Bir Matematik İşlem Hatası: Süt-Yağ=Şeker?

Light Süt İnanışları
Light süt; tam yağlı süte oranla sadece yağın arındırılmasıyla oluşur. Üstelik hiçbir besleyici değerini de kaybetmez! Ancak biliyorum; hep aksini okudun veya duydun, kafan bu konuda çok karışık! Aslında internette bir tıkla karşına çıkan yanlış bilgiler seni hatalı matematik hesabına götürüyor! Ancak bu yanlıştan kurtulmak için konuyu, alanında uzman diyetisyeninden öğrenebilirsin! Hadi gel birlikte light sütü daha yakından inceleyelim…
Light sütü tanıyor musun?
Gıda sanayiinde kullanılan birtakım işlemler ile sütün yağı arındırılır. Tek fark kalorinin tam yağlı süte göre daha az olmasıdır. 2009 yılında Sütün Kimyası adı altında yayımlanan makalede de bu durum kanıtlanmakta! Araştırmaya göre;
 
100 gr Tam yağlı sütte
• Su 87 gr,
• Yağ 3,7 gr
• Protein 3,3 gr
• Karbonhidrat 5,8 gr
100 gr Light sütte
• Su 90 gr
• Yağ <0,1 gr
• Protein 3,4 gr
• Karbonhidrat 4,9 gr bulunmaktadır
 
Basit bir matematik işlemiyle tablolardan da yardım alarak “Süt-Yağ” işleminin sonucunu rahatlıkla cevaplayabilirsin. Gördüğün gibi geriye sadece şeker kalmıyor, protein ve diğer besin öğeleri de olduğu yerde seni bekliyor!
Asıl merak ettiklerinden bir tanesine geliyoruz: Light sütün yağıyla beraber kalsiyumu da ayaklanıp kaçıyor mu dersin? O zaman aynı araştırmanın bir de kalsiyum sonucuna bakalım:
 
100 g Tam yağlı sütte;
• Kalsiyum 114-123 mg
100 g Light Sütte
• Kalsiyum 117-123 mg
 
Kalsiyum sütün yağ kısmına göre, su kısmında daha fazla bulunur. Bu yüzden Light sütte kalsiyum, tam yağlı olana göre daha fazladır. Artık kaygılanmana gerek yok! Light sütten bol bol kalsiyum depolayabilirsin.
Son dönemde yapılan çalışmalarla artık kalsiyumun kilo yönetimi üzerine olumlu etkisini bilmeyen yok. Kalsiyumun kilo verdirici gücünü light sütle destekle.
Ne Zaman Başlamalı?
Amerikan Pediatri Birliği 2 yaş sonrasında çocukların light süt tüketimini destekliyor. Eğer senin de 2 yaşını dolduran çocuğun varsa light sütle tanıştırmanın tam vakti!
Sadece Kilo Vermek için mi Light?
Light süt tüketimini sadece kilo vermek için değil sağlığın için de tüket! Light sütün sağlığına etkilerini merak ediyorsan, sayfayı aşağı kaydır ve okumaya başla!
*Kalsiyum mucizesi:
-Güçlü kemikler, sağlam dişlerin için kalsiyum şart. Kalsiyumdan zengin light sütü tüketerek en güçlü kemik ve dişlere sen sahip ol.
-Menapoz döneminde veya ailesinde osteoporoz geçmişi olanlar, bu paragraf size. Bu dönemde kalsiyum kaybının artması seni korkutmasın. Light sütteki zengin kalsiyumla her şey kontrol altında. Tabi tüketim için bu dönemi beklemene gerek yok, bence erkenden depolamaya başla!
-Hamileysen veya emziriyorsan TOP minerallerinden birisi kalsiyum olmalı. Bu dönemde hem gereksiz kilo alımından kaçınmak, hem de minik bebeğinin güçlü kemik ve dişlere sahip olması için; kalsiyumdan zengin doymuş yağdan fakir sütün başucunda olsun.
-3 K kuralı: Kalsiyumla Kanserden Korun: 2009 yılında 567,109 kişiye yapılan araştırmada kalsiyum ve kanser arasındaki ilişki incelenmiş; sonucunda kalsiyumun sindirim sistemi kanserleri, özellikle kolorektal kanser riskini azalttığı gözlemlenmiştir. 2007 yılında yapılan bir başka araştırmada ise, kalsiyum tüketiminin meme kanseri riskini, özellikle premenopoz dönemindeki kadınlarda, azalttığını söylüyor! O zaman kolları sıva, sen de kansere karşı kendine kalsiyumdan bir kalkan yap.
*Diyabete dikkat: Araştırmalar bel çevresi yağlanman arttıkça insülin direnci ve şeker hastalığına yakalanma riskinin de artacağını söylüyor. Tüketeceğin sütün doymuş yağından kurtularak, kendini bu risk gurubundan uzaklaştır. Diyabetsen bu önerimiz senin için de geçerli. Amerika Diyabet Birliği(ADA) de diyabetlilerin light süt kullanması konusunda bizimle!
*Kaliteli Yağı Seç, kalbini koru: Kalbin düşmanı, doymuş yağ asitleri! Tam yağlı süt içerisinde bulunan doymuş yağ asitleri kan kolesterol seviyelerini arttırır. Bu yağların, ileri dönemde seni kalp hastalıklarına hazırlamasını istemiyorsan; beslenmendeki doymuş yağları, daha kaliteli yağ grubu olan omega yağ asitleriyle değiş tokuş yap!
*Sindirim dostu: Yağlı besin maddeleri tüketiminin sorun olduğu irritabl bağırsak sendromu gibi sindirim sistemi problemlerinde, en iyi arkadaşın Light süt olsun. Sütünü probiyotikle zenginleştirerek bağırsaklarını daha da mutlu edebilirsin. Sonuçta onların mutluluğu senin mutluluğun :)

Artık doğru matematik hesabının sağlıklı sonuçlarını, hayatının her köşesinde görebilirsin. O zaman hep beraber zıplıyoruz: Yaşasın sağlıklı matematik!