Protein diyetleri etkili mi?

PROTEİN DİYETİNDE NELER VAR? SAKINCALARI NELER?
Medyada duyulan çeşit çeşit protein diyetinde aslında hep aynı sistem var! Yüksek protein verip metabolizmayı hızlandırmak ve hızlı kilo vermenin odak noktası olduğu sağlıksız diyet programı uygulamak.. Bu diyetlerle protein içeriği yüksek besinleri verirken aynı zamanda doymuş yağ içeriği de yüksek olan besinler kullanılır. Proteinden zengin beslenmek isterken bir bakmışsınız yağdan da zengin beslenmeye başlamışsınızdır. Üstelik doymuş yağlardan!!..LProteini hayvansal kaynaklı gıdalar ile vermenin bir sonucu olarak kolesterol artışı ile kalp damar sağlığınız da tehlikeye girer. Bunun yanı sıra yüksek protein alımı böbrek ve karaciğerinizin çalışma fonksiyonlarını olumsuz etkiler..
PROTEİN DİYETLERİ SONRASINDA NE OLUR?
Protein diyeti yaptınız ve sizi tartıda mutlu eden sonuçla karşılaştınız ancak bu mutluluk ne kadar sizinle birlikte olacak?
• Protein diyetinde sizi kandıran kilo kayıpları hem kalıcı değildir, hem de bu tarz diyetler hayat boyu uygulanabilir olmadıkları için normal yaşantınıza döndüğünüzde ani olarak verdiğiniz kiloları geri alırsınız, hem de fazlasıyla!..
• Diğer bir yandan karaciğer ve böbreklerinizi yorucu ve sağlıksız bir beslenme programı ile tanıştırdınız, bu organların fonksiyonlarını olumsuz etkilemeye başladınız. Şuan etkilerini fark etmiyor olabilirsiniz ancak uzun dönemde karaciğer ve böbrek sağlığınızı olumsuz etkilediğinizden emin olabilirsiniz!
• Kolaylıkla ulaşabileceğiniz “Medyatik ve bilimsel geçerliliği olmayan protein diyetleri” büyük kitlelere aynı oranda ve tek tip beslenmeyi öğütlüyor yani size özel bir uygulama önermiyor! Aynı zamanda da kalp damar sağlığınızın büyük ölçüde hasar görmesine sebep oluyor!
• Uzun dönemde hayvansal kaynaklı proteinden zengin ve posadan fakir beslenmek ise bağırsak sağlığınızı olumsuz etkiliyor. Posanın bağırsak düzenleyici etkisinden sizi mahrum bırakıyor.
• Yüksek düzeyde protein alımı aynı zamanda kemiklerden kalsiyumun çekilmesine sebep oluyor, kemik erimesini de tetikliyor.
DENGELİ BESLENİRKEN ALDIĞIMIZ PROTEİN YETERSİZ Mİ?
Dengeli beslenirken aldığımız protein elbette vücut sağlığımız için yeterli! Gereğinden fazla protein alımı kalıcı bir sonuç elde etmemizi sağlamayacak! Ancak belli durumlarda (büyüme gelişme dönemi çocukluk ve ergenlikte, sporcularda) protein ihtiyacı artmaktadır. Erkeklerin kadınlara oranla daha yüksek protein ihtiyacı vardır. Bu nedenle protein ihtiyacı ve diğer tüm besin ögesi ihtiyaçları bireye özgü planlanmalıdır.
 Sporcularda yapılan çalışmalar, çok yüksek miktarlarda protein tüketiminin, fiziksel performans ve kas yapımında bir yerden sonra etkili olmadığını göstermektedir. Spor yapan bireylerin enerji kaynağı olarak kullanılmak üzere glikoz da alması gereklidir, glikojen depolarının sağlam olması önemli ölçüde fiziksel performansı etkiler. Bu amaçla kullanılacak olan glikoz kaynağının elbette basit şekerler ve glisemik indeksi yüksek karbonhidrat grubu ile sağlanmaması gerekir. Hem sağlıklı kilo vermede hem de sporcular için kas yapımında MUCİZE aldığınız proteinde değildir! Beslenme örüntünüzün tamamı alacağınız sonucu etkileyecektir.
Bilimsellikten uzak ve sağlığınızı tehdit edici protein diyetlerini uygulamak yerine yeterli ve dengeli, bireye özgü planlanan ve uygulanabilirliği yüksek sağlıklı beslenme programları ile ideal vücut ağırlığına kavuşmak sandığınız kadar zor değil.. Size özel beslenme programı için beslenme uzmanınızdan destek almalısınız.
Sağlıklı ve Formda günler Dileriz