Diyet ürün yesem mi yemesem mi?

Market raflarında gördüğün light, diyabetik, şekersiz, glütensiz vb ifadelerle yer alan ürünlerin içerisine giren koruyucu katkı maddeleri kafana takılıyor ve bu ürünleri tercih etmek isteyip hep bu sebeplerden dolayı uzak mı duruyorsun? Uzak kalmana gerek yok! Diyet ürünleri daha yakından tanımaya ne dersinDiyet ürünler ile ilgili duyduğun abur cubur bilgilerden arınarak senin için hazırladığımız diyet ürünler dosyasına bir göz at! Son kısımda ise diyet ürün yesem mi yemesem mi sorusunu kendine kendine cevaplandırmanı istiyoruz. Hadi başlayalım; 

Evet ailen ve kendin için alacağın kararlar bazen çok kafa karıştırıcı olabiliyor. Haklısın… Bu kısımda güvenilir ve sağlıklı paketli ürünler devreye giriyor. Hemen hemen her sağlık probleminin beslenme ile ilişkili olduğu, obezite probleminin ya da aşırı kilolu olmanın kalp ve damar sağlığından, diyabete, tansiyondan, kanser hastalığına kadar birçok kronik hastalığa sebebiyet verdiği sağlık otoritereleri tarafından da onaylanıyor. Peki böyle bir dünyada sen hala diyet ürün yesem mi yemesem mi acaba diye mi düşünüyorsun. Sence hangisi sağlıklı? Sen bu fikri düşünürken biz sana diyet ürünler hakkındaki tüm gerçekleri açıklayalım istersen;
ÖNCELİKLİ OLARAK DİYET/LİGHT ÜRÜN NE DEMEK?
Türk Gıda Kodeksi’ne göre; kalorisi; yağ, karbonhidrat ve şeker oranları % 25 azaltılan ürünler light ürün sınıfına giriyor. Türk Gıda Kodeksi’nin yayınladığı bu cümlede light ürünlerin artı bir katkı maddesi içerdiğiyle ilişkili bir açıklama yok! Çünkü light ürünler genel olarak kalorisi ve yağı azaltılmış; içerisinde şeker yerine güvenli tatlandırıcılar ya da meyve şekeri kullanılan güvenle tüketebileceğin ürünlerdir.
LİGHT ÜRÜNLERDE ABUR CUBUR BİLGİLERE SON
Marketlerin raflarında renkli ambalajları ile masum bir şekilde alınmayı bekleyen kalori bombası abur cubur ürünlerin içerisinde şeker ile birlikte doymuş yağ oranlarının da yüksek olduğunu unutmamalısın. Bu ürünler kalbin, damarların, metabolizman ve bedenin için risk teşkil ediyor. Gıda sanayisi bu durumun ciddiyetinin farkında! Sevdiğin birçok abur cubur ürünün daha sağlıklı ve fit alternatifleri ile her gün market raflarında yerlerini alıyorlar. Peki sen hala duyduğun abur cubur bilgilerden dolayı light ürün tüketmiyor musun? Light alternatifler yerine sağlıksız abur cubur ürünleri alışveriş sepetine atmadan önce bir kez daha düşün. Unutma sağlıklı bir bedenin sırrı sağlıklı bir alışveriş sepetinden geçiyor.
HİÇBİR DİYET ÜRÜN ‘’0’’ KALORİ DEĞİL!
Özellikle bisküvi, çikolata, gofret,… vb light ürünlerin üzerindeki ‘’light’’ ibaresi ‘’bu paketi bitirebilirsin’’ ya da ‘’bu paket 0 kalori’’ gibi algılanılarak kontrolsüz tüketimine neden olabiliyor. Unutma hiçbir diyet ürün ‘’0’’ kalori değildir! Hayatının her anında olduğu gibi diyet ürün tüketirken de bir sınırın olmalı!
İstersen ufak bir örnek ile bu durumu açıklayalım; 1 paket diyet bisküvin besin değeri 2 dilim ekmek ve 5 adet bademe eşdeğerdir. Ara öğününde nasıl olsa light diyerek 2 paket diyet bisküvi tüketirsen 1 tabak makarna ile aynı kaloriyi alabilirsin. Karar senin! Diyet ürün de olsa sağlıklı bir beden için porsiyon kontrolü şart UNUTMA!
LİGHT ÜRÜN MÜ ALMALIYIM DİYABETİK Mİ KAFAM ÇOK KARIŞIK!
 Öncelikli olarak diyabetik ürün ne demek gelin birlikte bakalım; Şeker yerine sakarin, aspartam, asesulfam-K gibi kalori içermeyen tatlandırıcılar veya dekstroz, maltoz, furuktoz gibi kalori içeren tatlandırıcılar kullanılan besinler diyabetik ürün olarak adlandırılıyor. Bu demek oluyor ki; diyabetik ürünlerde yağ kısıtlaması ya da kalori kısıtlaması yok! Şeker içermeyen tatlandırıcı ile tatlandırılan bir paket çikolatanın kendi küçükken kalorisi büyük olabilir. Bu ürünler şeker hastası ya da insülin direnci olan bireyler için uygundur ancak her diyabetik ürün light ve düşük kalorili olacak diye bir kural yok unutma! Kullanım miktarı mutlaka diyetisyen önerisi ile diyet içerisinde planlanmalıdır.
