Detoks rehberi

DETOKS NE DEMEKTİR?
Detoks, toplumun genelinin uyguladığının aksine sağlıklı ve doğal ürünlerin yeterli ve dengeli bir şekilde beslenmede yer alması anlamına gelmektedir. Sebzeye ağırlık vererek her gün en az 3 porsiyon sebze tüketmeye özen göstermek, meyve tüketimini posası ile birlikte gün içerisinde 400 gram şeklinde tüketmek, kolesterol seviyesi yüksek kırmızı et tüketimi yerine Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin en formda et olan balığın tercih etmek, kafeinli içecekler ve alkol tüketimi yerine su, bitki çaylarına ağırlık vermek, şeker ve şekerli besinler yerine karbonhidratın en zengin kaynakları olan tam tahıllı karbonhidratları tercih etmek gibi küçük beslenme önerileriyle daha sağlıklı bir yaşam ile ruhen ve bedenen arınmış hissedebilirsiniz.
NEDEN DETOKS YAPMALIYIZ?
İnsan vücudu, detoxa ihtiyaç duymadan kendini temizleme kapasitesine sahiptir. Ancak sorun günümüzdeki pek çok bireyin yoğun iş temposu içinde stresli ve hareketsiz bir yaşam ile birlikte yetersiz beslenmesinden kaynaklanır. Bir de çevrenin olumsuz koşulları, vücuda alınan metabolik atıkların birikmesi ile hastalıkların artması eklenince detoxa ihtiyaç artabilir.
DETOKSU NE ZAMAN YAPMAK GEREKİR?
Detoks, her mevsim yapılabilir. Ancak Detoks programı ile hedef kilo kaybetmek değil, sadece vücudu dinlendirmek, arındırmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek olmalıdır. Kış mevsiminin vazgeçilmezleri brokoli, lahana, Brüksel lahanası, karnabahar,ıspanak, soğan ve kereviz gibi sebzeler tam da bu evrede sihirli bir şekilde size destek olur. Bu nedenle ocak ayı detoksu ile vücudunuzu ve ruhunuzu arındırarak, tazeleyebilirsiniz.
DETOKS İLE KİLO VERMEK MÜMKÜN MÜDÜR?
Detoks ile kilo kaybı olabilir. Ancak detox yaparken hedeflenen bu olmamalı! Hareketsiz yaşamın getirdiği ödem, aşırı şişkinlik ve kabızlık gibi şikâyetler azaldığında kişide fark edilir bir incelme olur. Haftada üç kez düzenli yapılan egzersiz ve beslenme düzenine dikkat edilerek bu incelik korunabilir.
Bazı bireyler için detoks; kısa sürede sonuç almaya yönelik bir çözümdür. Örneğin; kilo vermek için… Ne var ki böyle bir durumda eski beslenme alışkanlıklarına geri döner dönmez, eski kiloların, yorgunluk hissinin veya şikayet ettiğimiz diğer semptomların aynen tekrarlanmamasına şaşırmamak gerekir. İşte bu yüzden detoks, uzun vadeli davranış değişikliklerine doğru bir geçiş ve yaşam tarzı değişikliği olarak algılandığında çok daha etkili olur.
DETOKS YAPMASI GEREKEN BİREYLER?
· Sabahları yorgun, bitkin ve uykunuzu alamadan uyanıyorsanız,
· Her gün en az beş porsiyon sebze ve meyve tüketemiyorum diyorsanız,
· Kış aylarında yeterli su içmediğinizi düşünüyorsanız(en az 2-2,5 litre su içmelisiniz unutmayın!!),
· Aşırı alkol,sigara, kafein tüketiyorsanız,
· Şeker ,şekerli ürünleri hayatınızdan çıkaramıyorum diyorsanız,
· Stresli, yoğun bir çalışma temposuna sahipseniz ve sık sürekli seyahat etmek zorunda kalıyorsanız
· Ödem, gaz, kabızlık ve şişkinlik şikayetleri ile sıklıkla karşılaşıyorsanız,
· Ve en önemlisi hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız detox yapması gereken bireyler arasında siz de yer almaktasınız.
DETOKSUN FAYDALARI
· Daha kolay bir sindirim ve besinlerin daha iyi alınması.
· Toksinlerin kolay bir şekilde atılması.
· Fiziksel ve ruhsal olarak daha dinç hissetme ve daha yüksek konsantrasyon.
· Enerjinin artması ve daha canlı hissetme
· Daha güçlü bağışıklılık sistemi
· Daha kaliteli uyku
· Daha pürüsüz, parlak bir cilt ve saçlar
· Kafein, şeker, un ve alkole olan bağımlılığının azalması
· Alerji ve diğer sağlık sorunlarının azalması
· Ödem, gaz ve şişkinlik şikâyetlerinin azalması
 Sağlıklı ve formda günler dileriz. Ocak detoksu başlasınJ