Bu külahta mutluluk var!

Evet bu yazımda sana dünyanın en sevilen sütlü tatlısı dondurmadan bahsedeceğim. Dondurma sevmeyen var mı aramızda? Sanırım bu sorunun yanıtı çok nadir ‘’hayır’’ dır. Bu hafta Formeo’nun yasaksız diyetisyenleri dondurma dosyasını senin için araştırdı. Hadi dosyamıza göz gezdirmeye başla!

Bu vazgeçilmez lezzet birçok tatlıdan daha fit desek?
Dondurma dengeli olarak 2-3 top tüketildiği sürece kilo aldırmaz ancak çok yüksek miktarlarda tüketimi tabi ki kilo kontrolünü olumsuz etkileyecektir. Diyette dondurma tercih ederken ekstra karamel veya çikolata sos, krema, fındık ya da fıstık parçacıklarından uzak dur ve mümkün olduğunca meyveli vanilyalı alternatifleri tüketmeye çalış!
Dondurma yersem beslenmemden neleri çıkartmalıyım diyetisyenim?
Evet yaz boyunca sık sık aldığım sorulardan biriydi kendileri. O zaman hemen cevaplandırıyorum sorunu
2 top normal sade/meyveli dondurma için = 1 su bardağı light süt+ 100 g meyve ve 1 tatlı kaşığı sıvıyağı/5-6 adet badem
2 top meyveli sorbe = 200 g meyveyi diyetinden çıkarman yeterli.
BUNU BİLİYOR MUYDUN?
Diğer tatlılarla ufak çapta bir karşılaştırma yaptığımızda kalori içeriği son derece düşük olan dondurmanın fit 10 listemizin başında geldiğini gördük!
Eşit miktarlarda 100 gr baklava 329 kalori, sütlü çikolata 537 kalori enerji verirken, meyveli dondurmalar yaklaşık 132 kalori içermekte.
Sen de özellikle yaz aylarında sık sık dondurma tüketenlerdensen; işte sana birkaç fit not;
• Dondurma saatini 17.00’den önce tercih et!
• Akşam yemekten sonra dondurma tüketimlerinde evde hazırladığın yoğurtlu meyveli dondurmalarını tercih ederek fazla yağ ve şekerden tasarruf et!
• Şeker hastasıysan ya da şeker hastalığına yatkın bir metabolizman varsa senin tercihin tatlandırıcı ile hazırlanan şeker içermeyen diyabetik dondurmalar olsun!
• Eğer kilo kontrolüne önem veriyorsan light olarak üretilen dondurmaları tercih edebilirsin. Unutma böylelikle yağı ve şekeri azaltılmış, çok daha düşük kalorili bir seçim yapmış olursun.
• Dondurma yerine sorbe tüketmek de bir diğer fit alternatifin unutma! Bu yazın en güzel meyvelerinden hazırlanan sorbeleri tüketirken lezzeti formda tutmuş olacaksın.
• Dondurmanın lezzetine lezzet katmak için ekstra; çikolata, kurabiye, meyve ve meyve parçacıkları, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerle çeşitlendiriyorsan masum görünen dondurmanın kalorisini en az 150-200 kalori arttıracağını unutma!
• Senin için fit bir önerimiz var! 50 g dondurmanın içerisine 50 g dondurulmuş meyve ilave ederek daha volümetrik bir dondurma yaratırken kalorisini de fitleştirebilirsin unutma
• Dondurmayı yemek sonrası tatlı olarak değil ara öğün alternatifi olarak yemekten 2-3 saat sonra ya da önce tüket!
• Dondurmanın etiketine bak! Sağlıklı ve güvenilir paketi tercih etmek için dondurma etiketini okumalısın! Unutma dondurma ne kadar masum bir tatlı olarak görünse de yüksek şeker ve doymuş yağ içerebiliyor.
 Külahlarınızdan mutluluk eksik olmasın efendim doya doya bir yaşam sağlıklı ve fit günler sizlerle olsun