3 öğün 3 yumurta alternatifi

Yumurta neden bu kadar trend?
Bu sorunun yanıtı için yumurtayı besin değeri açısından sana anlatıyorum hazır mısın? Yumurta ortalama 55-60 gram kadar olup kalorisi de maksimum 85 kaloridir. Bir adet yumurta; 6 gram protein ve 5 gram kadar yağ içerirken, neredeyse hiç karbonhidrat içermez. Yumurtanın diğer hayvansal proteinlerden en önemli farkı; sindirilebilirlik düzeyi en yüksek tek besin olmasıdır. Bu nedenle diyetlerinin de aslında baş tacıdır. Yumurtanın beyazı ve sarısı arasında besin öğesi içeriği açısından farklar bulunmaktadır. Yumurta beyazı, sarısına göre birçok amino asidi fazla miktarda içerir. Sarısında da yüksek oranda protein ve sağlıklı yağlar bulunur. Yumurta sarısı; A, D, E vitaminleri ve kolini beyazına göre oldukça fazla içerir. Yumurta akında sodyum, magnezyum çokken; sarısında da demir, kalsiyum ve çinko bol miktarda bulunur. İki kısmın da besin değeri yüksek olduğu için, yumurtayı bir bütün olarak yemek hem kalp ve karaciğer hastalıklarından korunmak, hem spor yaparken kas gücünü artırmak, hem de tok kalmak için önemlidir.
Her gün 1 yumurta tüketebilir miyim?
Omlete bayılıyorum kahvaltıda haşlanmış, poşe ya da göz yumurta hiç farketmez hepsini yemek istiyorum. Peki günde ne kadar yumurta tüketmem gerekiyor? Sağlık açısından ne kadarı faydalı? Her gün yumurta yiyorum kolesterolüm yükselir mi? Şeklinde bir çok soru alıyorum danışanlarımdan. Ancak mesele günlük yumurta sayısı değil gün içerisinde ve kahvaltında yumurtanın yanında ne tükettiğinle alakalı. Doymuş yağları hangi kaynaklardan aldığını görebilmek için tüm beslenme planını incelemen gerekli?? Günde iki yumurta tüketmende evet hiçbir sorun yok; fakat yumurtanın yanında çeşitli peynirler tüketmeyi seviyorsan durum birazcık vahim! Bu hem doymuş yağ hem de kalori miktarını bir hayli artırıyorsun anlamına gelir o zaman ne diyoruz bireysel farklılıklar göz önünde bulundurulmakla birlikte denge şart!
Sana 3 öğünde 3 yumurta tarifi önerisi vereceğim önemli olan tek nokta; bir günde yalnızca bir öğününde yumurtalı alternatifi tüketmen olacak hadi başlayalım??
SABAH NEŞESİ YEŞİL OMLET
Mutlulukta birinci basamak kahvaltındaki yumurtandan geçiyor. Sen yumurtanı nasıl tercih edenlerdensin? Herkes yumurtasını farklı sever? Haşlanmış, çırpılmış, menemen ya da omlet,… Bizim mutluluk diyetinde sana önerimiz neşeli yeşil omlet. Omletin için; 1 yumurta, 100 g yeşil sebze (kabak,ıspanak, dereotu, maydanoz,…) ve 30 g avokadoya ihtiyacın var. İster küp küp doğra istersen robottan geçirdikten sonra yumurtanla çırp. Yaratıcılık sana kalmış?
ÖĞLEN SANDVİÇİNE YUMURTA İLAVE EDEREK İŞTAHINI DAHA İYİ YÖNET
Yumurtayı ana öğünde yanında sandviçi,n içerisinde, taze sebzeler ile salatada veya süt ürünlerinden bir tanesiyle beraber tüketmek kilo yönetimine katkıda bulunur. Yumurta sadece kahvaltıda değil, ana öğünlerde de yenilebilecek süper besinlerin başında gelir.
PRATİK AKŞAM; EGG BENEDİCT HAYRANLARINA GELSİN
Malzemeler
• 2 yumurta
• 2 dilim hindi füme
• 2 dilim tam tahıllı dilim ya da tam buğday ekmeği
Yumurtaları sirkeli sıcak suya kırın ve bir miktar daha haşlayın poşe yumurtalarınız hazır olunca tam tahıllı ekmeklerinizi tost makinesinde bir miktar ısıtıp üzerine hindi fümelerinizi ilave edin en üste de poşe yumurtalar! 350 kalori ile hem doyurucu hem fit hem de çok pratik bir akşam yemeği seni bekliyor şimdiden afiyet olsun??
Bilimsel not:
Yumurtayı mutfakta doğru saklama ve kullanma önemli bir konudur. Çünkü yumurta oda ısısında beklediğinde tazeliğini yitirir, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik olarak bozulmaya uğrar. Bu nedenle yumurta; -1 ve +1 derecelerde buzdolabında iki haftaya kadar saklayabilirsin.