D Vitamini Güçlü Çocuklar Doğurur!

Güneşten faydalanamadığımız bu aylarda, ülkemizde D vitamini yetersizliği sık görülmektedir sevgili anneler. D vitamini yetersizliğiyle karşı karşıya kalan en riskli grup ise hamile ve emziren annelerdir. Bu nedenle her hamile ve emziren annenin, günlük mutlaka 1000 IU D vitamini alması önerilmektedir.

Bu takviyenin en önemli nedenlerinden bir tanesini Southampton Üniversitesi araştırmacıları göstermiştir. Yaklaşık 700 İngiliz anne ve çocuklarında yapılan çalışmada, hamileliği süresince annenin kanında D vitamini miktarı arttıkça, çocuğunun gücünün de orantılı olarak arttığı gözlenmiştir. Araştırmacılar bu çocukların daha kuvvetli tutuşlara ve daha fazla kas kitlesine sahip olduklarını ortaya koymuştur.

Yapılan bir diğer çalışma da D vitaminin güçlü kemiklerle ilişkisini bir kez daha doğrulamıştır. Kanda düşük seviyelerde D vitamini bulunan annelerin doğan çocuklarının, yetişkinliklerinde daha zayıf kemiklere sahip olduğunu göstermiştir.

Ayrıca D vitamininin, kas liflerinin rahim içindeki gelişimi üzerinde de etkisi olduğu düşünülmektedir. Genç neslin güçlü kaslara sahip olması sonucunda, yaşlılık süreçlerinde kemik erimesine ve kemik kırılmalarına daha az duyarlı oldukları çalışmalarca gösterilmiştir. Kas oranının yüksek olması, hormon dengesini sağladığı için diyabet riskini de azaltan bir faktördür.

Bu sonuçlar doğrultusunda söyleyebiliriz ki sevgili anne adayları, sağlıklı bir geleceğin temelleri anne karnında oluşmaya başlar! Hamileliğiniz ve emzirdiğiniz süreç boyunca günlük 1000 IU D vitamini almayı ihmal etmeyin. Ne demiştik; D vitamini güçlü çocuklar doğurur ;)

Mutlu haftalar...