Bitki çayı içer misin?

ROİSBOS ÇAYI İLE İŞTAH KONTROLÜ ARTIK SENİN ELİNDE
 Güney Afrika’nın milli içeceği olan Roisbos çayı halk arasında şifalı içecek olarak kullanılmaktadır. Roisbos çayı yüksek antioksidan içeriğiyle tam bir şifa kaynağıdır. Hoş kokusu ve yumuşak içimiyle iştah kontrolüne yardımcı olacak bu büyülü çayı ara öğünlerinde tercih edebilirsin.
YEŞİL ÇAY İÇELİM FİTLEŞELİM
Metabolizmanın hızına hız katmak ve yağ yakımını hızlandırmak istiyorsan yeşil çay kilo yönetimi için mucize. Yeşil çayda bulunan ‘epi-gallo-kateşin-3-gallat’ adı verilen ve kısaca EGCG olarak isimlendirilen bir biyolojik öğenin vücuttaki yağ yakım hızını artırarak obeziteyle savaşmada rol oynayabileceği bildiriliyor. Çeşitli çalışmalarda yeşil çayda bulunan kateşinlerden yüksek oranda alan grupların total, deri altı karın yağlarında ve trigliseridlerinde büyük düşüş görüldü. Günde 3 fincan diyet listene ek olarak tüketmeye özen göster. Formunu korumak isteyen bireylere önereceğim bu çay vücuda enerji ve zindelik vererek güne keyifli ve taze bir başlangıç yapmanı sağlar.
GÜÇLÜ BAĞIŞIKLILIK GÜÇLÜ METABOLİZMA:EKİNEZYA
Kış hastalıklarının en savaşçısı bitkisi; Ekinezya ile tüm hastalıkları kapı dışarı edin. Güçlü bir bağışıklılık sistemi güçlü metabolizma demektir. Son yıllarda yapılan çalışmalara göre bağışıklılık dostu ekinezya bitkisi; hem soğuk algınlığına yol açan virüsleri hem de virüslerin yol açtığı iltihap etkenlerinin miktarını kontrol ederek sizi soğuk kış hastalıklarına karşı koruyor. Sen ekinezya çayını şifayla yudumlarken o seni kışın tüm olumsuzluklarına karşı korusun.
PAPATYA ÇAYI İLE RUHUNU DA FORMA SOK
Stresini yönetiyorsan diyetini de yönetiyorsun UNUTMA! Yumuşak içimiyle bile seni sakinleştirmeye yardımcı olacak papatya çayını günün her saati keyifli bir şekilde tercih edebilirsin.
SİNDİRİM SİSTEMİN MUTLU SEN MUTLU REZENE
Rezene sindirim sorunlarında mide ve barsak molitesini arttırarak gaz ve spazmları giderir. Öğün sonrasında tercih ettiğinde; rahatlatıcı, doğal ve sağlıklı bir seçim olan rezene özellikle akşam yemeklerinden sonra tercih edilerek yemeklerin daha kolay sindirilmesine yardımcı olduğu gibi mide ve barsaklarda rahatsızlık verecek gaz oluşumunun da önüne geçer.