40'lı Yaşlar ile Hayat Yeniden Başlar!

Hayat boyu geçen bu yıllar arasında, altına imza atılması gereken bir dönem var ki bu da 40’lı yaşlar… Bu dönemde her kadın fiziksel ve ruhsal açıdan iç sesini dinler, ruhunu beslerse, ilerleyen yaşlar yaşam dolu bir şekilde geçer.
Bu yaş aralığında en belirgin olarak hormonal denge değişmeye başlar. Bu durum çoğu zaman adet dengesinde bozulmalara, psikolojik değişmelere yol açar.

Hormonlardaki bu dengesizlikler kadınlarda menopoz korkusunu doğurur ki bu aslına hiç korkulmaması gereken kolaylıkla atlatılabilecek bir geçiş sürecidir. Bu dönemde adet sürelerinde, görülme sıklığında azalma veya artma görülebilir.

40’lı yaşlarda cilt elastikiyetini korumak için C ve E vitamini almayı unutma. Cildini önce içten beslemeye ne dersin? C vitamini, meyve ve sebzelerden her mevsim rahatlıkla karşılayabileceğin bir vitamin. E vitaminini ise badem, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar ve bitkisel yağlardan karşılayabilirsin.
Tek yapacağın, bir manavdan rengarenk ve çoğunlukla kırmızı, mor, mavi sebze ve meyveleri almak. Beslenme düzeninde onlara sırayla yer vermek. Tabi meyvenin günlük miktarının 300-400 gramın üzerine çıkmamasına da dikkat etmelisin!
Dikkat! Bu yaşlarda karın çevren yağlanmaya meyilli! Karın çevresi yağlanması, insülin hormonunun fazla salgılandığı anlamına da gelebilir. Fazla salgılanan insülin hormonu kontrol altına alınmaz ise, karın çevresindeki yağlanma problemi her geçen gün artabilir. Lütfen 6 ayda bir tüm tetkiklerini tamamla ve bir endokrin doktoruna görün!

Gençlik yoğurdu;
• 125 gram light yoğurt
• 150 gram kırmızı meyve(kış döneminde nar, yaz döneminde çilek,böğürtlen, yaban mersini tercihin olsun.)
• 2 tüm ceviz
• 1-2 dal nane

MENOPOZ DÖNEMİNDE BESLENMENİN ÖNEMİ
Vücutta gelişen değişimler nedeniyle kadınların korkuyla yaklaştığı menopoz döneminden artık hiçbir kadın korkmayacak! Çünkü beslenmende yapacağını değişiklikler ile senin için bir bitiş değil aksine hayatında yepyeni bir dönemin başlangıcı olacak bu süreci, keyifli hale getirebilirsin.
• Osteoporozdan korunmak ve kemik sağlığınıza yatırım yapmak istiyorsanız, kemik kumbaranı her gün süt tüketerek destekle! Her gün 4-5 porsiyon yağsız süt ve süt ürünü tüket.
• Vücudunuzdan kaybolan mineralleri her daim desteklemek şart! Bu yüzden mutlaka doğanın size sunduğu mineralli sulardan yararlan.
• Güneşten beslen ki metabolizman kış uykusundan uyansın! Günde 15-20 dakika elinden dirseğine kadar olan kısmın iç bölümünü güneşlendirerek, D vitamininden yararlan. Kış başlangıcı ve yaz başlangıcı döneminde D vitamini değerlerini ölçtürerek takviye al!
• Bu zamana kadar egzersiz yaptıysan kardasın, ancak egzersiz yapamadıysan hiç de geç kalmış sayılmazsın. Bu dönemde fiziksel aktiviteyi hayatının bir kenarına oturtmanla beraber hem vücudun mutluluk hormonu salgılayacak, hormonal iniş çıkışların yarattığı stresli dönemden uzak kalacak; hem de kemik ve kas sağlığına yatırımda bulunacaksın.

Sağlıklı kemiklerin sırrı yoğurtta saklı;
• 250 g light yoğurt
• 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
• 1 çorba kaşığı keten tohumu

MENOPOZ SONRASI BESLENME İLE İKİNCİ BAHARINI KEŞFET!
Bu dönemde vücudunda meydana gelen yıkımlar etkisini göstermeye başlayacağı için tüm besin gruplarından yeterli miktarlarda almalısın.
• Günlük 3-4 porsiyon yağı alınmış süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Yağsız olanları tercih etmeniz, hem kan yağlarınızın yükselme riskini azaltacaktır, hem de kilonuzda kontrol sağlayacaktır.
• Her gün omega-3 tablet al! Omega-3 dendiğinde, kalp sağlığı ve beynin yaşlanma sürecini yavaşlatması gelir akla. Bir diğer faydası da eklem yerlerindeki sıvı miktarının korunmasını sağlamaktır.
• Bu dönemde barsak hareketleri yavaşlamaya başlar ve kabızlık gibi sorunların görülme sıklığı artar. Bu yüzden posalı besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Bu da günde 4-5 porsiyon sebze meyve, haftada 2 kez kuru baklagil tüketerek ve ekmek tüketimlerinde tam tahıllı - tam buğdaylı ekmekleri tüketerek olur.
• Yaş ilerledikçe su içmeyi çoğu kişi unutur. Oysa vücudun fonksiyonlarının devam etmesi için, su bu dönemde daha önemli yere sahiptir. Her gün 2-2,5lt su içmelidir.

İkinci bahar yoğurdu;
• 125 g light yoğurt
• 4 tüm ceviz
• 20 g buğday ruşeymi

Hayat aslında kendimizi keşfetme yolculuğudur… Bu yolculuk biz kadınlar için keşiflerle dolu bir seyirle ilerler. Bedeni tanımak, ergenlik, gebelik, annelik derken vücutta meydana gelen her değişim, bizi her daim yeniler. Formeo ailesi ve ben Trendy diyetisyen Tuğçe Ergen hayatınızın her döneminde sağlıklı ve formda olacağınız bir ömür dileriz.