Diyet Şiddetine Hayır!

Sağlıklı beslenme, welness trendleri ve ‘’güzellik=sıfır beden’’ algısının son yıllarda hiç olmadığı kadar hayatımıza girmesiyle birlikte, görsel ve yazılı medyadaki bilgi kirliliği ve bunun toplum üzerindeki etkisi maalesef ki kadına yönelik diyet şiddetini dayatmaktadır. Bedenimizi sağlıksız bir şekilde zayıflatan, beynimizi yıkayan, tartıda hızlı kilo kaybıyla birlikte sağlığımızı da kaybettiren bu popüler/şok diyet listelerine artık bir dur demeliyiz. Formeo diyetisyenleri olarak düşük kalorili(detoks, gluten-free diyet, protein ağırlıklı diyet, şok diyetler,..) listeleri uygulamıyoruz ve uygulatmıyoruz . Neden mi? Çünkü;

Baharın gelmesiyle birlikte yaza formda girmek, fazla kilolarından kurtulmak için 1 haftada 5 kg vermeyi vaat eden bu diyetlerden uzak durmalısın. Şok diyetler kişiye özgü değildir ve unutulmamalıdır ki her bireyin diyetinin kendisine özgü olması gerekir. Çünkü her birey her yönüyle birbirinden farklıdır. Sağlıklı kilo vermek için kişiye özel beslenme programı diyetisyenler/beslenme uzmanları tarafından düzenlenmelidir.
• Şok diyetler çok kısa süre içerisinde kilo kaybettirebilir fakat bu gerçek kilo kaybı diye nitelendirdiğimiz yağ kaybı olmaz, su ve kas kaybı görülür. Bu nedenle kaybedilen ağırlık kısa süre içinde hoop geri kazanılır.

• Şok diyetler monotondur, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmaz. Diyetim ne zaman bitecek ne zaman her şeyi yiyebileceğim hissi uyandırır.

• Diyeti abartıp, oldukça düşük kalori ile beslenirsen, ihtiyacın olan besleyici gıdalardan yeteri kadar tüketmez veya sevdiğin yiyeceklerden tamamen uzaklaşırsın. Bu sağlıksız diyet sana yarar sağlamaz. Aksine vücudun “yoksunluk duygusuna” kapılıp, bir süre sonra seni daha fazla yemeye teşvik edebilir. Unutmaman gereken en önemli nokta düşük kalorili diyetler beyindeki iştah reseptörlerini uyararak seni iştah kontrolsüzlüğüyle baş başa bırakır sevgili okurum :(

• Öğün atlayarak kilo veremezsin U-NUT-MA! Çünkü atladığın her öğün; öğün bankana “geç saatte atıştırma” olarak geri dönecektir ve seni çok daha fazla pişman edecektir. Ara öğününü yap ki kontrol hep sende olsun :)

• Sağlıksız diyetler uzun vadede uygulandığı takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açar lütfen uygulama ve uygulayan yakınlarını bu konuda uyar!

• Özellikle uzun süre sadece sıvı tüketimini teşvik eden diyetler yorgunluk, baş dönmesi, bulantı ve baş ağrısına neden olabilir.

• Deri elastikiyetin bozulur ve vücudunda sarkmalar meydana gelir.

• Cildinin kurumasına, saçların dökülmesine neden olur.

• Sağlıksız bir diyetin ruh sağlığın üzerinde de olumsuz etkileri vardır! Depresyona kadar varabilen sonuçlar alınabilir.

Doya doya sağlıkla yaşaman dileğiyle…