Bebeğinle Dışarıda Yemeye Hazır Mısın?

Dışarıda ailecek yemek yeme keyifli bir aktivite olduğu kadar, yemek kültürünün gelişmesini ve yeni tatlar keşfedilmesini de sağlar. Bu durum özellikle ek besin serüvenine atılmış bebeğin için geçerlidir. Yeni tatlar gelişmeye fazla açık olduğu bu süreçte “aile yemek aktiviteleri” daha da önem kazanmaktadır. Yapılacak yemek aktivitelerini daha az problemle geçirmek adına, senin için bazı önerilerimiz var ;)

1. Gittiğiniz restoranda mutlaka “mama sandalyesi” olsun. Çünkü tek başına yemek yemeye odaklanan bebeğin, böylelikle sana da yemeğini yiyebilmen için zaman tanıyacaktır. ‘Bebeğim ne yiyebilir ki’ diye endişe de etme, restoranlarda bebeğinin yiyebileceği yemekleri rahatlıkla bulabilirsin. Hatta fazla tuzlu ve baharatlı olmadığı sürece senin yemeğinden de yemesine izin verebilirsin. Malum komşunun tavuğu komşuya kaz görünürmüş :)

2. En kısa sürede bebeğinin siparişini ver. Bebekler çok çabuk sıkılırlar ve etrafa olan ilgilerini çok kolay kaybedebilirler. Sıkılıp yemeğe olan ilgisini kaybetmesini istemiyorsan, restorana gider gitmez öncelikle bebeğinin siparişini ver, sonra kendininkini düşün. Böylelikle süreci biraz hızlandırmış olursun.

3. Yemeği gelene kadar farklı aktivitelerle oyala. Uzun süre masada oturmak bebeklere göre pek uygun bir davranış değildir. Onlar oturmak yerine etrafı keşfetmeyi daha çok severler. Bebeğinin siparişi gelene kadar restoranın içinde veya dışında kısa bir yürüyüş yapmak, yemek geldiğinde direk yemeğe odaklanmasını kolaylaştırır.

4. Yemeği hemen yiyebileceği yapıda olsun. Yemeğin çok sıcak olması; bebeğinin hassas tat tomurcuklarının acımasına, soğuyana kadar zaman geçeceği için sıkılmasına ve en sonunda aç olan bebeğinin hemen yemediği için yemeğe tepki göstermesine neden olabilir.

5. Bebeğinin yemek bitene kadar masada oturmasını sağla. Restoranda yemek yeme, biraz daha uzun süreceği için bebeğini masada daha uzun süre tutman gerekir. Bunun için yardımı oyuncaklardan, boyalardan, masal kitaplarından alabilirsin. Ama bu araçları bebeğinin yemeği bittikten sonra sunmayı unutma! Eğer öncesinde sunarsan yemek geldiğinde yemeğe tepki gösterebilir, yemek sırasında sunarsan da yemeği bırakıp dikkatini oyuncaklara verebilir.

6. Kendi yemesine müsaade ver. Bu konuda aklından ilk uzaklaştırman gereken düşünce; “bebeğinin kendi başına beslenerek etrafı kirlettiği ve başka insanların da buna verebileceği tepki”dir. Başkalarının düşüncelerini göz önünde bulundurarak bebeğinin gelişimini ve duyacağı mutluluğu erteleme. Yanında ufak bir örtü taşıyarak bu sorunu çözebilirsin. Mama sandalyesinin üzerine ser ve bebeğini özgür bırak. Farklı bir ortamda, farklı insanların içinde yemeğini kendi yemesi; hem onu mutlu edecek hem de gelişimini olumlu destekleyecektir.