Beden Seçenler

Merhaba hem beslenmesine hem de giyimine özen gösteren sevgili okur. Ne kadar da tatlısın :)
Bu hafta sana beden seçen kıyafetlerden bahsedeceğim. Hani her şeyi biz seçtiğimizi zannederiz ya, işin aslının nasıl da öyle olmadığını yazacağım. Ve bu farkındalıkla alışverişlerini daha doğru yapmanı, gardırop piramidine formda bir görüntü kazandırmanı sağlayacağım.

Hazır mısın?
O zaman bu haftaki yazımız başlasın.
Yılın trendleri belirlenir özenle. Kesinlikle bir yöntemi,kriteri var bu işin. Yani oturup da moda otoriteleri ‘keyfim böyle istedi, herkes bel üstü giyinsin, bol paça giyinsin’ demiyor. Diyetin matematiği olduğu gibi sezonların da, modanın da, özetle giyinmenin de bir matematiği var. Demek istiyorum ki; haklarını yemeyelim! O kadar da kolay değil yılın trendlerini belirlemek.Her sezon, mutlaka geçmiş yıllar değerlendiriliyor ve tasarımlar yenileniyor. Ama hepimizin yılın trendlerine bakarken ‘işte bu geri dönmemeliydi’ dediği de ‘bunu kesinlikle kimse giymemeli, ben hayatta giyinmem! ‘ dediği de oluyor. Ben demiyor muyum zannediyorsun? Diyorum :) Ve sonra da üst satırlarda yazdıklarımı hatırlıyorum.
'Unutma! Bu işin bir matematiği var ve her parça farklı bir bedenin biçilmiş kaftanı!.
Yani ‘Her kıyafet her bedene uygun değil! Tıpkı diyetler gibi.’ 
Evet, haklısın o beğenmediğin parça belki de sana hiç uygun değil ama bir başkası için olmazsa olmaz!’ İşte bunu kabul etmeli diyorum. 'Gün geliyor senin o ‘bunu hayatta giyinmem, kimse de giyinmemeli’ dediğin parça, olması gereken bir bedende hayat buluyor' diyorum. Ve ekliyorum; burada bize düşen görev  ‘bedenimizi keşfetmek ve trendlerle birlikte zevkimizi harmanlamak’ . Tabi yıllarla birlikte kilo alımın olmadıysa, şanslısın. Bu demektir ki; keşfi yalnızca bir kez yapacaksın.

Şimdi gelelim minik tüyolara;
-Bu yılın trendlerinden olan ‘Triko’ ! Eğer model değilsen ve yine de triko giyinmek istiyorsan bir beden büyük elbiseleri, bluzları tercih etmelisin. Bırak, triko da tıpkı ipek gibi vücudundan akıp gitsin!

-Dıştan içe kurgulanmış yan paralel çizgiler ve desenler! Unutma, onlar bizi olduğumuzdan ince gösterirler.

-Büyük desenli çiçekli pantolonlar dar basenler için! Eğer geniş basenlere sahipsen onlardan lütfen uzak dur! Dar kot pantolonlar, düşük beller, kısa dar tişörtler basenlerin daha çok ortaya çıkmasını sağlar. Bu arada hiç İspanyol paça pantolon denedin mi? Denemediysen muhakkak dene, o parça bu yıl trendler arasında, sırf sen giy diye!

-İnce olmayan bacaklara sahipsen, mini ve diz hizasındaki eteklerden uzak durmalısın. Maxi elbiselerle cool bir şıklık yakalayabilirsin.

-Üst bedenin ince ve alt bedenin daha genişse A kesim elbise ve eteklerden bolca edinmelisin.

-Tek omuzlu kıyafetler omuzları olduğundan dar gösterir! Eğer dar omuzlara sahipsen bu elbiseler belli ki senin için değil. Sana tavsiyem; apolet işlemeli elbiseler edin. Kombinlerinde Militer tarzın apolet işli elbiselerine, ceketlerine mutlaka değin :)

-Kollarını kalın buluyorsan kolsuz gömlekler, bluzlar, elbiseler senden uzak durmalı. Sezonun şık orta çağ bluzları ise senin olmalı

-İnce bir yapıya sahipsin ama her nedense belin olması gerekenden kalın! O zaman robadan elbiseler, bluzlar tam sana göre. Belini ortaya çıkaran modellerden uzak durup dikkati bacaklarda toplayabilirsin.

-Ton sur ton giyim: Eğer olduğundan ince görünmekse hedefin, yaklaş sana bir tüyo daha vereceğim.  Aynı rengin farklı tonlarını üst üste giyinme sanatına ton sur ton deniyor :) Bu sanata göre ayakkabın dahil tüm parçalar tek bir rengin tonlarından oluşmalı ve bedeninde buluşmalı.

-Ten rengi stilettolar, dar paça pantolonlar, boyuna çizgili kumaşlar ve şapkalar seni olduğundan uzun gösterecek olanlar.

-Üst bedenin özellikle de göğüslerin istediğinden daha büyükse V yakalı ya da kare yakalı bluzlar tam sana göre. Özellikle anvelop elbiseler, bluzlar dolabının olmazsa olmazları. Üzerinden akan kumaşlar, yarasa kollu parçalar ise diğer alternatiflerin. Unutma, kesinlikle bisiklet yaka bluzlar ve dar ceketlerden uzak durmalısın.

-Göğüslerin küçükse! Öncelikle bu durumun bir avantaj olduğunu hemen kabul etmelisin :) Çünkü göğüs dekolteli bluzlar, sırt dekolteli kıyafetler, drape detaylı kıyafetler tam senlik.

-Çok zayıf olmak da canını sıkıyor olabilir. O zaman koyu renkleri bir kenara koyup pastel tonlara, renk çeşitlerine, yatay çizgilere ve desenlere gardırobunda yer aç. Pileli elbiseler, desenli tulumlar, sonbaharda kat kat kıyafetlerle yapılmış kombinler,deriler,süetler, şallar ve kürkler (yapay!) senin olmak için sıraya girenler.

- Bacakların çok inceyse, midi elbise ve etekler ayrıca sezonun en favori parçası olan culottes'lar tam sana göre.

Farkındaysan maddeler yazıldıkça artıyor. Büyük küçük - uzun kısa- kalın ince vs derken konu uzayıp gidiyor. Yani sorun gibi gördüğünün farklı bir versiyonu bir başka bedende farklı bir sorun olarak ortaya çıkıyor. İşte bu nedenle diyorum ya; üretilmiş her bir parçanın bir bedeni var. O parça uygun bedene kavuşmak için reyonlarda sahibini bekliyor.
Bu hikâye ise, öncelikle keşif sonra da beden ile parçanın kavuşmasını içeriyor.

Bedenine iyi davrandığın, ideal kilona ulaşıp onu korumaya çalıştığın ve bedenini onun için biçilmiş kaftanlarla buluşturduğun bir sezon dileğiyle.