Ananas Mucizesi: Bromelain!

Bromelain adını hiç duymuş muydun? Belki ananas dersek sana daha tanıdık gelebilir. Ananas içerisinde bulunan, protein sindirim enzimlerinin karışımı olarak geçen bu enzimin vücudundaki olumlu etkilerini merak mı ediyorsun? O zaman sayfayı aşağı kaydırmaya devam etmelisin :)

Ödem: Bromelain vücudundaki fazla sıvının atımına yardımcı oluyor! 2013 yılında yapılan çalışmaya göre bromelain vücutta vasküler geçirgenliği arttırarak dokularda biriken ödemin emilimini ve atımını arttırıyor.

Vücut Hasarı: Bromelain özellikle akut inflamasyon ve spor sonrası yaralanmaları önlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca ameliyat sonrası ödem, morarma ve ağrıları da hafifletici özelliği bulunmaktadır.

Yanık: 2012 yılında yapılan bir çalışmada, bromelainin yanıkların tedavisinde etkili olduğu görülmektedir. Çalışmaya göre, 2. Ve 3. Derece yanıklara kadar bromelain tedavide olumlu sonuçlar veriyor. Bromelain takviyeli kremlerin kullanıldığı yanık vakaların dokularında da iyileşmenin hızlandığı da görülmüştür.

Dolaşım ve Kalp Hastalıkları: Bromelain yüksek tansiyon, koroner kalp hastalıkları gibi kardiyovasküler hastalıklara karşı vücudunu koruyor. Damarlarda oluşan kolesterol plaklarını kırarak damar tıkanıklıklarını, iltihaplanmaları engelleme özelliğine sahip. Ayrıca vücutta oluşabilecek geçici iskemik atakları da önlemeye yardımcı.

Artrit: Araştırmalara göre bromelain römatoid artrit ve osteoartrit gibi hastalıkların etkilerini hafifletici özelliğe sahip! Çalışmalar, bromelainin artritlerde ağrı ve inflamasyonu azaltıcı olduğunu, tedavide non-steroidal ilaçlara alternatif olarak kullanılabileceğini söylüyor.

İmmünojenisite: Bromelain kronik inflamasyon, kötü huylu tümörler ve otoimmün hastalıkların tedavisinde büyük etki göstermektedir. 2012 yılında Biotechnology Research International’da yayınlanan çalışmaya göre bu özelliğini T hücreleri, Makrofajlar ve Natural Killer Hücrelerinin üretimini destekleme ve fonksiyonlarını düzenleyerek sağlıyor. Ayrıca IL-1ß, IL-6 ve TNF-α gibi bağışıklıkla ilgili ajanların salgılanmasını da destekleyerek vücudun bağışıklık sistemini destekler ve inflamasyonlara karşı seni korur.

Antikanserojen: Çalışmalara göre bromelain özellikle kötü huylu tümörlere karşı oldukça etkili! Anti–kanserojen özelliğini, kanser hücrelerinin formasyonunu, hacmini ve apoptotik hücre ölümünü azaltarak gerçekleştirmektedir. Araştırmalar, bromelainin kanser hücre oluşumunu baskılamada etkin genlerden birisi olan P53 geninin salgılanmasını da arttırdığını gösteriyor!

Yaz aylarına girmişken, en güzel meyvelerden birisi olan ananasın tüketimini arttırarak bromelainin yararlı etkilerinden sen de faydalan, daha sağlıklı bir vücuda sahip ol.