Anne Çocuk Departmanı'ndan Mektup Var!

Herkese merhabalar,

Bu yazı aslında hem bir veda, hem de yeni hayallere açılan bir kapı…

Biliyorsunuz obezite ülkemizi ve tüm dünyayı saran bulaşıcı bir hastalık haline geldi. Düşünün özellikle çocukluk çağında obezite görülme sıklığı, 1970’lere göre 10 kat arttı ve her geçen yıl da katlanarak artmaya devam ediyor. Sadece obezite mi? Hayır tabiî ki… Fazla kilo ve sağlıksız beslenmeye bağlı, bulaşıcı olmayan hastalıkların (kalp hastalıkları, diyabet, astım, alerji, kanser) görülme sıklığı da paralel olarak artış gösteriyor! Peki bu olumsuz artışın önüne nasıl geçeceğiz?

İşte biz bu soruyla düştük yollara… Çok güzel bir sosyal sorumluluk projesinin içinde bulduk kendimizi: Anneler Günü Projesi… Bu sorunu en temelinden çözümlemek lazım dedik ve birbirinden kıymetli 3 eğitim sunumu geliştirdik. Hamileliğin ilk günüyle başlayan ve bebeğin ilk iki yılını kapsayan ilk 1000 günü anlatan 9 Ay 10 Günlüğüm, Emziriyorum Zayıflıyorum ve Anne Sütü Ek Gıda eğitimlerini oluşturduk. Beslenmeden, yaşam tarzından, anne sütünden, bebeğin gelişiminden ve ek besin döneminden bahsettik. Çünkü biliyoruz ki, sağlıklı yaşam haritası bu ilk 1000 günde saklı!

Formeo Anne Çocuk Departmanı’nın en değerli projelerinden olan Anneler Günü Projesiyle, 2015 yılı boyunca her cumartesi bir iş günümüzü sosyal sorumluluk projemize ayırdık. Bire bir, ücretsiz düzenlediğimiz eğitimlerimiz ve minik sürprizlerimizle, siz güzel anne, baba, miniklerimizi ağırladık. Ve 2015 yılı boyunca toplamda 192 anne ve anne adayına ulaştık. Birlikte gelen babalarımızı ve miniklerimizi saymıyoruz bile :)

Hepinize bu kadar bilinçli, bilgiye açık, özverili, sevgi dolu olduğunuz ve gösterdiğiniz yoğun ilgi için çok teşekkür ediyoruz. Eğitimler sırasında gözlerinizdeki ışığı görmek, doğru bilgiye ulaşmanın verdiği mutluluğu görmek, çocuklarımızın ve sizin beslenmelerine dokunmak ise bizler için en güzel hediye. İyi ki varsınız.

Aman “Anneler Günü” sona erdi diye üzülmeyin. Şimdi sırada onun kadar önemli başka bir projemiz var :) “Akıllı Beslenme Tabağım” Mart ayında başlıyor. Ta-tammm :)
Çok kısa projemizden bahsetmek istiyorum. 2-5 yaş arası oyun çağı dönemi, çocukların beslenme zekasını geliştirmeye yönelik en doğru zamandır. “Akıllı Beslenme Tabağım” projesiyle annelere; çocuklarının sağlıklı beslenmeye olan ilgilerini arttırma, sağlıklı besinleri seçmeyi öğretme ve menülerini doğru planlamayı öğreteceğiz. Neden mi? Çünkü, çocuklarımızın %10’unun boyu yaşına göre kısa! Çünkü, ülkemizde demir eksikliği anemisi okul öncesi dönemde %30-40 oranında görülmekte! Çünkü, 5 yaş üstü çocuklarda, 0-5 yaş grubuna göre D vitamini seviyeleri %40 daha düşük! Ve bu saydığımız nedenlerin çoğu, yanlış beslenme ve yaşam tarzından kaynaklanmaktadır.

Ayda bir kez Formeo’da, bir kez de belirlenen kreşlerde anne ve babalarımıza eğitimler vereceğiz. Biliyoruz ki, bu projemizde de sizden çok güzel geri dönüşler alacağız. Tek isteğimiz daha bilinçli anne-babalarla, daha sağlıklı nesiller oluşturmak :)

Unutmayın anne ve babalar çocuklarının geleceğini besler… Mart’ta görüşmek dileğiyle...