Davetler Diyetini Sabote Etmesin!

Cuma akşamı arkadaşlarınla yemek, cumartesi gecesi sosyal sorumluluk daveti, pazar için brunch sözü derken diyette olduğunu unutanlardan mısın? Hepsi üst üste geldi diyetimde bu davetler ile nasıl kilo yönetimimi sağlayacağım diye düşünüyorsan bu hafta trendy diyetisyen köşemde senin için birkaç fit davet önerilerine yer verdim hadi göz atmaya başla;

• Asla aç gitme! Açık büfede doğru seçim yapmak ve ikramlarla aralarda dolaşan garsona ‘hayır’ demek zor biliyorum ama imkansız değil. Bu konuda kendini güvende hissetmek istiyorsan davetten yaklaşık 1-2 saat önce kompleks karbonhidrat ve süt ürünü içeren bir ara öğünle;
-Non fat latte ve 3 adet yulaflı bisküvi
-Meyveli yulaflı yoğurt
-Grissini ve light üçgen peynir
-Light ayran ve 5 adet kepekli bisküvi ile kan şekerini dengeleyebilir ve daha tok hissetmeni sağlayabilirsin.
• ‘’Gözden uzak olan gönülden de uzak olur unutma’’ Yani diyeceğim şu ki davete adımını atar atmaz kendinize açık büfe, bar ve özellikle tatlı büfesi alanından en uzak yeri seç işe yarayacak göreceksin.
• Önce açık büfeye uğramak yerine etrafa göz at muhakkak tanıdığın biri olacak ve sohbet esnasında açık büfe aklından uçup gidecek.
• Davete yemeğe gidiyorum mantığıyla yaklaşma! Bir çok birey için maalesef ki durum bundan ibaret’’ davet=yemek’’ ! Bu algıyı oraya girdiğin andan itibaren diyette olduğunu unutmayarak kırmalısın. Unutma senin seçimin senin kararın! Seçimlerin doğru olursa bu geceyi diyetine hiç zarar veremeden atlatabilirsin.
• Alkol deyince bir diğer ilk akla gelen tabi ki alkol! Alkol alacaksan 1 kadeh şarap için 1 dilim ekmeğini ve 100 gram meyveni programından düşmelisin unutma! Ne demiştik diyet denge işi. Kalori alımını kontrol etmek açısından maksimum rakam; Kadınlarda 1 kadeh; erkeklerde 2 kadeh gibi düşünülebilir.
• Gelelim son ve en önemli maddeye ertesi gün ne olursa olsun diyetine tekrar adapte ol ve o davetin diyetini sabote etmesine izin verme!