Bu Yazın Fit Annesi, Sen Ol!

Büyük bir mutlulukla beklediğin bebeğini nihayet kucağına aldın. Ve ona “yeter ki süt olsun” diyerek şekerli besinleri, şerbetli tatlıları, helvaları tükettin. İştah atakları yaşadın, çareyi tatlıda buldun! Derken bir de baktın ki günden güne kilo almışsın :( Üzülme yaza 2 ay kalmışken; yeterli, dengeli, sağlıklı, güvenilir ve keyifli bir beslenme programı ile emzirerek, bu yazın fit annesi SEN olacaksın!

Doya Doya Emzir, Doya Doya Zayıfla!

Bebeğini emzirerek günde 750 kalori harcarsın! Bu kalorinin 500 kalorisi “bebek kalorisi” olarak beslenmene eklenir; kalan 250 kalori ise depo yağlarından harcanır! Aslında herkesin istediği yağ kaybına, sen zaten emzirerek çok rahat ulaşırsın. İşte bu noktada önemli olan, düşük kalorili beslenmemen ve süt olsun diye şeker içeriği yüksek besinleri tüketmemen! Bilinçsizce tükettiğin her lokma, yanlış uyguladığın her diyet; sütünün kalitesini ve miktarını olumsuz etkiler! Doğal olarak bu da senin sağlıklı bir şekilde zayıflamanı engeller!

Anne-Çocuk Diyetisyeni Kontrolünde Zayıfla!

Emziklilik döneminde aklında tutacağın ilk madde; “Bebeğin, Aç Kalmanı Mazeret Kabul Etmez!”. Sen bir yetişkin olarak sabahtan akşama kadar yemeden durabilirsin; ama bebeğine süt üretmek için vücudunun ara öğünlere, sık beslenmeye ihtiyacı vardır. Bebeğin için, kaliteli bir süt için kendini asla aç bırakma! Anne-Çocuk Diyetisyeni kontrolünde enerji gereksinimin; fiziksel durumun, emzirme sıklığın ve ürettiğin süt miktarı göz önünde bulundurularak hesaplanır. Bebeğin 2,5 ayını doldurduktan sonra da yüksek kalorili beslenme programlarıyla doya doya emzir, doya doya zayıfla!

Doğum Sonrası Doktor Kontrolünü Unutma!

Hamilelik ve emziklilik dönemlerinde, besin depoların bebeğin tarafından kullanılır. Doğum sonrası vitamin-mineral kayıpları, insülin direnci ve tiroid problemleriyle sık karşılaşılır. Doktor kontrolünden geçmeyi ihmal etme! Bu sağlık problemleri hem sütünün kalitesini etkiler hem de kilo vermeni zorlaştırır!

Peki süt kaliteni ve miktarını arttıracak, tok tutacak, iştah ataklarını önleyecek yiyecek-içecek alternatiflerine ne dersin?

Sıcak havalarda serinleten lezzet; YEŞİL AYRAN! 125 g light yoğurt, taze nane yaprakları, 100 ml maden suyu, buz ve biraz su. Hepsini karıştır; sütünü arttır, yağ kaybını hızlandır :)

Öğle yemeklerinde en tok tutan yıldız besin; MAKARNA! 80 g tam buğday makarnayı haşla; yanında yoğurt ve sebzeli domates sos ile afiyetle ye :)

Ara öğünlerini WAFFLE ile şenlendir! Kepekli lavaşın arasına 30 gram light fıstık ezmesi sür ve 150 g mevsim meyveleriyle süsle. İkiye katlayarak, ara öğünlerinde zevkle tüket :)

Ruhunu dinlendirecek, sıvı alımını arttıracak bir içecek; COCOFİT geliyor! 200 ml light süt, 490 ml coconut water, 200 ml pink relax içeceklerini karıştır, gün boyu tüket. Bebeğini emzirirken, sakinliğin de tadını çıkar :)