Metabolizmaları Kış Saatine Ayarlıyoruz!

 Metabolizma nasıl kış saati uygulamasına kurulur sorusunu cevaplandırmadan önce daha temel bir soruyla başlayalım isterseniz; Metabolizma nedir? Basitçe açıklarsak metabolizma; sizi hayatta tutan, 7 gün 24 saat uyku halindeyken bile vücudunuzda faaliyet gösteren tüm kimyasal reaksiyonların ortak adıdır. Kış mevsimi soğuk havaların etkisi ile metabolizman için dezavantaj oluşturur evet bu doğru! Fakat; metabolizmana iyi bakarak bu açığı kapatmak da senin elinde unutma… Ne mi yapmalısın?
BUNLARI AZALT!
ü Uzayan geceler en büyük düşmanın! Saatlerin geri alınması ve kış saati uygulamasına geçiş ile birlikte akşam yemeğinden sonra tüketimlerin mi artıyor? Kendine volümetrik ve düşük kalorili seni oyalayacak yiyecekler bul. Günlük kalorinin 100-200 kalorilik kısmını bu zaman dilimi için ayırabilirsinJ
ü 21.00’den sonra besin tüketme metabolizmanı uykuya hazırla! Biyolojik saat 21.00’de metabolizmanı uykuya hazırlamaya başlıyor nasıl mı? Saat 21.00 itibariyle melatonin hormonu salınarak, vücudun kendini yavaş yavaş sindirime kapatarak uyku hazırlıklarını başlatıyor. Son ara öğününü en geç 21.00-21.30’da yap ve bu kışı fit geçir.
ü Geç saatlere sarkan akşam yemeğinde kırmızı ete dikkat! Unutma kırmızı et en zor sindirilen besinlerden ve kış akşam yemekleri için zor bir tercih.
ü Kışın duygusal açlık atakları artıyor dikkat! Havalar soğudu, kendini yorgun hissediyorsun biliyoruz. Mutlu olmak için canın sürekli yemek yemek mi istiyor? Dur ve bir kez daha düşün aç olan beynin mi miden mi işte asıl cevap bu soruda saklı. Bu gibi durumlarda ; Roisbos çayı gibi rahatlatıcı çaylar ile yeme ataklarını kontrol altına alabilirsin.
ü Kış hastalıklarından korunmak için 1 kg mandalina tüketmene gerek yok unutma C vitaminin fazlası idrarla atılıyor. Kışın en fazla yaptığımız hatalardan bir diğeri aşırı meyve tüketimi. Günlük 300-400 gram meyve senin için yeterli.
ü Akşam yemeğinden sonra düzenlediğin çay saatlerine dikkat! Kafein içeren çay ve kahve tüketimi yerine kafeinsiz kahve, bitki veya meyve çayları tercih et uyku kaliteni bozma.
ü Bu kış akşam yemeğinden sonra tatlı alışkanlığını bitiriyoruz! Günün en tatlı saatini 17.00’den önce tercih et metabolizmanı yormadan fit bir kışa merhaba de.
ü Kışın televizyon izleme saatini azalt ve yerine egzersiz koy! Kış için en iyi spor saati akşam yemekten sonra J
BUNLARI YAP!
ü Organik pazara git ve mümkün olduğunca organik gıdayı mevsiminde tüketmeye özen göster! Kivinin çıktığı mevsimde çilek almak zorunda değilsin.
ü Günde ortalama 300-400 g meyve ve her öğünde muhakkak sebze tüket! Alışverişlerini sağlıkla yap unutma alışveriş sepetin sağlıklıysa mutfağın da sen de sağlıklısındır.
ü Bu kış bir beslenme günlüğün olsun her gün günlük tut. O gün ne kadar su tüketmişsin, fiziksel aktivite yapmış mısın ya da kaç adım atmışsın hepsini bir bir not et. Araştırmalar yediklerini yazdığın taktirde kışın daha az kilo aldığını ve daha fazla aktiviteye yöneldiğini kanıtlamış!
