Değişime Hazır Mısın?

Yaza iki ay kala her yerde herkesin dilinde tekrar diyet… Bahar artık rengarenk günlerin değil diyetin habercisi gibi adeta… Her yıl yaza hazırlanmak için başlattığın bu sürecin bir kısır döngü haline gelmesinden sıkıldıysan gel birlikte bu bahar diyeti değil değişimi başlatalım!
Öncelikle değişimi başlatabilmemiz için değişimin ne olduğunu bilmemiz gerek. Değişim; “belli bir süreç içinde yer alan değişikliklerin tümü”. Bu sebeple bahar değişimi içinde sadece kilo vermeyi değil, yaşam tarzı değişikliklerini de barındırmalı. Eğer bunu kabul ediyorsan Bahar Değişimi’ ne hoş geldin  Her şeyden önce bilmelisin ki değişim süreci bireyseldir, fakat değişimin temel gerekleri ve değişime hazırlıktaki problemler çoğu zaman birbirine benzerdir.
Değiştirmek için çabaladığın 4 sorunu nasıl değiştirebileceğine dair #formeodiyetisyenleri olarak önerimiz var!
Soru 1;Bu zamana kadar neden başarısız oldun?
Günümüzde yolu diyet, kilo verme, zayıflama çabalarından geçmeyen birey yok denecek kadar az. Peki, herkesin deneyip başaramamasının temelindeki sorun ne olabilir? Bu durumun iki açıklaması var; ilki psikolojik sebepler! Bu sebepler çoğu zaman aç kalma ve sosyal yaşamdan uzak kalma korkusu ile başlıyor, pek çok korkuyu da beraberinde getirerek başarısızlığa götürüyor. Diğeri ise fizyolojik sebepler: bireyin metabolizma hızının düşük olması, metabolik rahatsızlıkları vb… Bu sebepleri olan bireyler sürecin biraz daha sabır gerektirmesinden korktukları için yolun yarısına geldiklerinde pes ediyorlar ya da fizyolojilerini daha çok bozan hatalı popüler diyetler ile kısa yoldan ve kısa vadeli olan çözümleri deniyor.
Yapılması gereken ise; mucize aramayı bırakıp kendi kişisel sorununu bulmak ve bunun üstüne gitmek.
Soru 2; Hayat boyu sürdürülebilir bir diyet gerçekten var mı?
Kelime anlamı “yaşam tarzı” olan diyetin belirli bir süreci kapladığı yönündeki fikrini artık zihin dışı etmenin vakti geldi. Bilmelisin ki gerçek diyet; senin yaşam tarzındır. Yaşam tarzın yeryüzünde olduğun sürece sonlanmaz, sadece değişebilir! Bu yüzden diyetini değiştirebilirsin fakat sonlandıramazsın.
Yapılması gereken ise; mevcut beslenme durumun ile hayalindeki diyeti harmanlayarak kendi yaşam tarzını oluşturmak. Bu sürece köprüler inşa etmek, istediğin ile olması gerekeni sağlıklı bir şekilde buluşturabilmek için de; gerçeklik dışı, mucize vadeden, sağlıksız tüm listeleri bir kenara bırakıp profesyonel bir destek almak.
Soru 3; Motive olmak ve motive kalmak bu kadar zor mu?
Motivasyonun da diyet kadar özel olduğunu biliyor muydun? Sen özelsin ve senin motivasyonun da sana özel. Başkalarının motivasyon kaynaklarını kendinde uygulamadan önce seni motive edip etmeyeceğini mutlaka sorgula. Başkasını mutlu eden sık sık tartılmak seni mutsuz ediyor olabilir? Hiç iç sesini dinledin mi? Herkes motive olmak için ne yapıyorsa onu yapmak, herkesin uyguladığı listeleri uygulamak, yasaklarla çevrelenmek elbette kimseyi motive etmiyor. Bu yüzden de tüm bunları deneyen insanlar başarısız oluyor.
Yapılması gereken ise; neyin seni motive edeceğini keşfetmeli, bu motivasyon kaynağını hayatına adapte etmelisin. Unutma birini her gün yürüyüş yapmak mutlu ederken birini dans etmek mutlu edebilir…
Soru 4; Çevremle bağlarımı koparmadan olumsuz etkilerini nasıl görmezden gelebilirim?
İradeden daha güçlü tek şey çevrendir. Çoğu zaman onlardan kopmamak için diyetini bozarsın, bazen de nadiren de olsa diyetini bozmamak için onlardan koparsın. Fakat bunların hiçbirine gerek yok aslında.
Yapılması gereken ise; kendi sınırlarını çiz, insanlara bu sınırları belli etmekten çekinme ve yeri geldiği zaman dur demeyi bil. Sana destek olanlara teşekkür etmeyi ve seni yıpratanları hayatın ile ilgili kararlarda dışarda tutmayı öğren. İlişkilerine limit koyman demek insanlardan uzaklaşman demek değil. Hem sağlığını hem de diyaloglarını forma sokmak için söylediklerimizi uygulamaktan korkma!
Değişimi başlatacak güce sahip olduğunu biliyoruz, gel bu bahar ismi ve içeriği dönemlik diyetleri bir kenara bırak ve değişim diyeti ile hayatından da ruhundan da fazlalıkları çıkart! Biz formeo diyetisyenleri olarak her yerde seninleyiz, çünkü en önem verdiğimiz şey samimiyetimiz 
Sadece bu yaz değil nice yazlar ve mevsimler #hepimizfitiz diyebilmek dileğiyle….