Doğal Ağrı Kesiciler

Sen de regl ağrısı, kas ağrıları, eklem ağrılarıyla ya da nöropatik ağrılarla boğuşanlardan mısın? O zaman bu yazı tam sana göre! Beslenmene bazı besinleri katarak bu ağrılarını hafifletmen mümkün! 

Omega 3: Araştırmalar Omega ‘ün kas ağrısı, kemik ağrıları ve bel ağrıları üzerinde 18. Yy’dan beri tedavi amaçlı kullanıldığını söylüyor! Surgcal Neurology dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre balık yağı tüketimi ibuprofen gibi antiinflamatuvar ve ağrı kesici etkisi olan ilaç kadar olumlu etki gösterebilmektedir. Çalışma Omega 3’ün özellikle bel ve boyun eklem ağrılarını azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor!

Rezene: Sindirim sisteminin en büyük yardımcılarından birisi olan rezene, regl döneminde de sana en büyük destekçilerden. Çalışmalara göre rezene özellikle regl döneminde oluşan sancıların azaltılmasında etki göstermektedir. 2012 yılında yapılan bir araştırmada, rezene tüketen bireylerin regl dönemi sancılarında azalma olduğu gözlenmiştir.

Kırmızı Biber: Acı kırmızı biber, içeriğinde bulunan kapsisin adlı madde ile ağrıyı azaltıcı etki taşıyor! Çalışmalar, vücut hasarlandığında acıyı baskılamak için kapsisin benzeri bir madde salgıladığını, bu yüzden de kırmızı biber içeriğindeki bu maddenin de ağrıyı hafifletici/bloke edici özellik gösterdiği söyleniyor. 2011 yılında British Journal of Anaesthesi’da yayınlanan araştırmaya göre de kapsisin özellikle nöropatik ağrıların azaltılmasında büyük etki göstermektedir. Kış ayları yaklaşırken sen de hem metabolizmanı ateşlemek hem de ağrılarını hafifletmek için yemeklerinde acı biber kullanmaya ne dersin?

Nane: Nanenin özellikle spor sonrası kas ağrılarını hafifletmede yardımcı olduğunu biliyor muydun? Anti-spazmik ve ağrı kesici etkisi olan naneyi spor sonrasında yemeklerine ekleyebilirsin. 2013 yılı Journal of the International Society of Sports Nutrition’daki araştırma, spor sonrası nane extraktı alan bireylerin kas ağrılarının, bacak huzursuzluğunun azaldığı ve kasın rahatlamasına yardımcı olduğunu söylüyor.

Zencefil: Hastalıklara karşı vücudunu korumada önemli özellik gösteren zencefil, aslında kış döneminin vazgeçilmez bir parçası. Fakat bu özelliği dışında ağrıları da hafifletici etkisini belki de ilk defa burada duyuyor olabilirsin. Çalışmalara göre zencefil özellikle vücuttaki kas ve eklem ağrılarını azaltmada büyük önem taşımaktadır.

Yukarıda bahsedilen besinlerin yanısıra yüksek derecede stres altında kalmanın da vücut ağrılarını arttırabileceğini unutma. Stresi kontrol altına al, doğru beslenme ile vücudundaki ağrıları minimuma indir; sağlıklı kal :)