ü En doyurucu kahvaltı seninki olsun. Bu mevsimde bağışıklık sistemini kuvvetlendirici ve doygun bir kahvaltı ile güne başla! Bol sebzeli, peynirli bir omlet ve yanında tüketeceğin 1 fincan yeşil çay ile kendini şımart ve güne zinde bir başlangıç yap. Ne dersin kulağa hoş gelmiyor muJ
ü Balık mevsimi çoktan açıldı sen hala balık tüketmiyor musun? İşte sana tüm bilimsel gerçekliğiyle neden balık tüketmen gerektiğinin kanıtlarından biri; Harvard Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Beslenme Bölümü raporlarında yayınlanan rapor diyor ki; haftada en az 2-3 kere ve her defasında 200 gramı geçmeyecek kadar balık yeme şişmanlığın oluşumunda en önemli engelleyici besin olarak vücutta görev yapar.
ü Az az sık sık yiyerek metabolizmanı ateşle! En formda kış günlerine merhaba demek için öğün aralarında mutlaka sağlıklı alternatiflere yer ver. Günlük beslenme planını 2 saatten kısa, 4 saatten uzun olmayacak aralıklarla planla.
ü Beslenmende sağlıklı üç beyaza her gün 4-5 porsiyon yer ver! Tabi ki süt, yoğurt ve ayrandan bahsediyoruz.
ü Aktif yaşamına ara verme! Dünya Sağlık Örgütü haftada 5 gün, 45 dakika-1 saat arasında spor yapılmasını öneriyor. Tek bahanen havanın soğuk ya da bugün yağmur yağıyor olması mı? Unutma ki bu gibi havalarda evde de çok rahat sabah sporunu yapabilirsin. Bunun için yapman gereken aktivite yapacağın odanın penceresini aralayarak temiz havanın içeriye girişini sağlamak ve egzersize başlamakJ
ü Güneş girmeyen eve artık tartı giriyor unutma. Eğer evin güneş görmüyorsa ve yaz aylarında çok sınırlı tatil yapabiliyorsan, acilen 25-OH VD3 değerlerine baktır. Güneşin armağanı D vitamini metabolizmanı hızlandıran sihirli bir vitamin.
ü Metabolik hızını destekleyen en önemli sistem ise tabii ki sindirim sistemin. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını istiyorsan düzenli probiyotik kullan!
ü Su şişenle arkadaş ol. Yanı başında 7/24 su şişesiyle dolaşan insanlar görüyorsun değil mi… Sen neden onlardan biri olmayasın? Evet biliyoruz havalar soğudu ve senin hiç su içme isteğin olmuyor o zaman senin için bu yazının sonunda su içmeni arttıracak fit su tarifimiz olacak sakın kaçırmaJ
ü Uyku en değerli besin unutma! Saatlerin geri alınmasıyla birlikte biyolojik saatin sekteye mi uğradı? Uyku kaliten ve uyku saatin de metabolizmanın düzenli çalışması için oldukça önemli. Günde ortalama 8 saat uyumaya özen göster.Yatak odasının uyku saatleri içinde sessiz ve ışıksız olması ise uyku kalitesini artıran unsurlardan unutma
FİT-SU
· 1 litre su
· 50 gram taze zencefil dilimi
· 2 adet kabuk tarçın
· 5 adet karanfil
· 1 orta boy limon dilimi
DETOX ÇORBA:
· 400 g kabak
· 200 kereviz
· 200 g soğan
· 50 g taze zencefil
· 100 g renkli biberler
· 1 çay bardağı kırmızı mercimek
· 1 diş sarımsak
· Tane karabiber
· 1,5 litre su
Zencefil hariç tüm malzemeyi küçük parçalara ayırarak, zencefili 2 parçaya bölerek atarak tüm malzemeyi kaynamış suyun içerisine alarak düdüklü tencerede pişirin. Piştikten sonra zencefili çıkartarak blendırdan geçirin. Limon ve pul biber ile servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun formda tutsun.