Bu Haftasonu Masaja Gitmeye Ne Dersin?

Bana sorarsan tam da mevsim geçişinde olduğumuz bu dönemlerde kan dolaşımını hızlandıran ve ödem atmana yardımcı olan; masaj bedenine ve ruhuna çok iyi gelecek. Her şeyden önce muhteşem bir ruh ve beden terapisi. Hızlı çalışma temponda kendi terapini atlıyor musun? Hadi yılbaşına kadar haftada en az 1 kez masajla kendini ödüllendir.

Aramızda masajı sevmeyen var mı? Kaslar gevşer, kan dolaşımın hızlanır kendini gerçek anlamda iyi hissedersin. Ancak durum bundan ibaret değil ; araştırmalar fiziksel ve ruhsal olarak iyi hissetmemizde masajın faydalarını kanıtlıyor.Uzak Doğu’yu tekrar keşfetmeye gerek yok! Masaj hem bedenine hem ruhuna iyi gelen en doğal tedavi şekli. 40’dan fazla terapi çeşidinin olduğu spa’larda ruhunu ve bedenini iyileştiren birçok masaj türleri var.

MASAJ SIRASINDA VÜCUDUNA OLANLAR
Bedenin; sinir hücrelerine doğru yapılan baskıyı hissettiği anda, beynine ‘rahatla’ sinyalini gönderir. Ardından parasempatik sinir sistemin harekete geçer. Parasempatik sinir sistemi vücut hareketsiz halde iken devreye giren ve seni gevşetip rahatlamanı sağlayan bir sistemdir. Parasempatik sinirler tarafından uyarılan beyin, ruh hâline iyi gelen serotonin hormonunu salgılamaya başlar ve bedenini muhteşem bir iyilik hali etkisi altına alır.

BEDENİNİ MASAJLA, HÜCRELERİNİ OKSİJENLE BESLE!
Masaj sırasında öncelikle kan dolaşımın hızlanır. Artan kan dolaşımı ile organ ve dokulara taşınan kan artar ve böylelikle hücrelere taşınan oksijen miktarında artış olur. Hücrelerini oksijenle besleyerek kendini daha iyi hissedersin. O zaman masaj yapılan ortamın iyi havalandırılmış olmasına özen göster hücrelerini daha çok oksijenle besle!

EN ÖNEMLİ ORGAN DERİ
Gerçekten de, derinin sağlığı tüm vücut sağlığınızın önemli bir göstergesidir. Deriye “dış sinir sistemi” olarak bahsedildiğini duymuş muydun? Peki Çinlilerin ; deriyi “üçüncü akciğer” olarak adlandırdığından haberdar mısın?
Masaj, kan dolaşımını hızlandırarak sağlıklı hücrelerin korunmasını yardımcı olur ve derinin nefes almasını sağlayarak cildine parlaklık kazandırır.

OMURGANI KORU
Çoğu zaman işe o kadar yoğunlaşıyorsun ki yanlış oturduğunu fark etmiyorsun bile değil mi? Sağlıklı bir omurga için önce oturuşuna özen göster. İdeal oturma pozisyonu için sana 4 püf noktadan bahsedeceğim; sırtın dik olmalı, belin boşta olmamalı ve ideal kilonu korumaya özen göstermeli ve masaja düzenli gitmelisin :) Spesifik parmak baskıları vücuduna enerji yüklerken; belindeki baskı ve stresi azaltarak sinir sistemini sakinleştiriyor.

Yanlış duruş bozukluğundan kaynaklı bel tutulması problemi yaşıyorsan öncelikle ortopedi doktorundan görüş alarak sonrasında spa merkezlerine başvurabilirsin. 

KENDİ KENDİNE MASAJ YAPMAN BİLE ETKİLİ
Masaj kendi kendine yapıyor olsan bile rahatlama ve arınma duyguları ile harikalar yaratır. Nedeni; vagus sinirinin böbrek üstü bezlerine verdiği emirdir; stres hormonu kortizolü ve vasopressini (vücut susuz kaldığında salgılanan düzenleyici hormon) mümkün olduğunca azaltmasını bildirir ve sinirlilik hali ya da içsel huzursuzluğunu azaltır. İş stresini atmak ya da pazartesi sendromundan kurtulmak için eve gidince ılık bir duş alıp kendi kendine masaj yapmaya ne dersin. Belki de partnerinden bu konuda yardım isteyebilirsin.

ÖDEM ŞİKAYETLERİN VARSA LENFATİK MASAJLAR ETKİLİ
Öncelikle ödem nedir ? Ödem; tam olarak damar içinde dolaşan sıvının damarların dışına sızması sonucu doku araları ile cilt altında biriken sıvıdır.
Hareketsizlikle birlikte azalan kan dolaşımı ile vücutta ödem meydana gelir. Mevsim değişiklikleri, kronik sağlık sorunları, sıcak havalar, rakımı yüksek yerlerde bulunmak, seyahat etmek, yeterli fiziksel aktivite yapmamak, genetik faktörler, fazla kiloda olmak, bazı ilaçlar,… ödemin oluşmasında diğer önemli etmenlerdir. Eğer ödem problemiyle sık sık karşılaşıyorsan sana haftada en az 1 kez masaja gitmeni öneririm. Çünkü; dolaşımı hızlandıracak, rahatlatacak lenfatik masajlar ödemin vücudundan uzaklaşmasına yardımcı oluyor.

TURUNCU MUCiZE
• 200 ml kefir
• 150 g (1 orta boy) havuç rendesi
• 1 tatlı kaşığı zeytinyağı
• 7 adet çiğ badem
• 20 g kuru yaban mersini
• 25 g (2 çorba kaşığı) buğday ruşeymi

1orta boy havucu rendeleyin ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ile tava da 1-2 dakika kadar soteleyin. Bu işlem havuçtaki yağda eriyen vitaminlerden olan A vitamininin daha kolay açığa çıkmasını ve emilmesini sağlayacaktır. Ardından kefiri sotelenen havuçları, bademleri, yaban mersinlerini ve buğday ruşeymini blendıra koyun.Bu turuncu mucize smoothie’yi herhangi bir ara öğününde tercih edebilirsin. Masaj sonrası hem hem de son derece sağlıklı bir alternatif olacaktır.