Diyetin Kimliği Olmaz Deme!

Mart ayının gelmesi ile bahar iyiden iyiye kendini hissettirirken etrafındaki herkesi diyet telaşı sarmaya başladı değil mi? Sen de ekmeği kestim, internette okudum şu çok işe yarıyormuş, kuzenim diyete başladı onun listesini uygularım gibi cümleleri sık sık duymaya başladıysan hepsine kulaklarını tıka ve diyetin kimliği olduğunu hatırla!
Her zaman söylediğimiz gibi sen özelsin, diyetin de sana özel olmalı. Tıpkı kimlik kartın gibi düşün. Tahlillerinin göz önünde bulundurularak planlanan diyetinin üzerinde adın, kalorisi, sana özel besinler yer almalı. Peki, bu gerçekten bu kadar gerekli mi? Diye sorguladığını biliyorum ve sana nedenlerini açıklıyorum. Okumaya devam et :)

1. Kan tetkiklerin olmazsa olmaz!
Vücudunun iç sesine kulak vermek oldukça önemli. Belki de problem kan tetkik sonuçlarında gizli. Ülkemizde özellikle demir, B12 ve D vitamini gibi vitamin mineral eksiklikleri ile insülin direnci en sık görülen sağlık sorunlarından. Bu sağlık sorunları ise kilo yönetimin ile doğrudan ilişkili. Eğer böyle bir problem var ise çözüme yönelik listeler planlamak gerekiyor, genel geçer bir uygulama olmaz.
2. Diyetinin kalorisi metabolizmanın yönlendiricisi!
Bazal metabolizma hızı sen hiçbir şey yapmadan vücudunun gün içerisinde yaşamsal faaliyetleri gerçekleştirebilmesi için harcadığı enerjidir ve diyet programının da bu gereksinimin altında kalori içermemesi gerekir. Aksi takdirde aç kalan metabolizman yavaşlar kilo kaybın sağlıksız olur ve içten dışa yaşlanma kaçınılmaz olur! Düşük kalorili diyet listelerini hayatından çıkar, metabolizmanın hakkı olan enerjiye sahip çık.
3. Beslenme programın sana özel olmalı!
Sen sensin! Bir başkası değilsin. Başkasına iyi gelen sana iyi gelmeyebilir, başkasının listesi senin sağlıklı yaşam için ihtiyacın olan besin ögelerini içermeyebilir. Sevdiklerin, sevmediklerin- istediklerin, istemediklerin hepsi tamamen senin özelliğin. Sevmediğin bir kıyafeti satın almadığın gibi sevmediğin diyet listelerini de uygulama. Eğer uygularsan git gide umutsuz diyet kadınına dönüşeceğini biliyorsun.
4. Detoks programlarının kurbanı olma!
Genel öneriler üzerine hazırlanmış, internette veya sosyal medyada gördüğün detoks programlarını veya detoks içerikleri uygulama. Bu programlar genelde düşük kalorili ve sağlık haritası özel olmayan programlar. Yeterli ve dengeli beslenerek vücudunun kendi kendini toksinlerden arındırma yeteneğine destek olmak sence de uzun vadeli ve sağlıklı olan yöntem değil mi?
Bu bahar diğerlerinden farklı olsun! Kendine hak ettiği özeni gösterdiğin, sağlığını önemsediğin ve özverili olduğun bir bahar olsun :) lütfen kendine ve metabolizmana ihanet etme. Diyetinin kimliğine ve sağlığına sahip çık!