Dışı Kavun İçi Greyfurt: Pomelo

Yeni bir meyve ile tanışmaya hazır mısın? POMELO! Adı kadar sempatik olan bu meyve; dış görünüşüyle kavuna, kokusuyla greyfurta benziyor. Çin greyfurtu ya da ağaç kavunu olarak bilinen pomelo aslında portakal ile greyfurtun melezi olarak geçiyor. Turunçgiller ailesinin en büyük meyveye sahip olanları arasında yer alan pomelo; tat olarak tatlı greyfurtu andırmakla beraber diğer turunçgillere göre asitide oranı daha az olarak bilinmekte. Pomelo büyük portakal dilimleri şeklinde olup dış zarı acılığı sebebiyle fazla tüketilmeyip, zarları soyularak tüketilebilen gerek pratik gerek de sağlıklı bir meyve türü! Sağlığına olan etkilerini merak etmeye başladıysan haydi o zaman başlayalım 
C vitamini deposu: Pomelo turunçgiller ailesi içerisinde en yüksek c vitaminine sahip meyve. 100 g pomeloda 61 mg c vitamini bulurken aynı miktarda portakalda 53,2 mg, limonda 53 mg ve greyfurtta 31 mg c vitamini bulunuyor.
Kalbin dostu: Pomelo kalbini mutlu eden besinler arasında. Araştırmalara göre pomelo kolesterolün düşmesinde yardımcı olan meyveler arasında. 2014 yılı Journal of Food and Drug Analysis’de yapılan bir çalışmada pomelo tüketiminin ACE(Angiotensin converting enzim) inhibisyonuna destek olarak kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olduğu söyleniyor.
Anti-tümör etki: Araştırmalara göre pomelo yüksek flavonoid içeriği sayesinde tümöre karşı savaşmada destekleyici etki göstermektedir. 2011 yılında ISRN Pharmacology’deki bir makaleye göre pomelo tümör hücre sayısını ve volümünü azaltıcı etki gösteriyor.
Karaciğer Dostu: 2015 yılında Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine’da yapılan bir araştırmaya göre pomelo, içindeki fenolik bileşenler sayesinde toksinleri vücuttan uzaklaştırıcı etkisiylekaraciğer sağlığında da olumlu etkiler gösteriyor. Makalede yapılan araştırmaya göre karaciğer hasarını azaltmada, yüksek serum ALT AST gibi karaciğer fonksiyonlarını düşürmede pomelo tüketimi olumlu sonuçlar veriyor.
Ağrı Kesici: Ağrı kesici etkiye sahip meyvelerde pomelonun da olduğunu biliyor muydun? Research Journal of Pharmaceutical, Biological and Chemical Sciences’ta 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre pomelo vücutta ağrı kesici(analjezik) etki taşıyor.
Sinir sistemi: Journal of Applied Pharmaceutical Science 2014 yılındaki bir makalesine göre pomelo merkezi sinir sistemini destekleyici etki gösterebiliyor. Yüksek antioksidan içerikli olması, sinir sistemi hücrelerini desteklerken anti depresan etki oluşturma, kasları gevşetme gibi etkileri de beraberinde getiriyor.
Pomeloyu sen de pratik tüketimi ve besleyiciliği sebebiyle ara öğünlerine ekleyebilirsin. 1 meyve porsiyonu yerine ortalama 150 g pomelo tüketebilirsin. Fakat pomelonun da aslında bizim tükettiğimiz turunçgiller ailesinden bir meyve olup, adının farklı olmasının herhangi bir mucizevi sonuç, etki oluşturmadığını; diğer turunçgiller gibi ortak yararlar sağladığını unutma!