Antidepresif Besinlerle Mutlu Yüzler-2

Geçen haftaki listemizin geri kalanını merak ediyordun, işte antidepresan besin listemizin devamı burada okunmak için seni bekliyor. Hazırlıkları yaptıysan haydi, kaldığımız yerden devam edelim :)

Kompleks Karbonhidratlar: 2015 yılında beslenme ve besin öğesi alımlarının depresyona etkisi üzerine yapılan bir araştırma, kompleks karbonhidratların depresyonu hafifletici etkisi olduğunu söylemekte! Araştırmaya göre kompleks karbonhidratlar kan şekeri seviyesini daha uzun süre dengede tutabilecek ve bununla beraber ani sinir ataklarını önlemiş olacaktır. Bunun yanında tam tahıllıların B grubu vitaminlerini içermesi, serotoninin artışına katkı sağlamaktadır. Bu yüzden öğünlerinde basit şekerden çok tam tahıl ürünleri, sebze meyve gibi kompleks karbonhidratlara yer ver. Dikkat! Unutmaman gereken diğer bir nokta ise diyetindeki karbonhidratın toplam aldığın enerjinin %40’ından daha aşağıda olmaması gerektiği! Bu oranın daha aşağısında tüketeceğin karbonhidratla depresyonun kapılarını aralamış olursun.

Probiyotikler: Amerikan Psikoloji Derneğinin 2012’de yaptığı açıklamaya göre, bağırsakların iyi mikrobiyataya sahip olması, serotonin hormonunu arttırıyor. Probiyotikler beyne GABA, serotonin gibi nörotransmitterlerin salınması için mesaj gönderir. Böylece bağırsaklarının mutluluğu kadar senin de mutluluğunu sağlamış olur :)

Likopen: Aslında sen bu besin öğesini özellikle prostat kanseri üzerine koruyuculuğuyla tanıyorsun. Ancak yapılan araştırmalar likopenin ek olarak depresif davranışların azaltılmasında yardımcı madde olarak kullanılabileceğini söylüyor. Hemen başlıca kaynağını hatırlatalım; DOMATES!

Magnezyum: Beyindeki nöral bağlantıları sağlamada yardımcı mineral olan magnezyum üzerine 2013 yılında yapılan çalışmalar magnezyumun depresyon riskini azalttığını söylüyor! Bu özelliğine ek olarak, kasların gevşemesine olan etkisi de seni daha fazla rahatlatacak. İşte sana magnezyum kaynakları; kakao, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıl ürünleri, badem ve muz. Kakao demişken, bir bitter çikolata kimi mutlu etmez ki :) Fakat gerekli miktarın dışına çıkmamaya dikkat et .

D vitamini; Kışın gelmesi ve güneşin azalmasıyla beraber kendini daha mutsuz hissettiğin oldu mu? O zaman sana hemen söyleyelim, D vitamini eksikliği vücudundaki serotonin seviyesini düşürüyor, bu da huzursuz ve mutsuz hissetmene sebep oluyor. Yaz dönemi güneş ışınlarından bile yeterli seviyede D vitamini sağlayamıyorken, kışın bu seviyeyi uygun aralıklarda tutmak pek mümkün değil. Bu yüzden D vitamini takviyesi kullanmak şart .

Bu Bitkileri Es Geçme!
Yapılan çalışmalar melisa, passiflora, kekik, zerdeçal, safran, biberiye, zencefil, sarı kantaron gibi bitkilerin anksiyeteye, depresyona karşı olumlu sonuçlar verdiğini göstermektedir. Sen de yemeklerinde baharat olarak kullanmaya veya çayını içmeye ne dersin?

Bonus: Egzersiz
Egzersiz yaparak hücrelerini oksijenle doldurman endorfin hormonunun salgılanmasını arttırarak seni rahatlatır, stresi uzaklaştırarak mutlu hissetmeni sağlar.
Sana önerdiğimiz besinlerle beraber yaşam tarzında da değişikliklere gitmen bu ruh halinden kurtulmanı sağlayacaktır. Teknoloji senin için önemli fakat hayatının tamamında yer edinmesine izin verme, biraz kendine ve sevdiklerine zaman ayır. Unutma, bazen çözüm çok basittir, sadece sarılmak bile her şeyi çözebilir. Şimdi bilgisayarını kapat ve en yakınındaki kişiye sevdiğini söyle :)