Beynini Turbo Moduna Geçir

Çok mu yoğun çalışıyorsun? Beynin sürekli birden fazla işle mi meşgul? Gerçekleştirmek istediğin çok hayalin, yapmak istediğin çok iş varsa; Mars’ta tuzlu suyun bulunduğu bu yüzyılda, elbette beynini turbo moduna geçirecek besinler de bulunmuş durumda. Bugün seni dünya üzerinde beyin sağlığını geliştiren besinler ve bu besinler ile ilgili yapılan çalışmalar ile tanıştıracağım! Doğru besin tercihleri ile beynini turbo moduna alarak sen de bir buluşa imza atabilirsin. Daha da önemlisi yıllar akıp giderken beynini daima genç tutabilirsin! Nasıl? Dediğini duyar gibiyim… Hadi aç gözünü iyi oku bu yazılanları :)

• Kahvaltı masasına yumurtasız oturma!
Kahvaltının bilişsel performans üzerine olan olumlu etkisini bildiğinden eminim. Fakat kahvaltıda yumurtanın olmazsa olmaz olduğunu biliyor musun? Yumurta, kolin içeriğiyle hücrelere sinyalleri ileten nörotransmitterleri besleyerek süper bir hafızaya sahip olmanı sağlar.
JetBilgi: İsviçreli bilim adamlarının yaptıkları çalışmaların ortak sonucu; kahvaltıda yumurta tüketen bireylerin bilişsel performansının tüketmeyenlere oranla çok daha yüksek olduğu yönünde.
Sabahları kahvaltıda lezzetli bir omlet veya menemen ile güne 1-0 önde başlamak senin elinde :)

• Salatalarına pancar kat!
Pancar içerdiği lutein ve vulgaxanthin sayesinde tam bir antioksidan deposudur. Aynı zamanda içerdiği nitrat sayesinde beyne giden kan akışını arttırarak, beyne oksijen taşınmasını kolaylaştırır.
JetBilgi: Wake Forest Üniversitesi araştırmacıları pancar tüketen bireylerin, tüketmeyen bireylere göre beyne giden kan akışının daha hızlı olduğunu tespit eden çalışmalar yapmıştır.
Kök pancarı öğle yemeğinde tüketeceğin sağlıklı salatalarına ekleyebilir veya suyunu ara öğünde içebilirsin. Pancarı 15 dakikadan daha uzun süre pişirme ki içeriğinde bulunan antioksidanları kaybetmesin :)

• Fıstık ezmeli muz ile keyiflenirken güçlen!
Fıstık ezmesi zengin protein içeriği sayesinde beyine uyarıları ileten nörotransmitterleri besler. Muz ise içerdiği B6 vitamini sayesinde beyin fonksiyonlarının gelişmesini sağlar. Her iki besinin de zengin potasyum içeriği sayesinde sinir hücrelerinin vücutta ki iletişimi için gerekli sinyaller üretilir.
JetBilgi: Boston’ da ki Tufts Üniversitesi’nde yapılan performans testleri B6 vitamininden zengin beslenen erkeklerin, bilişsel testlerde hem cinslerine göre daha başarılı olduğunu ortaya koymuştur.
Bu ikilinin lezzetli tadı ile de seratonin salgılayarak güçlü bir beyne, mutlu bir zihne sahip olabilirsin :)

• Yemeklerinde zerdeçala şans ver, beyin yaşlanmasının önüne geç!
Zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin adlı bileşik ile beyin hücrelerinde plak oluşumunu önleyerek beyin yaşlanmasını önleyebilirsin.
JetBilgi: Kalifornia Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar göstermiş ki zerdeçal beta-amiloid denen hücre plaklarının ve kanda bulunan fazla kolesterolün oluşumunu önlüyor. Bu sayede beyne uyarılar daha kısa sürede iletiliyor ve sağlıklı nörotransmitterler sayesinde daha hızlı bir cevap oluşuyor.
Zerdeçalı sadece yemeklerine tat vermesi için değil, beynini beslemesi için de kullanmanın vakti geldi de geçiyor bile :)

