Akıllı Ofis Çantam

Kış ayları yaklaşıp yoğun iş temposu başlarken, ofis çantanda bulunduracağın besin ve takviyeler, seni soğuk kış günlerine karşı korurken aynı zamanda maksimum iş performansıyla çalışmana yardımcı olacak. Bu besin ve takviyelerin ne olduğunu merak ediyorsan, haydi okumaya devam et!
1. Küçük ara öğünler
Küçük ara öğünler, kan şekerini dengelemek için en önemli öğünler arasında yer almaktadır. Bunun yanında düşen kan şekeriyle iş performansının olumsuz etkilenmesini istemiyorsan, ara öğünlere büyük önem vermen gerek. Ara öğünlerde çantanda en basit şekliye kuru yemişlere ve kuru meyvelere yer verebilirsin. Bunun yanında küçük kaplarda taşıyacağın taze meyveler, daha tok kalman kısmında sana yardımcı olacaktır. Dikkat, kuru yemişleri gereğinden fazla tüketmen, ihtiyacın olan kalorinin dışına çıkmana sebep olabilir.
2. Su
Çalışma hayatında en fazla unutulan besin öğesi su! Yoğun iş temposu, sabit bir yerde çalışmama, gün içerisinde fazla seyahat, içilen su miktarının ihtiyacın çok çok aşağısında kalmasına sebep oluyor. Bu yüzden yanında gezici bir su kabı taşıman, bu sınırın üstüne çıkmada sana yardımcı olacaktır. Unutma, bedeninin susuz kalması, baş ağrıları, unutkanlık, zihin bulanıklığı ve konsantrasyon düşüklüğü gibi yan etkiler doğurarak iş performansını düşürebilir.
3. Balık Yağı
İşte sana beyin dostu takviye, balık yağı! Yapılan araştırmalar Omega 3’ün bağışıklığı güçlendirdiği, bilişsel fonksiyonları desteklediği, hafızayı güçlendirdiği, odaklanmayı arttırdığını ve beynin genç kalmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Bu yüzden düzenli balık yağı takviyesi alman, hem bağışıklığını güçlendirecek aynı zamanda iş performansına katkı sağlayacak.
4. D vitamini
Kış ayları= düşük D vitamini seviyesi. Düşük D vitamini seviyesi de ne yazık ki düşük bağışıklık demek! D vitamini besinlerden sağlayabileceğin bir vitamin türü değil, bu sebeple takviye olarak alman zorunlu. Fakat bu konuda dikkat edeceğin en önemli nokta, D vitamini fazla alımında toksik etki oluşturabilecek bir vitamin türü. Bu yüzden öncelikle kan değerlerindeki D vitamini seviyesine baktırıp, uzman eşliğinde eksikliğe göre takviye yapman büyük önem taşıyor.
5. C vitamini
Bağışıklığın öncüsü C vitamini. Diğer bir yandan sana enerji kaynağı da oluşturuyor. Gün içerisinde kendini kırgın ve yorgun hissettiğin zamanlarda C vitamini içerikli turunçgiller tüketmen veya takviye şeklinde alman bağışıklığını güçlendirerek kendini daha enerjik hissetmene yardımcı olacak. Fakat her takviyede olduğu gibi C vitamininde de gereksiz yere gereğinden fazla tüketerek organlarını yorabileceğini unutma.