Biyolojik Saatine Göre Beslenmek Sağlığını Yönetiyor!

Sağlıklı bir yaşamın temel taşlarından beslenmeyi konuşunca akıllara hep ne yemeliyiz sorusu geliyor. Peki ya ne zaman ne yemen gerektiğini biliyor musun?
Seni yepyeni bir kelime ile tanıştırıyoruz. Bilim dünyası beslenme saatlerinin önemini vurgulayan çalışmalar doğrultusunda bizleri krononütrisyon terimi ile tanıştırdı. Krononütriyon; biyolojik saatine göre beslenmenin önemini vurguluyor. Yani biyolojik saatin kaç derse o saatte yemen gerekiyor. Enerji dengenin ve metabolizmanın modülatörü olan biyolojik saatine göre beslenmek hem sağlığını hem de vücut ağırlığı denetimini destekliyor. Nasıl mı?
Beden, hipotalamus tarafından ışık / karanlık döngülerine göre düzenlenir. Sirkadiyen ritm olarak adlandırılan bu düzen; bağırsak, karaciğer, endokrin organlar, yağ dokusu ve iskelet kası dokularında, metabolizma ve enerji harcamasının temel süreçlerini etkiler. Bunlar sırasıyla sindirim, besin alımı, hormonal ve metabolit regülasyon, iştah ve fiziksel aktivitenin zamanlaması.
Sirkadiyem ritim, günün aydınlık zamanlarını uyanıklık ve beslenme olarak; karanlık zamanlarını ise uyku ve oruç olarak tanımlar.
Bu zaman dilimlerinde neden olacağın kayma, metabolik süreçlerinin düzenlenmesini bozabilir. Özellikle kahvaltıyı atlıyor ve gece geç saatte besleniyorsan üzgünüm ama obezite ve metabolik bozukluklara davetiye çıkarıyorsun. Yapılan çalışmalar, geç saate kalan kahvaltının enerji metabolizmasını azaltıp, glisemik yükü artırarak daha yüksek bir beden kitle indeksine neden olduğunu gösteriyor.
Diğer taraftan akşamları azalan insülin salınımı ve glikoz toleransı, karbonhidrat alımını takiben besinlerin termik etkisini dolayısıyla toplam enerji harcamasını azaltmaktadır. Sirkadiyen ritme göre beslenme, fiziksel aktivite düzeyini de etkiliyor. Kahvaltı tüketen bireyler, kahvaltıyı atlayanlara göre gün içerisinde daha yüksek oranda fiziksel aktivite yapmaktadır.
Özetle, yemek yeme zamanının kilo kaybı, enerji dengesi ve metabolik sağlık üzerinde oldukça kritik rol oynamaktadır. Haydi sen de artık vücut ağırlığı denetimi için kalori saymayı bir kenara bırak ve bedenin ihtiyaç duyduğu besini ihtiyacı olan zamanda tüketmeye özen göster.