Antidepresif Besinlerle Mutlu Yüzler-1

Son zamanlarda ne kadar gerginsin? Artık gülmek senin için çok zor bir davranış haline mi geldi? Kendini devamlı huzursuz ve mutsuz mu hissediyorsun? O zaman en doğal ve sağlıklı yoldan duygu durumunu harekete geçirmenin tam vakti!

Her geçen yıl kişilerin anksiyete, depresyona eğilim yüzdesi giderek artış göstermektedir. Dünya sağlık örgütünün 2012 yılındaki araştırması, 350 milyon kişide depresyon teşhisi konulduğunu söylemektedir. 17 ülke içerisinde yaptığı araştırmada da her 20 kişiden 1 inde depresyon görülmektedir. Bu oranlar her geçen yıl daha da artış göstermektedir. Bu oranı daha da yükseltmeden kontrolü ele almak için, işe önce seni mutlu eden mekanizmayı öğrenmekle başlayalım.

Mutluluk kaynağına merhaba de!
Serotonin; insanda mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren bir nörotransmitterdir. Eksikliğinde ise temelde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Bu yüzden vücudundaki serotonin seviyesinin yeterli düzeyde olması ruh halini olumlu yönde etkileyecektir. Ayrıca bu seviyenin uygun düzeyde olması; uykunun düzene girmesine yardımcı olarak, açlık atakları, insülin direnci, obezite riskini azaltır.

Mutlu besinlerle serotonin seviyeni arttır!
Öncelikle serotoninin triptofan aminoasitinden sentezlendiğini bilmen gerekir. Bu da demek oluyor ki triptofandan zengin tüm besinler aynı zamanda seni mutlu eden besinler. Sana bu konuda birkaç tüyo verelim; Muz, kivi, ananas, mango, light süt ve ürünleri, yumurta, tavuk ve hindi eti başlıca triptofan kaynakları arasında gelmektedir.

Omega-3: Araştırmalar omega-3 yağ asitlerinin depresyon riskini azalttığını göstermektedir. Omega-3’ü en güzel balık yağından sağlayabilirsin. Ayrıca ceviz, keten tohumu, chia tohumu da bir miktar omega-3 içermektedir .

Fitoöstrojen Besinler: Östrojen seviyesinin artışı serotonin seviyesini de arttırmaktadır. Bu konuda sana destek çıkacak fitoöstrojen besinlerin başlıcaları; soya fasülyesi, kırmızı meyveler, kuru baklagiller ve keten tohumudur.

Kuru yemişler: İçerdikleri kaliteli yağlar serotonin hormonunun artışını sağlar. Dikkat! Kaliteli yağ kaynaklarının serotonin salınımını arttırdığı kadar trans ve doymuş yağlar da ters etki yaratmakta!

Resveratrol: 2014 yılında yapılan çalışma sonucunda resveratrolün antidepresan etki gösterdiği görülmüştür. Özellikle kırmızı üzüm, yer fıstığı ve ananasta bolca bulunan resveratrolün mutluluğunu arttırma dışında en büyük özelliği güçlü bir antioksidan olmasıdır. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirerek seni kansere karşı korur.

Yeşil çay: Flavonoid gibi polifenol içeriklerinden dolayı, stres ve depresyon yönetiminde olumlu bir etkisi bulunmaktadır.

Beslenme tarzında yapacağın birkaç düzenlemeyle serotoninin daha fazla salgılanmasını, böylece daha iyi hissetmeyi sağlayabilirsin. Hepsi bu kadar mı dediğini duyar gibiyim, merak etme kalanını haftaya 2. Bölümde devam ediyor olacağız. Bu süreçte listedekileri bu hafta beslenme listene eklemeye ne dersin?