Direnen Hormon Leptin

Leptin hormonunu tanıyalım;
• Leptin hormonu sana “Doydum, bu kadarı yeterli!” diyen hormondur. Yani doygunluk hissinin oluşumundan sorumlu iştah yönetimi bakanı da diyebilirsin ona.
• Tek görevi elbette bu değil; doğurganlık, bağışıklık ve beyin fonksiyonları üzerinde de oldukça etkin. Ancak ana görevi vücudunun enerji dengesini sağlamak!
• Vücudunda büyük ölçüde yağ hücrelerinden, az miktarda da mideden salınan bu hormon vücudundaki yağ depolarının bilgisini vermede oldukça etkilidir
Kilo problemi leptin hormonu işlevini bozuyor!
Evet, yanlış duymadın! Kilo problemi yaşayan bireylerde yağ hücreleri fazlalığından kaynaklı daha fazla leptin üretilir. Böyle baktığında o zaman daha çok “toksun” demesi gerekmiyor mu? Dediğini duyar gibiyim… Fakat burada asıl problemin leptin sinyallerinin doğru çalışmadığından kaynaklandığını bilmelisin. Bu bakmak ama görmemek gibi! Yani aslında toksun fakat tok olduğunun farkında değilsin. Sinyal yönetimi bozulan beyin enerjiyi doğru kullanamadığı için daha fazla depolama yoluna gidiyor. Bilim dünyasında da bu durum “leptin direnci” olarak adlandırılıyor.
Açlık diyetleri leptin direncini tetikliyor!
Kilo kaybı umuduyla uyguladığın açlık diyetleri leptin hormonunu da bozuyor! Aç kalan vücut leptin hormonuna sinyal göndererek “açlıktasın, salgılan” emri veriyor ve çok fazla salgılanan leptine karşı direnemeyen iştahın ise kontrolden çıkıyor. İşte uyguladığın açlık diyetleri sonucu kat kat geri dönen kiloların sebebi sence de ortada değil mi?
Peki leptin salgılarını nasıl kontrol altında tutarsın? İşte sana yalnızca 3 adımda leptin hormonunu kontrol altında tutmanın yolu;
1. Yeterli ve dengeli beslenmek! Vücut ihtiyacı olan besin öğelerinin yoksunluğunu yaşamadığında sistemi toparlıyor ve işler çok kolay yoluna gidiyor.
2. Bağışıklık sistemini güçlendirmek! Vücutta bağışıklık hücreleri ne kadar güçlüyse leptin seviyesinin dengede kalması da o kadar kolay oluyor.
3. Egzersiz! Artan leptin salgısı iştah yönetimini zorladığında, motivasyon kaynağın egzersizin olsun! Bu sayede hem beyin hücrelerini yenileyerek sistemin daha kolay yoluna girmesini sağlar, hem de iştah yönetiminin üstesinden daha kolay gelirsin.
JetFitNot; Sağlıklı diyetler uygularken de leptin zaman zaman seni engelleyebilir! Fakat buna sevinmelisin. Çünkü yağ hücrelerin azaldığı için leptin hormonu dengesini kurana kadar kendini tehlikede algılayabilir ve sana “ye” emri vermeye devam edebilir. Fakat yukarıdaki üç adımı gerçekleştirip #doyadoya kilo kaybetmeyi hedeflersen leptin direnci sana daha fazla direnemez ve sonunda yağ hücrelerin yeterli miktarda Leptin salgılaması gerektiğini öğrenir ;)