Bayramlık ve Bayramcılık

Bayramlık: Sırf bayram günü giyilmek için alınan, o güne kadar bekletilen ve bayram günü sabah erkenden giyinilen kıyafet :)
 
Bayramcılık: Benim gibi tatlıya düşkün olanların çok fazla şekerli ve yağlı gıda tüketmekten kaynaklı yakalandığı geçici ve tatsız rahatsızlık.

Şimdi niye başlık bu ikiliden oluşuyor diye merak ediyorsunuzdur. Çünkü bu sıralar şu iki soruyu çok sık duyar oldum. Biri; ‘bayramda/ bayram tatilinde ne giyinelim?’, diğeri ise ‘bayramda ne yiyelim?’ Ben ilk sorunun yanıtını sizlere anlatıyor, diğerinin yanıtını ise Formeo Diyetisyenleri’ne bırakıyor olacağım :)

Hatırlar mısınız haftalar öncesinden hazırlıklar yapılırdı eskiden. Alınan ayakkabıları başucuna koyup uyuyamamalar mı dersiniz, kardeşinkiyle kıyaslanan, aynısı olsun diye tutturulan elbiseler mi dersiniz, yoksa jilet gibi yeni kıyafetlerimizle tüm bayramı tamamlamamız mı dersiniz?

Bazılarımız hala bayram için özel kıyafet alırken bazılarımız bu alışkanlığı çoktan rafa kaldırmış durumda. Azımsanmayacak kadarımız ise ‘bayram alışverişini – son tatil alışverişi’ne evirmiş durumda.

Hal böyle olunca da bayram yaklaşınca her birimizde bir alışveriş isteği başlıyor. ‘Yoğun çalışıyoruz tatil yapmak hakkımız’ diyoruz ve soluğu alışveriş merkezlerinde alıyoruz.

Bilmem farkında mısınız ama Temmuz ve Ağustos tatilindeki salaşlığı Eylül tatillerinde göremiyoruz. Eylül tatili daha özenli, daha şık ve sezon özeti niteliğinde oluyor. Hava durumunun sağladığı rahatlıkla da mini yaz kıyafetlerine eklenmesi gereken sonbahar parçaları reyonlardan bizlere göz kırpıyor. Stilin ön plana çıktığı sezon olarak sonbaharı hedef göstermezsek olmaz diye düşünüyorum ve sizi sonbahar trendlerine göz atmak için alışverişe davet ediyorum.

Peki nedir bu trendler? Ve bayramı her ne şekilde değerlendirirsek değerlendirelim gardırop piramidimize hangi parçaları ekleyelim?
-Yazdan bahara yumuşak bir geçiş yapmamızı sağlayan; ekru, pudra, beyaz ve gül kurusu gördüğünüz parçalardan bir kaçını muhakkak önce dolabınıza sonra da bavulunuza ekleyin

-Tek parça elbise gömlekler, bohem elbiseler, kot şortlarınızın üzerine giyineceğiniz ortaçağ bluzları olmazsa olmazlarınız arasında olsun.

-Yazdan çıkışı sonbahara girişi simgeleyen bir renk var ki sorma gitsin! Yaprak kırmızısı. İşte bu renkten bulduğun kaftanlarla, asimetrik bluzlarla pantolonlarını kombinleyebilirsin.

-Yoksa sen hala culottes pantolon edinmedin mi? Eylül tatiline de, bayrama da onsuz giremezsin! Renk renk çeşit çeşit bu pantolonlarla hem şık hem de rahat olacaksın. Üstelik yüksek belli olanlarını tercih ettiğinde kontrollü besin tüketeceğinden de emin olabilirsin

-Ve tabi ki bavulunun en geniş kısmını aksesuarlar kaplamalı. Unutma dinlenmek ve eğlenmek senin de hakkın. Bavul hazırlarken daha rahat olabilmek için sakin ve basic parçalar tercih edebilir, coşkuyu aksesuarlarla sağlayabilirsin. Şapkalar, eşarplar, takılar coşkuyu sağlamak adına tam sana göre.

Şimdiden hepinize keyif dolu, huzurlu, şık bayramlar .