DİYETTE DONDURMA VERSEM?

Yaz aylarında kim bir külah mutluluğa hayır diyebilir ki? Evet Dünyanın en sevilen sütlü tatlısı dondurmadan bahsediyorum. Bu vazgeçilmez lezzet birçok tatlıdan daha fit desem :) Diğer tatlılarla ufak çapta bir karşılaştırma yaptığımızda kalori içeriği son derece düşük olan dondurmanın fit 10 listemizin başında geldiğini gördük!

Eşit miktarlarda 100 gr baklava 329 kalori, sütlü çikolata 537 kalori enerji verirken, meyveli dondurmalar yaklaşık 132 kalori içermekte. Hadi severek yediğin dondurma dosyasını daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim;

Dondurma yersem beslenmemden neleri çıkartmalıyım?
2 top normal sade/meyveli dondurma için = 1 su bardağı light süt+ 100 g meyve ve 1 tatlı kaşığı sıvıyağı/5-6 adet badem
2 top meyveli sorbe = 200 g meyveyi diyetinden çıkarman yeterli.

Sen de yazın sık sık dondurma tüketenlerdensen; dondurma tüketiminde dikkatli davranmalısın işte sana birkaç fit not;
• Dondurma saatini 17.00’den önce tercih et!
• Akşam yemekten sonra dondurma tüketimlerinde evde hazırladığın yoğurtlu meyveli dondurmalarını tercih edebilirsin.
• Eğer kilo kontrolüne önem veriyorsan light olarak üretilen dondurmaları tercih edebilirsin. Unutma böylelikle yağı ve şekeri azaltılmış, çok daha düşük kalorili bir seçim yapmış olursun.
• Şeker hastasıysan ya da şeker hastalığına yatkın bir metabolizman varsa senin tercihin tatlandırıcı ile hazırlanan şeker içermeyen diyabetik dondurmalar olmalı.
• Dondurmanın lezzetine lezzet katmak için ekstra; çikolata, kurabiye, meyve ve meyve parçacıkları, fındık, fıstık gibi kuruyemişlerle çeşitlendiriyorsan masum görünen dondurmanın kalorisini en az 100-150 kalori arttıracağını unutma!
• Dondurmayı yemek sonrası tatlı olarak değil ara öğün alternatifi olarak yemekten 2-3 saat sonra ya da önce tüketin.
• Dondurmanın etiketine bak! Sağlıklı ve güvenilir paketi tercih etmek için dondurma etiketini okumalısın! Dondurma ne kadar masum bir tatlı olsa da yüksek şeker ve doymuş yağ içerebiliyorlar.