Bağırsak Sancılarına Son

Hassas bir bağırsağa mı sahipsin? Sevdiğin besinleri tüketememek, tüketiminde bitmek bilmeyen bağırsak sancıların tüm keyfini kaçırıyor mu? İşte sana gaz sancılarını hafifletmek için 7 güne 7 süper besin.

• Rezene: Antispazmik etkiye sahip olan rezene, bağırsaklarındaki krampların azalmasına yardımcı oluyor.

• Dereotu: Özellikle mukozal lezyonlarda olumlu etki gösteren dere otu gastrointestinal sistem problemlerinde de büyük etkilere sahip. 2014 yılında yapılan çalışmalara göre dere otu karın ağrısı, sindirim ve gaz problemlerinde dereotunun şikayetleri azaltıcı özelliği bulunuyor.

• Kimyon: Sofraların vazgeçilmez baharatlarından birisi olan kimyon, düz kaslardaki spazmları azaltarak; hazımsızlık, gaz problemlerinde yardımcı olmaktadır.

• Muskat: Küçük Hindistan cevizi olarak da bilinen muskat, mide ağrılarında ve gaz şikayetlerinde yararlı etki yaratıyor. Muskat cevizini rendeleyerek toz haline getirip yapacağın keklerin içerisine ekleyerek tüketebilirsin.

• Nane: Araştırmalar, nane çayının sindirim sistemi problemlerinde, gaz ve krampların giderilmesinde kullanılabileceğini söylüyor. Çalışmada, nane çayı tüketenlerde, karın şişliği ve krampların azaldığı gösterilmektedir. Naneyi çayı kadar salatalarında da tüketerek de bu etkilerinden faydalanabilirsin.

• Zencefil: Sindirim sisteminde masküler aktiviteyi arttırarak, bağırsaklarda ise gaz oluşumuna sebep olan zararlı bakterileri inhibe ederek gaz problemlerine yardımcı olmaktadır. Yaz ayları yaklaşırken kendine zencefilli buzlu çay yaparak sancılarını en aza indirebilirsin.

• Probiyotik: Sağlığın her alanında yararlı etkileri olan bu probiyotikleri beslenmende eksik etmemelisin! Bozulmuş mikroflora bu şikayetleri beraberinde getirebiliyor! Bunun için özellikle probiyotik bakterilerden Bifidobacterium, Lactobacillus ve Streptococcus türleri intestinal sistemdeki gazı azaltarak sancıları hafifletmeye yardımcı oluyor!

Bunlar dışında; az su içimi, hızlı yemek yeme, yanlış beslenme ve egzersiz yapmamanın da bu şikâyetleri arttıracağını unutma. Mutlu bağırsaklar için önerilerimizi dikkate al, böylece formda ve sağlıklı kal :)