Ağırlık yönetiminde kim daha avantajlı?

Birçoğumuz ağırlık yönetiminde erkeklerin daha şanslı olduğunu ve daha çabuk ağırlık kaybettiklerini düşünüyoruz değil mi?
Peki gerçekten erkekler kadınlara göre daha mı avantajlı?
Bu sorunun cevabını anlayabilmek için hadi gelin metabolizma hızına etki eden faktörleri beraber inceleyelim.
Metabolizma hızımız, cinsiyetimiz, yaşımız, genetiğimiz, geçmiş diyet öykümüz, stres durumumuz, hormonlarımız ve gebelik- emziklilik durumu gibi özel durumlardan etkilenir. Ve hepsinin bir bütününü oluşturur.
Yani cinsiyetimiz kilo verme hızını etkileyen önemli bir faktör olarak ele alınsa da tek başına değerlendirmek yeterli olmayacaktır.
Peki bu sorunun temelinde ne yatıyor diyecek soracak olursanız:
Genetik olarak erkekler daha fazla testesteron ve kas kütlesine sahip olduklarından ve kas kütlesi yağ kütlesine göre daha vücuda fazla enerji harcatabildiğinden dolayı avantajlı sayılabilirler. Fakat erkekler de kadınlar da 30’lu yaşlarından sonra maalesef kas kaybı yaşamaya başlıyorlar. Düzenli fiziksel aktivite ile mevcut kas kütlesini korumak; bağışıklık sistemini, vücut ağırlığını, hareket etme yeteneğini desteklemek için etkili olacaktır.
Kadınlar daha fazla yağ kütlesine sahiplerdir ancak, olması gereken de budur! Bilimsel tüm gerçekler bize gösteriyor ki kadınların sahip olduğu yağ kütlesi “sağlıksız” DEĞİLDİR. Bu yağ kütlesi kadınların fizyolojisinin bir parçası ve “fazladan” olarak nitelendirmek doğru değildir.
Hem kadın hem erkek bireylerde vücuda göre fazla olarak nitelendirdiğimiz yağ kütlesinin bel çevresinde yoğunlaşması dikkat edilmesi gereken faktördür. Bel çevresinde oluşan yağlanma kalp damar hastalıkları, tip 2 diyabet gibi sağlık problemleriyle ilişkilidir. Bu durumda uzman desteği almak çok önemlidir.
Kilo verme süreci birçok etmenden etkilenir ve kıyaslarla doldurulmayacak kadar kıymetli bir dönemdir.
Amaç keyifle, sağlıkla ve doya doya beslenmek olmalıdır.
Kişiye özel olduğu takdirde erkekler de kadınlar da sağlıklı vücut ağırlığına ve sağlıklı bir yaşama ulaşmak için eşit şansa sahiptir :)
Bedenini sağlıkla dolsun. Yaşamınız doya doya olsun :)