Beslenmede Gençlik Trendi

Sağlıklı ve iyi yaşam konusunda her yıl birbirinden farklı trendleri daha kaliteli bir yaşama adım atmak için, fit görünmek için ya da daha genç olmak için deniyorsun. Bu hafta trendy diyetisyen köşemde öncelikle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayarak; her kadının hayali olan yaşlanmadan yaş almanın püf noktalarını paylaşmak istedim. Sen de yiyelim, içelim gençleşelim diyenlerdensen hadi bu besinleri mutfağının vazgeçilmezleri arasına koy;

YILLARA MEYDAN OKUYAN SOMON
Derin denizlerin sana armağanı somonun sağladığı omega-3 ile hem formunu koru, hem kalbini güzelleştir, hem beyninin yaşlanmasını durdur, hem de cildine gençlik kat! Mutfağının bir numaralı gençlik iksiri omega-3’ün en iyi kaynağı somon :) Akşam yemeği için sana tavsiyem 200 g somon ızgara, bol yeşillikli bir salata ve 1 dilim çavdar ekmeği.

KIRMIZI (MEYVELER) KADINLARA ÇOK AMA ÇOK YAKIŞIYOR!
C vitamini açısından zengin bu meyveler kan dolaşımına yardımcı olur. Tam bir antioksidan deposu olan nefis ara öğün alternatifleri kırmızılar; serbest radikalleri nötralize ederek yaşlanmaya karşı cildindeki savaşçıları çalıştırır. Çilek mevsiminin yaklaşması ile birlikte en antioksidan kırmızı olan narın son demlerindesin sevgili okurum bu ara; ara öğünlerinde kırmızılara daha çok yer ver!

GOOGLE’DA EN ÇOK TIKLANAN CHİLİ
 Google raporlarına göre 2013 yılının en çok aratılan kelimelerinden biri “chili”, yani kırmızı biber. Kırmızı biberin her geçen sene daha popüler olmasının tek sebebi, artık klasikleşmiş bir yiyecek olması ve neredeyse her yemek kombininde kullanılabilmesi. Kırmızı biberde bulunan fenolinler yüksek antioksidan özellik göstererek gençliğine gençlik katıyor. Mutfağından eksik etmeyeceğin baharatlar arasına kırmızı biberi almadıysan hemen almalısın:)

SÜT İÇELİM GÜZELLEŞELİM
İçeriğindeki riboflavin (Vit B2) ve biotin bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra cildi dış etkenlerden koruyarak cildin yenilenmesine ve sağlıklı parlak saçlara kavuşmana yardımcı olur. O zaman biz kadınlar ne duruyoruz bol bol süt içelim, güzelleşelim diyoruz :)

KOYU YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER İLE HEM FİTLEŞ HEM GENÇLEŞ
 Her mevsim tazecik bulabildiğimiz mevsim yeşillikleri adeta cildinin sağlıklı görünmesini sağlayan vitamin mineral paketleridir. Örneğin; maydanoz C vitamini; ıspanak folik asit, kalsiyum ve manganez içerir; brokoli ise A, C, E ve K vitaminleri açısından zengin olan sebzelerdir. Yeşilleri her öğünümüzde yiyelim güzelleşelim.

GENÇLİK DOSTU: BROKOLİ
Brokoli, içeriğinde bulunan glukosinolat bileşikler sayesinde gençlik dostu sebzelerin başında gelir. Brokoli, aynı zamanda bir antioksidandır. Yani hücre zarlarına ve hücre DNA sına zarar veren serbest radikalleri zararsız hale getirir. Dolayısıyla brokoli cildimini gençleştirirken, seni kansere karşı da korur.

SON YILLARIN TRENDİ AVOKADO
Avokadoda parlak bir cilt ve saçlara sahip olmak için gerekli E vitamini içerir. Avokadonun içeriğindeki kaliteli yağ asidi örüntüsüyle yıllara meydan okuyun :)

RUHUNU VE BEDENİNİ GENÇ TUTAN KAKAO
Özellikle kakao oranı %75’in üzerinde olan bitter çikolatalar antioksidan etkiyi arttırarak yaşlanmayı geciktirir. Kakaodan gelen flavonoid cildin nemini arttırır. Ayrıca çikolata ve B vitaminleri strese iyi geldiği için de yaşlanmanın önüne geçer.

SU ORANI YÜKSEK SEBZELER VE MEYVELER İLE CİLDİNİ NEMLENDİR!
 Salatalık, karpuz, elma, şeftali, kavun, kereviz ,.. gibi su içeriği yüksek gıdalar, cilt için en iyi nemlendirici kremleridir :) Unutma; iyi nemlendirilmiş bir cildin kırışıklıklara karşı direnci artar ve daha geç kırışıklıklara ile maruz kalırsın.

KIRIŞIKLIKLARA SAVAŞ AÇAN YEŞİL ÇAY
Yeşil çay DNA yapısını güçlendirir ve hücre hasarını geciktirir. Günlük 3-5 fincan yeşil çay idealdir. Aşırı tüketim hem vücut suyunu artar, hem de tansiyonu düşürür.

CİLDİNİN MULTİVİTAMİNİ KABUKLU YEMİŞLER
Kabuklu yemişlerde bol miktarda bulunan ; cildinin kolajen üretimi için gerekli olan çinko, bakır, selenyum mineralleri sağlıklı saçlar, bakımlı tırnaklar ve ışıldayan bir cilt için mutfağınızın olmazsa olmazlarıdır. Çinko sağlıklı bir bağışıklık sistemi için ve epitel hücre denilen cildin katmanlarını oluşturan dokularda depolanan hücre yenilenmesi için gereken çok önemli bir mineral iken selenyumda cildinin doğal elastikiyetini korumak yardımcı olur.

Sağlık dolu sebat içinde uzun ömürlü ve kaliteli günlerin olsun sevgili okurum!