Baş ağrının sebebi açlığın olabilir mi?

Yeterince yemek yemediğinizde, sadece midenizin gürlediğini duymakla kalmaz, aynı zamanda güçlü bir baş ağrısının geldiğini de hissedebilirsiniz.
Bu ağrı genellikle alın veya başınızın yanlarında baskı veya boyun ve omuzlarınızda gerginlik hissetmek şeklinde olabilir.
Başlangıçta hafif ağrılar şeklinde olabilir ancak yemek yemeyi ertelediğinizde daha şiddetli bir ağrıyla karşılaşabilirsiniz.

Peki bu nasıl oluyor?
Kan şekeriniz normalden daha düşük seviyeye inmeye başladığında açlıktan kaynaklı baş ağrısı oluşabilir. Hatta bazı bireylerde açlık, migren ağrılarını da tetikleyebilir. Bu durum yiyecek, içecek veya her ikisinin eksikliğinden kaynaklanabilir. En yaygın nedenlerinin bazıları ise şunlardır:

1. Dehidrasyon. Yeterince su içmediyseniz, beyninizdeki ince doku katmanları gerilmeye ve ağrı reseptörlerine baskı yapmaya başlayabilir. Fazla alkol tüketiminden sonraki sabahki baş ağrısının nedeni de aslında budur.
2. Kafein eksikliği. Özellikle günde üç veya dört fincan kahve tüketimi alışkanlığınız varsa, kafein vücudun alıştığı bir uyarıcıdır. Eğer uzun süre kafein almazsanız, beyninizdeki kan damarları büyüyerek beyninize kan akışını artırabilir ve baş ağrısına neden olabilir.
3. Öğün atlamak. Vücudunuzun besinlerden gelen tutarlı bir enerji kaynağına ihtiyacı vardır. Bir süredir bir şey tüketmediğinizde, kan şekeri seviyeniz düşebilir. Yanıt olarak, vücudunuz beyninize aç olduğunuzu bildiren hormonlar salgılar. Aynı hormonlar kan basıncınızı artırabilir ve vücudunuzdaki kan damarlarını daraltarak baş ağrısını tetikleyebilir..

Tedavi planı iste çok basit! Kendini aç, susuz bırakma..

• Ana öğünlerini de ara öğünlerini de atlama ki olası kan şekeri düşüklüğüne karşı kendini koru.
• Gün içerisinde bol su iç. Eğer idrarının rengi açık renkse doğru yoldasın demektir.
• Çok fazla kafein tüketiyorsan ve bunun eksikliğini hissetmeye başladıysan, kafeine maruziyetini yavaş yavaş azalt. Günde 300 mg kafeini geçmeyecek şekilde kendini planla. Besinlerden gelen kafeini unutma! Bu yüzden ortalama 2 kupa kahveyi geçmemeye özen göster.