Sütünü Tanıyor Musun?

Bebeğinizin İlk Aşısı; KOLOSTRUM (Ağız Sütü)
Vücudunuz kolostrumu gebeliğinizin 2. trimesterinde üretmeye başlar. Doğumdan sonraki ilk hafta boyunca vereceğiniz, koyu renkte (sarı) ve kıvamlı, yüksek protein ve düşük yağ içeriğine sahip bir süttür. Bebeğin doğum sonrası yeni yaşamındaki, en kıymetli besinidir. Miktarı az ancak besleyici değeri yüksektir.
Kolostrum bebeğinizin ilk aşısı! Büyüme faktörleri özellikle kolostrumda yüksektir. Bebeğinizin hayata sağlıkla başlangıç yapması için; doğar doğmaz bu sütü alması çok önemli. Doğum sonrası hemen emzirin ve kolostrumdan faydalanmasını sağlayın.
Doğumdan sonra bebeğiniz ilk 3 gün her beslenmede 2-10 ml’ye ihtiyaç duyar. 3. günün sonunda bu rakam 15-30 ml’ye ulaşır. İlk günlerde hem sütünüz hem de bebeğinizin ihtiyacı az olacaktır, panik yapmayın :)
Süt yapımında etkili olan prolaktin hormonu genellikle doğum sonu artmasına karşın, bazı annelerde bu artış 2-3 gün gecikebilir. Prolaktin salgısının artması memelerin asıl sütle dolmasını sağlar.
Doğumdan Sonra 7-15 Günler Arasında Üretilen; GEÇİŞ SÜTÜ
Kolostruma oranla geçiş sütünde protein miktarı azalır, yağ ve enerji içeriği artar. İlk sütün sarımsı rengi ve kıvamlı özellikleri bu sütte kaybolur. İnek sütüne oranla daha sulu ve mavi-beyaz renktedir.
15. Günden Sonra Salgılanan; MATÜR SÜT (Olgun Süt)
Sütünüz bu dönemde başlangıçta karbonhidrattan zengin, sonunda ise yağdan zengindir. Rengi giderek mavimsi beyaz bir renge dönüşür ve emzirmenin sonunda yağlı süt geleceği için kremsi beyaz olur. Bu iki sütü de alması açısından, bebeğinizi doyana kadar ve kendisi bırakana kadar tek memeden emzirin.
Olgun süt, beyin ve retina gelişmesi için gerekli olan yağ asitlerinden zengindir. Protein değeri az ama biyolojik değeri yüksek olduğu için bebeğin ilk 6 aydaki ihtiyacının tamamını karşılar.
Annenin bebeğine vereceği en değerli besin anne sütüdür!
Anne sütünün %80’i sudur. Emzirmenin ilk evresinde gelen süt sudan zengindir ve bebeğin ihtiyacı olan su, bu sütten karşılanır.
Anne sütü bebeğinizi koruyan biyoaktif maddeler, bağışıklık sistemini düzenleyen faktörler, büyüme ve gelişmeyi etkileyen hormon ve büyüme faktörlerini içerir.
Bebeğinizin tüm ihtiyaçlarını karşılar.
İleri dönemlerde ortaya çıkabilecek kalp, diyabet, obezite gibi hastalıklara karşı koruyucudur.
Gebelikte alınan kiloların verilmesini kolaylaştırır.
Yumurtalık ve meme kanseri riskini azaltır.
Lohusa depresyonunu azaltır.
 
Anne sütünün canlı bir sıvı olduğu ve içeriğinin sürekli değişkenlik gösterdiğini unutmayın. Sütün yetersiz, dokusu farklı, rengi değişik diyenlere de inanmayın :) bol sütlü, emzirmeli günlere…