Bereket Meyvesi Nar

Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane! Küçüklüğümüzün bilmecelerine karışmış bu meyve yüz yıllardan beri bolluk, bereket, doğurganlık ve zenginliği simgeliyor. Aslında işin bilimsel kısmına baktığımızda da her yönden ne kadar zengin ve faydalı bir besin olduğunu görüyorsun. Antioksidan deposu nar, tüm vücudunda küçük dokunuşlarıyla sağlıklı bir beden için sana destek veriyor. Bu dokunuşları merak ediyorsan haydi, yazıyı okumaya devam et :)

Diyabet: Narın anti diyabetik etkiye sahip olduğunu biliyor muydun? Yapılan araştırmalara göre nar öncelikle oksidatif stresi ve lipid peroksidasyonunu azaltma özelliğiyle tip 2 diyabete karşı koruyucu etkiye sahiptir. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre nar içerisindeki punikalagin, ellagik, gallik, oleonolik, ürsalik ve uallik asitler sayesinde anti diyabetik özelliğini göstermektedir. Çalışmalara göre diyabetik kişilerin serumlarında Paraoksanaz 1 enzimi düşük olarak gözlemlenmektedir. 2011 yılında yapılan bir çalışmaya göre nar tüketimiyle beraber bu enzim artış göstermekte bu da diyabetik kişilerde okside lipid seviyesinin azalmasını sağlamaktadır.

Kalp Hastalıkları: Polifenol, tannin, antosiyanin gibi antioksidanlara sahip narın kalp hastalıklarına olumlu etkisi büyük. Hiperlipidemik hastalar üzerinde yapılan bir çalışmaya göre nar tüketimi hastaların kan kolesterol seviyelerini düşürmede yardımcı olmaktadır. Başka bir çalışmada ise düzenli nar tüketiminin koroner kalp hastalığı olan kişilerde strese bağlı miyokardiyal iskemiyi azalttığı gözlemlenmiştir. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre de nar tüketiminin kan basıncını düşürmeye destekletici etkisi bulunuyor.

Cilt Sağlığı: İşte sana yaşlanma karşıtı süper besin. Nar antioksidan özelliği sayesinde cilt hücrelerinin kollajen sentezini arttırma, hücrelerini yenileme özelliğine sahip! Ayrıca yapılan araştırmalara göre nar cildini maruz kaldığı UV ışınlarının zararlarına karşı da koruyor! Bu değerli besin bakterilere ve mantarlara karşı etkisiyle de cilt hastalıklarında olumlu sonuçlar verilmesine, aknelerin giderilmesine yardımcı olmaktadır! 2014 yılında yapılan bir çalışma da fazla üretilmesi durumunda cilt lekelerine sebep olan tirozinaz enzimi üzerine; araştırmaya göre düzenli olarak narın tüketilmesi bu enzimi inhibe ederek cilt lekelerinin oluşmasını engellemektedir.

Fitoöstrojen: Menopoz dönemindeki kadınlar azalan östrojen seviyesini doğal yoldan arttırmak için fitoöstrojen besinleri tercih etmektedir. İşte bu besinler listesine narı rahatlıkla ekleyebilirsin. Yapılan araştırmalar narın vücuttaki östrojen seviyesini arttırmaya yardımcı olduğunu söylüyor!

Nöroprotektif Etki: Birçok faktörle oksidatif strese maruz kalan beyin hücrelerin ileri dönemde hafıza kayıplarına, Parkinson veya Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların oluşmasına sebep olabiliyor. Nar içerdiği antioksidanlar sayesinde cilt hücrelerin gibi beyin hücrelerinin de yenilenmesine destek veriyor. Cildin kadar beyninin de genç kalmasını istiyorsan narı öğünlerinden birisine eklemeyi unutma. Ayrıca nar içindeki polifenoller sayesinde depresyondan da koruyucu etkiye sahip!

Fertilite: Araştırmalara göre nar tüketimi özellikle erkeklerde sperm kalitesini ve konsantrasyonunu arttırıcı etkiye sahip! 2014 yılında yapılan bir çalışma ise nar tüketen kişilerin sperm sayısında artış olduğunu gözlemlemiştir. Ayrıca narın afrodizyak özelliğiyle libidoyu arttırıcı etkisi olduğunu biliyor muydun?

Güçlü Saçlar: Daha canlı saçlar için nar tüket! Araştırmalar narın özellikle saçların güçlenmesi, daha canlı gözükmesi ve kayıpların azalmasında etkili olduğunu gösteriyor. Ayrıca 2013 yılında yapılan bir çalışma da nar tüketimi UVA radyasyonuna maruz kalıp zarar gören saçlara olumlu etki yaptığını söylemektedir.

Kanser: Yapılan çalışmalara göre nar kırmızı şarap ve yeşil çaydan daha fazla antioksidan özelliğine sahip. Bu özelliği, bağışıklığı arttırmasıyla beraber kansere karşı koruyucu özelliğini de aktif hale getiriyor. Nar içindeki polifenoller, tümör oluşmasını engelleyerek ya da azaltarak kansere karşı vücudunu koruma altına alıyor. Özellikle kadınlarda meme kanseri ve erkeklerde prostat kanserine karşı narın etkisi büyük!

Diş sağlığı: Narın anti mikrobiyal etkisi ağız sağlığında da etkili! Çalışmalar bu besinin diş hastalıklarına özellikle diş plaklarına karşı koruyucu etki olduğunu söylüyor. 2011 yılının bir araştırmasına göre, nar tüketimiyle özellikle diş plaklarına sebep olan bakterilerden streptococcu’sun %23 ve lactobasillus’un %46 oranında azaldığı gözlemlenmiştir. Sağlıklı bir gülümseme için nar tüketmeyi unutma

Kilo yönetim: İnsülin direncinin oluşmasıyla beraber yeme ataklarının artması ardından kilo problemlerini de beraberinde getirmektedir. Nar bu konuda insülin duyarlılığını arttırarak kilo yönetiminde sana yardımcı oluyor! Araştırmalara göre nar insülin hassasiyetini arttırma ile yeme ataklarını azaltma, pankreatik lipazı inhibe ederek yağ absorbsiyonunu azaltma, oksidatif stresi ve inflamasyonu azaltma özelliğiyle kilo yönetiminde olumlu etkileri bulunmaktadır. Ayrıca 2012 yılında yapılan bir araştırmaya göre nar bağırsaklardaki iyi bakterilerin artışını destekleme özelliğiyle kilo yönetimine olumlu etki yaratmaktadır.

Küçük ama önemli dokunuşlarıyla narın vücuduna nasıl etkiler yarattığını öğrendiğine göre, artık kış ayı meyveleri listenden eksik etmemelisin. Her gün 100 gram tüketeceğin nar bedeninin ve ruhunun sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.