EN BÜYÜK DİYET EFSANESİ: LİGHT ÜRÜNLER KANSER YAPAR!
Light ürünler ile ilgili kafanız oldukça karışık biliyoruz. Etrafınızdaki herkes light ürünler ile ilgili bir beslenme uzmanlığı yapmış sanki değil mi? Zararlı, kanser yapar, toksik etkisi var,… Her gün bu ve bunun gibi birçok abur cubur bilgi duyuyorsun. İçin rahat değil ya doğruysa diyorsun? Bu konuda gıda sanayisi alanında uzman sağlık otoriteleri, diyetisyenler ve gıda mühendislerinden bilgi edin sokakta duyduğun abur cubur bilgilere inanma! Güncel çalışmalar ile tatlandırıcı içeren ürünlerin kanser yaptığına dair bir bulguya rastlanmamıştır. Bu abur cubur bilgiden derhal kendinizi koruyun. UNUTMAYIN; light ürünler KANSER YAPMAZ!
LİGHT SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ DİYETİNİN CANAVARLARI DEĞİL!
Bilinenin aksine light süt ve süt ürünleri diyetinin en yakın dostlarındandır. Araştırmalar hem kalp damar sağlığın açısından hem de kilo yönetimin açısından 2 yaştan itibaren süt,yoğurt, ayranı yağsız olarak tüketmeni öneriyor. Tam yağlı süt ve süt ürünlerinin yüksek oranda doymuş yağ içeriğinden ötürü kalp ve damar sağlığın için risk teşkil ediyor! Light ürünlerin içerisine fazladan koruyucu madde eklendiği düşüncesiyle birçok kişi tüketmekten çekinmekte! Ancak durum sanıldığı gibi değil. Gelişmiş gıda teknolojisi sayesinde sütü yağından koruyucu madde kullanmadan da ayırmak mümkündür. Kolesterol ve trigliserit değerlerin ile ilgili şimdi bir problem yaşamıyor olabilirsin ancak bu ilerleyen yaşlarda da yaşamayacağın anlamına gelmez! Sütünü, peynirini ve yoğurdunu yağsız tercih et; sevdiklerin ile birlikte daha uzun bir yaşam hayal et!
SÜTÜNÜ LİGHT TERCİH ET 1 YILDA 2.5 KG TASARRUF ET!
Her gün içtiğin 1 bardak sütünü light tercih ettiğin taktirde bu sana yılda 16425 kcal yani 2,5 kg yağ kaybı olarak geri döner. Günlük tükettiğin 4 porsiyon süt ve süt ürününü yağsız tercih ettiğin taktirde ise daha da çok kalori daha çok yağ kaybı sağlarsın. Eğer hala light süt ürünleri tüketmiyorsan daha fazla vakit kaybetmeden başla!
DİYETİNDEKİ LİKİT İÇECEKLERE DİKKAT!
Tüm dünyada obezitenin bu kadar hızlı artmasının nedenlerinden biri ise kontrolsüz içecek tüketimi! Günde ekstra olarak tükettiğin 1 orta boy kahvenin yılda sana 15 kg olarak dönüş yapabileceğini hiç düşünmüş müydün? Evet asıl problemlerden biri de tam olarak bu aslında. Biz içeceklerin kalori içerdiğine ve bize kilo olarak dönüş yapabileceğine inanmıyoruz. Ancak son dönemlerde giderek yaygınlaşan ayaküstü alıp kaçtığın doymuş yağ ve şeker yüklü o kahven aslında 1 dilim pasta kalorisine ulaşabiliyor. Bu nedenle içeceklerini light, kahveni non-fat ve şekersiz tercih et fazla kilolarından daha kolay kurtul!
 Böylesine hızlı tüketimlerin yapıldığı bir dünyada biz diyetisyenlerin temel görevlerinden olan kişilere sağlıklı beslenme davranışı kazandırmak ise bütün bu sağlık problemlerinin önüne geçebilmek adına atılmış büyük bir adım!
Peki daha sağlıklı beslenmeyi ve ideal beden ağırlığına kavuşmayı isteyen bir birey için önerimiz nedir? Tabi ki güvenli paketli ve enerjisi düşürülmüş ürünleri tercih etmesi.
Şimdi sana soruyoruz sence diyet ürün yemeli misin yememeli misin?
Cevabı bulmakta zorlanmayacağından eminiz. Sağlıklı ve ideal kiloda bir hayat geçirmen dileğiyle. Fit kalın sağlıkla yaşayın