Dikkat Metabolizman Sendromda Olabilir!

Yok bu göbek o kadar sağlık sorunu değil, tansiyonum arada bir yükseliyor önemli değil, kolesterol sorunu bizde genetik ama bana bir şey olmaz deme… Metabolik sendromun ülkemizde her 10 kadından 4’ünde, her 10 erkekten 3’ünde görülmeye başlayan ve kentsel yaşamda görülme sıklığı olan, yeni çağın hastalığı olarak adlandırılan bir hastalık. Metabolik sendromu daha yakından tanımak için okumaya devam…

 Metabolik sendrom; kalp-damar hastalıkları, kalp krizi, diyabet riskini arttıran ve yüksek kan şekeri, bel çevresinde aşırı yağlanma, anormal kolesterol veya trigliserit düzeyi ile seyreder. Ancak bu risk faktörlerinden yalnızca birine sahip olmak metabolik sendromun olduğu anlamına gelmez. Fakat birine sahip olman demek metabolik sendrom riskinin artması demektir.
 Metabolik sendrom belirilerinin 5’lisi;
1. Yüksek bel çevresi
2. Kolesterol/ yüksek trigliserit düzeyi
3. HDL kolesterol seviyesinde düşüklük (erkekler için 40 mg/dL, kadınlar için 50 mg/ dL)
4. İnsülin direnci
5. Yüksek tansiyon
OBEZİTE ise en büyük metabolik sendrom nedenleri arasında yer alıyor.
Peki yeni insan nerede hata yapıyor da metabolik sendrom riski ile karşı karşıya kalıyor?
En büyük etken genetik yatkınlık olarak bilinse de bireysel nedenlerde riski arttırıyor.
• Hareketsizlik
• Öğün atlamak
• Yüksek yağlı beslenmek
• Kalitesiz /kısa süreli uyku
• Basit karbonhidrat alımında sınırları çok aşmak
• Yoğun stres
• Kiloyu yönetememek
Bu Rakamlara dikkat;
Bel çevresi; erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm’in üzerinde, trigliserit 150 mg/dL’den fazla, HDL kolesterolün erkeklerde 40’ın, kadınlarda 50 mg/dL’nin altında, açlık kan şekerinin 110 mg/dL’nin üzerinde olması metabolik sendrom alarmlarıdır!
Metabolik sendrom vücutun ciddi bir ALARM’ıdır ve ona kulak vermemek ciddi hastalıkları da beraberinde getirecektir. Bu nedenle yukarıdaki maddelere göre kendini kontrol ve takip etmeyi sakın atlama. Aktif bir yaşamı, uykunu yönetip iyi uyumayı, her besin grubunu içeren kaliteli beslenme modelini ve vücudunun ritmine göre öğün sayını belirlemeyi önemse.
Metabolizman sendroma girmeden hayatını yönetmek için yapman gerekenleri biliyorsun. Lütfen erteleme, öteleme, vazgeçme! Harekete geç.