Balık tüketmen için 10 neden

Sen de balığı yetersiz tükettiğini düşünenlerdensen; işte sana balık yemek için 10 neden :)
1. Omega-3 yağ asitlerinden olan DHA insan beynindeki hücreleri yenilenmesine yardım ederek, beyin hücrelerinin çoğalmasına destek oluyor. Balık yiyenler balık hafızalı olmuyor benden söylemesi sevgili okurum!
2. Beyin zarında bulunan omega-3; yetersiz omega-3 alımında azalıyor ve ilerleyen yaşlarda alzheimer veya demansa yatkınlık riski ortaya çıkıyor.
3. Balıkta bulunan vitamin ve minerallerin bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olduğunu biliyor muydun?
4. Omega-3 kalp sağlığının korunmasına yardımcı vazgeçilmez bir besin öğesi, vücudundaki her hücrenin sağlığı açısından önemli bir kaynaktır.
5. Gün içinde yetersiz alınan omega-3 damar sağlığımızı olumsuz etkiliyor. Damar kaliteni iyileştirmek için haftada en az 2 kez balık tüketimini alışkanlık haline getir.
6. Haftada 2 kez, ortalama 120-180 gr miktarında balık tüketmenin kanser hastalıklarına karşı koruyucu etkisinin olduğunu biliyor muydun? Balıkta bulunan n-3 yağ asitlerinin kansere yol açan tüm kötü huylu tümörlerin gelişimini engellemede önemli etkileri olduğu biliniyor.
7. Omega-3 aynı zamanda cilt ve göz sağlığı için de son derece önemlidir. Dolayısıyla çocukluk döneminden itibaren, özellikle de ergenlik döneminde tüketilmesi önemli!
8. Beslenme ve sağlık otoriteleri; sağlığını korumak için haftada biri yağlı olmak üzere(somon,uskumru, tonbalığı,..) iki porsiyon balık tüketmeni öneriyor. Bu da yaklaşık günde 450 mg balık kaynaklı omega-3’e denk geliyor.
9. Gebelik süresince anne adaylarının omega-3 yağ asitlerinden zengin beslenmesi doğacak bebeğin zeka puanını etkiliyor. Omega-3 sayesinde bebekler hem daha zeki doğuyor hem de alerjik hastalıklara yakalanma riskleri düşük oluyor.
10. Gelelim en fit maddeye ; haftada 2 kez balık tüketimi kilo yönetimin için de oldukça önemlidir. Balığın iyi bir protein kaynağı olması; kişilerde tok kalma süresinin uzamasını ve kan şekerlerini dengede tutmayı sağlar.
Hadi bakalım yanında da bol miktarda salatayla tüketebileceğin sağlıklı,doyurucu hem de düşük kalorisiyle dikkat çeken bir öğün seni beklemekte şimdiden afiyet olsun formda tutsun.