Bu Kış Deponda Yağ Tutma!

Soğuyan havalar ile birlikte metabolizma hızının yavaşladığını mı düşünüyorsun? Sana bir sır vereyim! Aslında biyolojik dengen bu hava değişimine adapte olup kendini korumak için kışın çok daha hızlı bir metabolizma ile kuruluyor! Sadece senin değişen ruh halin, beslenme ve yaşam biçiminin de bu değişimi destekliyor olması gerek. Hazırsan bu kış deponda yağ tutmamak ve metabolizma hızını desteklemek için yapman gerekenleri açıklıyorum :)

1. Biyolojik saatini kış uygulamasına göre dengele!
En değerli besinin olan uyku için yeni bir düzenleme yapmanın tam zamanı! Uzayan geceler ile geç aydınlanan havanın sende uyku hali yaratmasına izin verme. Biyolojik saatini dengele ve uyanmak için biyolojik alarmını kur! 15 gün boyunca aynı saatte uyuyup aynı saatte uyanmaya özen gösterdiğinde artık biyolojik alarmın kendiliğinden bu düzene uyacak ve senin için erken uyanmak çok daha kolay olacak.
JetBilgi; vücudun ışık saçan hormonu “melatonin” saat 23.00’ da salınmaya başlar, bu saatlerde uyku moduna girmelisin ve 02.00-05.00 saatleri arasında bu salınım pik yapar, bu saatler arasında da derin uykuda olmaya özen göstermelisin. Kaliteli bir uyku, iyi bir melatonin salgısı ile sabahlar daha enerjik başlayacak, gün daha güzel ilerleyecek!
2. Kahvaltı ile güne enerjik başla!
Kahvaltı gününü belirleyen en temel öğün. Sabahları kahvaltı yapmaya mutlaka özen göster. Çünkü; uyku süreni de düşünürsek 6-8 saat aç kalan bir bedenin güne enerjik devam edebilmesi ve metabolizmanın enerjiyi depolamak yerine harcaması için mutlaka kahvaltı yapmalısın.
JetBilgi; kahvaltında kış boyunca altın besin yumurtaya mutlaka yer ver! İçerdiği kaliteli aminoasitler ile doku ve hücrelerini besleyen yumurta aynı zamanda tokluk süreni uzatıyor. Buda seni gün içinde yaşayacağın açlık ataklarından koruyarak zinde ve formda bir gün geçirmeni sağlıyor!
3. Soğuk günleri bitki çayları ile ısıt!
Soğuyan havalar kan şekerinde dalgalanmalara sebep olmakla birlikte içini üşütebilir. Gün içinde tüketeceğin bitki çayları hem içini ısıtacak hem de metabolizmanı dengeye sokacak.
JetBilgi; beyaz çay antioksidandan zengin oluşu ile bağışıklığını kuvvetlendirip metabolizmanı hızlandırır. Roiboss çayı ise romantik aroması ile ruhunu beslerken kan şekerini dengeleyerek uzayan gecelerde abur cubur atakları yaşamanın önüne geçer. Günde 2-3 fincan beyaz çay veya yeşil çay, 1-2 fincan roiboss çayı tüketmeye özen göstermelisin!
4. Ara öğün ile beslenmeni renklendirirken metabolizmanı canlandır!
Kışın biraz renk arıyor gözlerin değil mi? İşte ara öğünler tam da burada devreye giriyor ve hazırlayacağın rengarenk meyve tabakları, sağlıklı atıştırmalıklar önce gözünü sonra bedenini renklendiriyor. Gün içerisinde 2-3 ara öğün tüketen bireylerin enerji harcamasının ve metabolizma hızlarının çok daha fazla olduğunu unutma!
JetBilgi; Türk kültüründe uzun gecelerin en büyük eşlikçisi olan taze meyveler ve kuruyemişler elbette çok sağlıklı ve fit ara öğün alternatifleri. Fakat uyarmam gereken bir konu var! Ara öğünlerinde tükeceğin taze meyvelerin 200 gramı geçmemesine, kuruyemişlerin ise porsiyon kontrollü servis edilmesine dikkat etmelisin.
5. Karbonhidrat ataklarını kaliteli karbonhidrat tüketerek yen!
Değişen havalara bağlı olarak hormonlarda meydana gelen değişiklikler karbonhidrat atakları yaşamana sebep olabilir. Bu durumda karbonhidratı tamamen hayatından çıkarmak yerine kaliteli karbonhidrat kaynakları olan bulgur, tam tahıllı ekmek, tam tahıllı makarna, karabuğday ve kurubaklagil grubu besinlere yönel. Bu sayede kan şekerini dengele, tokluk mekanizmanı devreye sok ve ruhunu depresyondan koru :)
JetBilgi; karbonhidratı tamamen hayatından çıkarmanın daha çok karbonhidrat ve iştah atağına sebep olacağını unutma!
6. Süt, Yoğurt, Ayran ile bel bölgeni incelt, kemiklerini güçlendir!
Metabolizmanın yol arkadaşı kalsiyumdan zengin süt, yoğurt ve ayran bu mevsim de olmazsa olmazın! Bu besinleri yağsız formları ile tercih ettiğinde metabolizma hızına hız katarken, kalp ve damar sağlığını da korursun. Ayrıca kış sporlarına meraklı isen güçlü bir kemiklere sahip olman gerektiğini unutma ve günde mutlaka 3-4 porsiyon bu besin grubundan tüket.
JetBilgi; ballı süt içip yatağa girdiğin çocuk günlerini özlüyorsan sana harika bir haberim var! uykudan 2 saat önce yapacağın ara öğünde ılık süt ve bal ikilisi derin bir uyku uyumanı, yeni güne tüm bedenini hazırlamanı sağlıyor. Üstelik çocukluk anılarını da hatırlayarak ruhunu doyuruyor :) 200 ml light süt ve 1 tatlı kaşığı bal ile geceler çok daha keyifli.
7. Su içmek için sudan sebepler yarat!
Artan yeme dürtüsü, azalan konsantrasyon, dağılan dikkat… Bu belirtilere sahipsen sorumlusu havalar değil azalan su tüketimin olabilir. Su içmek için susamayı bekleme. Çünkü beynin susadığını belirten sinyaller yolladığı an bilmelisin ki vücudun ciddi bir susuzluk yaşıyor ve maalesef bu noktaya geldiğinde hücrelerin susuzluktan büzüşüyor! Kendine su tüketim kotaları koy, tek seferde fazla miktarda tüketmenin de doğru olmadığını bil ve gün içinde düzenli su tüketimine özen göster!
JetBilgi; vitamin ve minerallerden zengin suyunu kendin yapmaya ne dersin? Sevdiğin ve su tüketimine özen gösterebileceğin bir sürahi edin, içine 1 dilim portakal, 2-3 yaprak nane, 2-3 tane karanfil at ve bu suyu öğlene kadar bitirmeye özen göster. Bu sayede hücrelerini suya doyururken vitamin ve mineral alımını da arttıran lezzetli bir su tüketmiş olursun.
8. Bağışıklığını güçlendir!
Hastalıklar etrafındaki herkesi bir bir yoklarken sana henüz uğramadıysa şanslısın! Fakat işini şansa bırakma ve hastalıklara karşı gardını bağışıklığını güçlendirerek al. Turuncu- sarı meyveler ile bağışıklığını güçlendir, kırmızı- mor meyvelerin anti aging etkisi ile cildini koru.
JetBilgi; meyve tabaklarını çeşitlendir ve her bir meyveden aldığı vitamin mineralin etkisinin çok büyük olduğunu kendine hatırlat! Kış sebzeleri ile akşam yemeklerini çeşitlendirmeyi de lütfen unutma.
9. Çok üşüyorsan mutlaka tiroid hormonunu kontrol ettir! 
Sende havalar biraz soğuduğu an aşırı üşüyenlerdensen tiroid hormonunu mutlaka kontrol ettir. Çünkü tiroid hormonunun çalışmasında herhangi bir bozukluk varsa ısı değişikliklerine çok daha duyarlı olabilirsin ve soğuk havanın cildi kurutma etkisi bu durumda çok daha fazla kendini gösterir.
JetBilgi; ayaklarında, ellerinde ve cildinde aşırı kuruluk, vücudunda ısı değişikliklerine karşı aşırı duyarlılık, kısa sürede fazla kilo alımı ve şişkinlik hissi hipotiroidin belirtisi olabilir! Metabolizmanı kışa hazırlarken yaptıracağın kan tetkikleri ile bu durumu takip etmelisin. İhmal etme ve en kısa sürede kan tetkiklerini yaptır.
10. Demir gibi bir metabolizma için demir seviyeni kontrol ettir!
Hızlanmak isteyen metabolizmanı yavaşlatan kandaki demir seviyen olabilir. Özellikle kadınlarda soluk renkte bir ten, el ve ayaklarda üşüme, unutkanlık başta olmak üzere hareketlerde yavaşlama, uyku hali ve nefes darlığı çekiyorsan demir depoların boş olabilir! Sağlık sorunlarının yanında yavaşlattığı metabolizma ile vücudun yağlanmasına da sebep olabilecek bu durum için mutlaka kan tetkiklerini yaptırmalısın.
JetBilgi; demir içeriği yüksek kırmızı et, yumurta, kurubaklagil grubu besinleri C vitamini içeriği yüksek yeşil yapraklı sebzeler ve turuncu meyveler ile yaptığın bir salata ile destekleyerek demir emilimini arttırabilirsin.