• Avokadoya beyin sağlığın için de Merhaba de!
Yağ yakan yağ olarak bilinen avokadonun bir diğer görevinin de; içerdiği tekli doymamış yağ asitleri sayesinde kan dolaşımını hızlandırarak beyne temiz kan gitmesini sağlamak olduğunu muydun? Potasyum ve E vitamininden zengin olduğu için de damar kalitesini koruyarak kalp ve damar çevresinde ki plaklaşmayı önlediğini de bilmende fayda var. Çünkü; işlerin yolunda gitmesi için her zaman beynini kullanman yetmez, kalbini de iyi beslemelisin.
JetBilgi: İngiltere’ de yapılan bir çalışmada; düzenli olarak avokado tüketen insanların Alzheimer hastalığına yakalanma riski %67 daha düşük bulunmuş.
Salatalarına, tostlarına ve omletlerine kaliteli bir yağ eklemenin tam zamanı :)

• Sağlıklı bir beyin için baklagillere sofranda daha sık yer ver!
Baklagillerde bulunan folat, B grubu vitaminleri ve aminoasit yapıları sayesinde beyin hücrelerin ve nöron uçların beslenirken, zengin lif içeriğiyle de vücudun ikinci beyni bağırsaklar sağlıklı olur.
JetBilgi: Hollanda’ da folattan zengin beslenen ve beslenmeyen iki gruba yapılan bir çalışmada bireylerin matematiksel işlemlere yanıt verme hızları ölçülmüş. Folattan zengin beslenen bireylerin işlemlere doğru ve daha hızlı yanıt verdiği görülmüş.
Baklagilleri salatana, çorbana ekleyerek veya yemek şeklinde tüketerek; yoğun iş hayatında beynini turbo moduna geçirirken, bağırsaklarını da stresten korumuş olursun :)

• Tam tahıllar ile beyinde turbo hızına geç!
Tıpkı vücudun gibi beyninin de çalışması için enerjiye ihtiyacı var. Ve beynin en kaliteli enerji yakıtı glikoz! Glikoz ise karbonhidrat kaynaklı besinlerde bulunuyor ve en sağlıklı karbonhidrat çeşidi de tam tahıllar. Turbo moduna geçmiş bir beynin enerji ihtiyacının daha fazla olduğunu unutma.
Günlük beslenmende, her ana öğünde mutlaka tam tahıllardan bir besine yer ver.

• Su gibi akıp giden zamanda, beyin hücrelerini su ile tazele!
Su içmeyi unuttuğun sürece bildiğin her şeyi unutabilme riskinin çok daha fazla olduğunu söylesem? Su tüketimi azaldığında meydana gelen dehidratasyon (sıvı kaybı) hücrelerin büzüşmesine ve beynin küçülmesine sebep oluyor. Ayrıca susadığın zaman beyin reseptörlerin sinyalleri yanlış algılayarak su iç emri yerine bir şeyler ye emri de verebiliyor! Bu yüzden de ne yazık ki beyin küçülürken vücut büyüyebiliyor!
JetBilgi: Ohio Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmaya göre; yeterince su içen bireylerin, içmeyenlere göre bilişsel performans testlerinde daha yüksek puan elde ettikleri görülmüş.
Bilmelisin ki; masanda bulundurduğun sürahi gelecekte planladığın kariyerinin önemli bir etmeni olabilir :)

Unutma; en iyi araba bile ancak temiz yakıt ile uzun yolda sorunsuz çalışır. Yaşadığın hayatın, hayal ettiğin hayat ile buluşması için beynine ve bedenine hak ettiği özeni göstermelisin. Tanıştığın bu besinleri hayatına sokmak için daha fazla bekleme, unutma zaman beklemiyor!

Hayatını hayal ettiğin renklere boyadığın, her daim genç olan bir beyne, her daim sağlıklı olan bir bedene sahip olduğun yıllar dilerim :)