif içecekleriniz arasında olsun. 
 10. Tatiller egzersizler için en mükemmel zamanlardır. Sabah veya akşam yürüyüşlerini ihmal etmeyin, ailecek aktif yaşayın. 
 11. Çocuklarınıza bu bayram “Anne Çikolatası” hazırlayın J 
 Çikolatalı Toplar 
Porsiyon Miktarı: 6
1 porsiyon: 2 adet (118 kalori, 4,8 g yağ)
Malzemeler:
· 120 g Zile Pekmezi
· 20 g Çiğ Badem
· 25 g Kakao
· 50 g Yulaf Ezmesi
· 50 g Muz
Yapılışı: 
Çiğ bademler ve muz blenderize edilip, zile pekmezi benmari yöntemiyle eritildikten sonra tüm malzemeler bir kapta karıştırılır. Karışım bölünmeden buzdolabında soğutularak sertleşmesi sağlanır. Soğuyup sertleştikten sonra 12 adet toplara bölerek yuvarlanılır. İsteğe göre Hindistan cevizine batırılabilinir. Çocuklarımızın bayılarak tüketecekleri sağlıklı çikolata toplarımız hazır J
  Gelin bu bayram ve bundan sonraki bayramlar artık sağlığımızın bayram ettiği bayramlar olsun. İyi bayramlar J