Ve egzersiz ile bedenini ısıt! Vücudunu forma sok!
Soğuyan havalarda ilk gözden çıkardığın kural egzersiz mi? İşte burada dur ve bir daha düşün! Hasta olmamak, üşümemek veya yorulmamak için egzersizi bırakıyorsan, tam da egzersizi bıraktığında bu durumlarla karşılaştığını göreceksin. Stresi yönetmek, bağışıklığını güçlendirmek ve enerjini arttırmak için haftada 6 gün ılımlı egzersize kışın da devam etmelisin.
JetBilgi; en konforlu ve en rahat egzersiz biçimi olan yürüyüş kışın bana göre değil diyorsan; dans kurslarına ve pilatese bir şans vermelisin.

JetNot; bu kış deponda yağ tutmamak için yapman gereken en önemli şey ise üzerinde isminin yazmadığı, sana özel olmayan tüm diyet listelerini, bilimsel alt yapısı olmayan hatalı popüler diyet uygulamalarını görmezden gelmek ve ruh ve bedende doyumu sağladığın, sana özel bir beslenme programına sahip olmak!
Hadi kışa karşı savunmanı al ve bu güzel mevsimin de tadını sağlıklı bir şekilde çıkar. 

Tüm bu maddeler sayesinde karda yürümenin, yağmurda ıslanmanın da tadına var :)