Bebeğinizi Ne Kadar Emzirmelisiniz?

Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Pediatri Akademisi, Amerikan Diyetetik Derneği, Avustralya Ulusal Sağlık ve Tıbbi Araştırma Konseyi ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü önermektedir. Ek besinlere geçtikten sonra da mümkün olduğu kadar devam edilmelidir.

Anne sütü canlı bir sıvıdır ve hayatın her aşamasında bebeğin gelişimine uyum sağlayarak farklı faydalar sağlar. Bebeğinizi anne sütüyle beslediğiniz her anın, onu nasıl etkilediğini bilmek ister misiniz?
Eğer bebeğinizi sadece birkaç gün anne sütü ile beslerseniz; hamileliğinizin 24. haftasıyla birlikte vücudunuz tarafından üretilmeye başlanan ve bebeğinizin yeni hayatında alacağı ilk sütü oluşturan kolostrumu ona vermiş olacaksınız. Kolostrum antikorlardan zengindir ve bu süreçte bebeğinizin ilk ve en kolay aşısı olacak, sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.

Eğer bebeğinizi 4-6 hafta anne sütü ile beslerseniz; bebeklik döneminin en kritik bölümü olan bu süreci onun için kolaylaştırmış olacaksınız. Anne sütü alan bebeklerle karşılaştırıldığında, anne sütü almayan bebeklerin hasta olma riski daha yüksektir. Ayrıca bu bebeklerde sindirim sistemi problemleri daha sık görülmektedir.

Eğer bebeğinizi 3-4 ay anne sütü ile beslerseniz; bebeğinizin sindirim sistemi daha da olgunlaşacaktır. Böylelikle yabancı maddeleri daha iyi tolere edebilecektir. İlk 4 ay sütünüz, bebeğinizi alerjiye karşı korur ve ilk bir yıl boyunca kulak enfeksiyonlarına karşı güçlü bir koruma sağlar.

Eğer bebeğinizi 6 ay boyunca bir besin eklemeden sadece anne sütü ile beslerseniz; bebeğinizin ilk yılı boyunca ona iyi bir sağlık durumu sunacak, kulak enfeksiyonları yaşama ve çocukluk çağı kanseri görülme riskini azaltacaksınız. Kendiniz için de meme kanseri riskini azaltırken, %98 etkili doğum kontrolü sağlayacaksınız.

Eğer bebeğinizi 9 ay anne sütü ile beslerseniz; onun hayatının en hızlı gerçekleşen ve büyük önem taşıyan beyin ve fiziksel gelişimini görmüş olacaksınız. Bu süreç boyunca emzirmek, okul yılları süresince daha iyi bir performans göstermesine yardımcı olacaktır.

Eğer bebeğinizi bir yıl anne sütü ile beslerseniz; mamanın vereceği rahatsızlığı ve yol açacağı masrafı önlemiş olacaksınız. Bebeğiniz 1 yaşında aile yemeklerini daha rahat yiyebilecek ve keyif alacaktır. Bir yıla kadar emzirmenin sağlıklı faydaları, tüm hayatı boyunca sürecektir. Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olacak, daha az ortodontik tedaviye ihtiyacı olacaktır.

Eğer bebeğinizi 18 ay anne sütü ile beslerseniz; ona beslenme, konfor ve hastalıklara karşı koruma sağlamaya devam edeceksiniz. Bu zamana kadar emzirerek aranızda sağlam bir bağ kurmuş olacaksınız. Bu durum onun gelişen bağımsızlık duygusu için, sağlam bir başlangıç noktası olacaktır.

Anne sütü çocuğunuzu emzirdiğiniz sürece, ona antikor, büyüme faktörleri, koruyucu maddeler sağlamaya devam eder sevgili anneler. Bebeğinizi ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslerken, en az 2 yaşına kadar da ek besinlerle birlikte emzirmeye devam edin. Siz ve bebeğiniz gelişimsel ve ruhsal yönden ne zaman hazır hissederseniz, emzirmeyi o zaman sonlandırın. Mutlu haftalar…