Diyetinde Doğal Detoks Akımı Yarat!

Son zamanlarda sürekli gördüğün detoks çaylar, detoks meyve veya sebze suları seni de detoks akımına dahil etmeye mi zorluyor? Tüm bunları uygulamana gerek kalmadan, sadece beslenmende mevsimine uygun, ufak değişiklikler yaparak detoks yapabileceğini söylesem? Öğrenmek için okumaya devam et bakalım…

Öncelikle detoksun ne olduğunu öğrenerek başlayalım.
Detoks; vücudun toksinlerden arınmasıdır. Toksin ise; vücutta istenilmeyen, zararlı etkileri olan ve sağlığı olumsuz etkileyen maddelerdir. Vücudumuzda bu toksinler, soluduğumuz havadan, besinlerden, sigara- alkol gibi zararlı alışkanlıklardan vb. daha pek çok sebepten birikir.
Vücut kendi detoksunu kendi yapabilme kapasitesine sahiptir! Ama…
• Yoğun iş temposu ve stresli yaşam,
• Hareketsizlik,
• Kötü beslenme,
• Yetersiz uyku
Vücudun detoks kabiliyetini azaltır.

Tüm bu etmenler artık pek çok bireyin hayatında yer aldığından, kısa süreli çözümler değil uzun soluklu yaşam tarzı değişiklikleri edinmek temel amacın olmalı. Yani; kısa süreli ve çoğu zaman kilo kaybı odaklı gördüğün detoks programlarını bir kenara bırakıp, hayat boyu vücudunda detoks etkisi yaratarak hem hafif hem de sağlıklı bir beden ve ruha sahip olabilirsin. Yapman gereken doğal detoks kabiliyeti olan besinleri tanımak ve beslenme programında bu besinlere daha sık yer vermek 

• Karaciğerin toksin süpürücüsü; ENGİNAR!
Vücudun geri dönüşü kutusu olan karaciğer, tüm toksinlerin seçilip atımından sorumludur. Karaciğerin ne kadar sağlıklı ise vücutta ki temizlik o kadar güçlüdür. Enginar ise içerisinde bulunan “silymarin” antioksidanı sayesinde karaciğer dokularının korunmasını ve varsa hasarın onarılmasını sağlayarak toksinlerin atımını destekler. Tam da mevsimindeyken her gün 1 enginar tüketimine işte bu yüzden özen göster.
JetNot; enginarı çiğ halinde küp küp doğrayarak semizotu ile kombinlemeyi mutlaka dene! Üzerine de lor peynir ilave ederek kendi en fit ve en leziz salatanı kendin yarat :)

• Böbreklerin temizleyicisi; KUŞKONMAZ!
Kış boyu azalan su tüketimi, artan protein içeriği yüksek diyet uygulamaları sonucu artan ürik asit seviyeleri ve yüksek tuz tüketimi… En çok hangi organını yordu biliyor musun? Böbreklerini! Vücudunda süzme işleminden sorumlu bu organı dinlendirmeye ve temizlemeye ne dersin?2010 yılında Hindistan’da yapılan büyük bir çalışmanın sonucunda kuşkonmazın doğal diüretik olduğu ve böbrek taşlarının oluşumunu önlediği tespit edilmiş!
JetNot; kuşkonmaz ile salatalarına lezzet, hücrelerine yenilik katabilirsin. Yeşil mercimek ile kuşkonmazın kombinine limon ve baharatları ekle, böbreklerini yenile :)

• Her mevsim temizlik için; SARIMSAK-SOĞAN!
Vücuttaki zararlı bakterileri, bağırsaklarda oluşan parazitleri ve virüsleri soğangiller ailesi ile önleyebilirsin. Üstelik arterlerde biriken yağlanmanın da önüne geçebilen bu aile iyi bir anti kanserojen. Akciğer ve sinüslerdeki mukozal tabakayı da temizleyen sarımsak-soğan ikilisi üst solunum yolunun da temizliğinden sorumlu.
JetNot; nefesinin kokacağı kaygısını bir kenara bırak ve taze sarımsak-soğan ikilisine yemeklerinde mutlaka yer ver. Üstelik pişmiş hallerinin, endişelendiğin koku oluşumuna neden olmadığı da bir gerçek :)

• Baharın lezzetli süpürgesi; ÇİLEK!
Tezgahlarda yerini çoktan almış çilek ile diyetini renklendirirken vücudunu temizlemek oldukça kolay! Yüksek C vitamini içeriğiyle hücrelerin onarımını sağlayan, organların sağlıklı ve hızlı çalışmasını etkileyen çilek aynı zamanda en güzel gülüşlerin sahibi olman için diş sağlığını da olumlu etkiliyor.
JetNot; bitter çikolatayı benmari usulü eriterek çileklerini süsleyebilir yada en antioksidandan zengin salatanı çilekler ile lezzetlendirebilirsin...
Baharın gelişi ile başlayan diyet serüveninde detoks başlığı altındaki hatalı uygulamaların önüne mevsimin detoks kabiliyeti yüksek sebze ve meyveleriyle geçmek için artık hazırsın!
Sağlığının önemini bildiğin nice baharlar dilerim…