Bu yaz ev yapımı sağlıklı içecekler tercih et!

O zaman gel seninle ufak bir kalori hesabı yapalım. Her gün 2-3 bardak soğuk şekerli içecek tükettiğini düşünelim… Günlük alman gereken kalorinin 350-400 kalorisi sadece içtiğin bu içeceklere gitti bile. Günlük toplam 350 kalori demek, aylık 10.500 kalori, yaz boyunca ise 31.500 kalori alıyorsun demektir. Eğer bu içeceklerden aldığın kalorileri günlük alman gereken kalori haricinde tüketiyorsan; yaz aylarında sırf tükettiğin soğuk şekerli içeceklerin etkisi ile 4.5-5 kg alman mümkün.
Yaz aylarında bolca tükettiğin limonata yerine seni göbek yağlarından kurtaracak 100 kalorilik ev yapımı içeceklere ne dersin;
FİT LİMONATA
Malzemeler;
· 2 adet limon ve kabuğu
· 200 ml şekersiz limonata
· 100 gram nane ve fesleğen
· 3-4 küp buz
Hazırlanışı;
Öncelikle 2 adet limon kabuğu beyaz kısımları olmayacak şekilde rendele. Şekersiz limonata, 2 limon suyu ve buz parçaları; nane, fesleğen ve limon kabukları ile blendırdan geçir.
Fit not: Buz ve nane yaprakları ile servis edebileceğiniz bu içecek nanedeki doğal yağlar sayesinde rahatlatıcı ve bağırsak yumuşatıcı etkilere de sahip.
PEMBE SMOOTHİE
Malzemeler;
· 150 gram karpuz
· 100 gram çilek
· 1 orta boy limon
· 3-4 küp buz
· 100 ml doğal maden suyu
Hazırlanışı;
Karpuz, çilek ve buz parçalarını blendırdan geçir. Üzerine limon suyunu ve maden suyunu ekle ve servis yap.
Fit not: Eğer öğleden sonra enerjin düştüyse bu fit shake ile canlanabilirsin. Böylelikle tüm aileye da şekersiz sağlıklı bir içecek hazırlamış olacaksın.
FİT MİLK SHAKE
Malzemeler;
· 100 ml light süt
· 1 top vanilyalı light dondurma
· 100 g şeftali
· 3-4 küp buz
· ½ çay kaşığı toz tarçın
Hazırlanışı;
Doğranmış şeftalileri, light sütü, light dondurmayı ve buz parçalarını blendırdan geçir. Üzerine toz tarçını ilave ederek servis yap. Fit shake hazır bile