Ramazandan Çıktık Nasıl Beslenmeliyiz

Ramazan ayında metabolizmanızı yavaşlatacak ve/veya kilo almanıza sebep olacak neler yaptınız?
• 1 ay boyunca gün içerisinde uzun saatler aç kaldınız!
• İftarda mide hacminizi zorlayan geleneksel zengin sofralar ile mide hacminizi genişlettiniz!
• Sahur vakti mecburen gece beslendiniz!
• Fiziksel aktiviteniz azaldı!
• Bozulan uyku düzeni ve kalitesiz uyku peşinizi bırakmadı!
Bunların her biri hem mide kapasitenizi arttırdı hem de metabolizmanızı yaklaşık %10 oranında yavaşlattı! Ramazandan çıktık; şimdi metabolizmanızı hızlandırmaya ne dersiniz?

HADİ KAHVALTIYA!
Günün erken saatlerinde kahvaltı ile güne başlamak metabolizmanızı erkenden uyandırır. Kahvaltı; metabolizmanızı hızlandırır ve tüm gün çok dinç hissetmenizi sağlar! Her sabah kaliteli protein deposu yumurtanız, yağsız beyaz peynir, bol yeşillik ve tam tahıllı ekmeğinizle kendinize zengin bir sofra hazırlayın! Sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlayın ve harika hissedin!
YEŞİL ÇAY İÇİN!
Çok iyi bir antioksidan deposu ve kansere karşı koruyucu etkideki Yeşil çay’ın aynı zamanda Ramazan ayı sonrası yavaşlayan metabolizmanızı harekete geçirdiğini biliyor muydunuz?
Tarçın kabuğu veya limon ilaveli yeşil çay ile keyiflenmeye ne dersiniz? Günde 2-3 fincan yeşil çayınız minik ara öğünlerinize eşlik edebilirJ Siz yeşil çayınızla keyiflenirken bırakın metabolizmanız çalışsın!:)
SÜT-YOĞURT-AYRAN SOFRANIZDAN EKSİK OLMASIN!
Hem kalsiyumdan zengin hem de iyi kalitede protein içeren süt ve ürünleri tüketmenin zayıflamada çok iyi bir yardımcı olduğunu bilmeyen yok!.. Bir de süt ve ürünlerini yağsız tüketmek sizi daha da hafifletecek, Ramazan sonrası forma girmenize yardımcı olacak!
BOL SEBZE MEYVE TÜKETİN!
Bol sebze ve meyve tüketimi sadece vitamin ve mineral desteği sağlamaz, aynı zamanda bağırsak çalıştırır, kan dolaşımını hızlandırır, tok tutar, vücudunuzu uyarır ve metabolizmanızı hızlandırır! Ramazandan sonra tam da vücudumuz için istediğimiz bu değişimleri günde en az 5-6 porsiyon sebze-meyve tüketimi ile sağlayabilirsiniz..
SPOR YAPIN!
Ramazan ayı boyunca fiziksel aktiviteniz, yağsız vücut kitleniz ve enerji harcamanız azaldıL! Metabolizmayı hızlandırmanın, vücudunuzdaki fazla yağlardan kurtulmanın en iyi yardımcılarından olan fiziksel egzersize hemen başlamalısınız! Spor yapmamak için artık bahaneniz yok! Havlunuzu alın ve yola koyulunJ! Ancak hayat boyu yapmayı düşündüğünüz spor türünü tercih edin, çünkü sporda devamlılık önemli!!
KALİTELİ UYKU
Ramazan ayında ihmal edilen konulardan birisi de “kaliteli uyku”! Ramazan ayı boyunca biyolojik saatinizi şaşırtan düzensiz ve kalitesiz uyku saatleri maalesef metabolizmanızı yavaşlattı! En kaliteli uykuyu almanız gereken 02:00-05:00 saatleri arasında uyanık kaldınız. Ramazan ayı bitince hemen biyolojik saatinizi düzene sokmalısınız! Günde en az 8 saat uyku ile dinlenmiş bir vücut ve güne erken başlamak için erken yatmalısınız! Kaliteli uyku, metabolizmanızın doğru çalışmasını sağlar, fizyolojik sağlığınız ve bağışıklık sisteminize destek olur.
BOL SU İÇİN!
Sağlıklı beslenmek ve forma girmenin anahtarı gün içinde içtiğiniz suda saklıdır! Gün içinde hep “Bugün kaç litre su içtim?” diye sorun kendinize ve en az 2,5-3 litre su tüketin! Su içmeyi sevmiyorsanız her sabah kendinize tarçın kabukları, mevsim meyveleri ve su ile birlikte bir karışım hazırlayın. Özetle muhakkak SU için J..
ARA ÖĞÜNLERLE VÜCUDUNUZU ŞAŞIRTIN!
Hep az yemek yemenin kilo vermekle ilişkisi olduğu sanılır ama esas sık aralıklarla, sağlıklı öğünlerle beslenmenin kilo vermekle çok ciddi ilişkisi vardır!J Ramazan ayında iftardan sahura kadar beslenmenizi doğru planlamak oldukça zordur ve tabi bu sebeple de ramazan ayında kilo almak oldukça sık gözlenir. 2-3 saat aralıklarla yemek yemek hem Ramazan ayında artan mide hacminizi küçültmeye yardımcı olacak, hem de metabolizmanızı uyarıp çalıştıracak..
 
Unutmadan;
Gece ara öğün yapıyor isek uyumadan en az 2-3 saat öncesinde bu öğünü bitirmiş olmanız çok önemli! Saat 22:00-05:00 arasında hiçbir şekilde besin tüketimi yapmayın!
Sevdiklerinizle Sağlık Dolu, Güzel Bayramlar Sizinle Olsun!