14 Şubatına Heyecan Katacak Besinler

Afrodizyak özelliğiyle bilinen besinler, tüketimi sonrasında libidoyu arttırıcı etki taşıyor! Rahatlıkla tüketebileceğin bu besinlerle cinsel performansına doğal yoldan destek çıkabilirsin. İşte sana 7 maddede afrodizyak besinler!

Safran: Altın sarısı rengiyle yemeklere renk katan ve dünyanın en pahalı baharatları arasında yer alan safran, aynı zamanda libidoyu arttırıcı özelliğe sahip! Yapılan araştırmalara göre içindeki sarı rengi veren krosin maddesi aynı zamanda afrodizyak etki taşıyor. Bu sayede cinsel isteğin de artmasını sağlıyor.

Nar: Kış mevsiminin vazgeçilmez bereket meyvesi nar da afrodizyak özellikte. Sen bu besini daha çok bağışıklık güçlendirici, kalp ve beyin dostu olarak bilsen de araştırmacılar afrodizyak özelliğini kanıtlamış bile! 2013 yılında yapılan çalışmaya göre nar libidoyu arttırıcı özelliği kadar erkeklerin sperm sayı ve kalitesini de arttırıyor. Bu özelliğinden yararlanarak 14 Şubatta partnerine ana yemek sonrası narlı bir tatlı yapmaya ne dersin?

Tarçın: Tatlılarına lezzet katmasıyla beraber kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olan tarçını biraz da ilişkine heyecan katmak için kullanabilirsin. Araştırmalar tarçının cinsel isteği arttırıcı etkisi olduğunu söylüyor.

Zencefil: 2015 yılında yapılan araştırmaya göre zencefil bağışıklığı arttırması yanında spermlere de olumlu etki oluşturmaktadır. Çalışmaya göre zencefil erkeklerde serum total testosteron seviyesinde artış sağlamaktadır. Ayrıca sperm yüzdesini, canlı kalış süresini ve hareketliliğini de arttırmaktadır. Bu da doğrudan kişide cinsel istek ve performans ile fertilitede artış göstermesi demektir.

Maca: Turpgillerden gelen maca bitkisini de listene ekleyebilirsin! Genellikle kronik yorgunluklara karşı enerji verici etkisinden dolayı tercih edilen Maca nasıl afrodisyak etkiye sahip dersin? İşte yanıtı: İçerisinde testosteron benzeri bileşenleri içermesi vücutta bu hormonun seviyesinin artışını sağlamaktadır. Bildiğin gibi yüksek testosteron seviyesi cinsel istekle ilişkilidir. Yani libidoyu arttırıcı etki taşıyor.

Kakao: Yapılan çalışmalara göre kakao, cinsel isteği ve hazzı arttırma özelliğiyle afrodizyak besinler arasında sayılıyor. İçerisindeki feniletamin maddesi hipotalamusu uyararak zevk alma duyularını tetikleyen 2 nörotransmitter-serotonin ve endorfin- salgılatmaktadır. Bu hormonlar da mutluluk, sevgi, tutku ve arzulama gibi duygularının oluşmasını sağlıyor! İşte bu sayede kakao cinsel isteği arttırıcı özelliğe sahip.

Sarımsak: Evet evet yanılmadın, kokusundan çoğu kişi rahatsız olsa da sarımsak afrodizyak etkili bir besin! Araştırmalara göre bu besin erkeklerde sperm sayısını ve cinsel isteği arttırıyor. 2010 yılında yapılan çalışmalara göre, sarımsak özellikle iktidarsızlığa karşı da olumlu etki göstermekte! Ayrıca sinirsel uyarılmayı arttırarak da libidoyu arttırma görevini taşımaktadır. 14 Şubat’ta partnerine hazırlayacağın akşam yemeğine ekleyeceğin birkaç pişmiş sarımsak, koku problemini ortadan kaldırırken ikinizin de afrodizyak etkisinden faydalanmasını sağlayacaktır.

Artık küçük tüyoları aldığına göre, pazar akşamına güzel bir organizasyon düzenlemeye ne dersin? Menülerinde sana bahsettiğim afrodizyak besinlerden birkaçını kolayca ekleyebilirsin. İşte işin en önemli noktasına geliyoruz; Yapacağın yemeklere “Aşkını” katmayı sakın unutma :)