DOĞAL ATEŞ DÜŞÜRÜCÜLER

Havalar soğurken, kış kapıyı çalarken düşen bağışıklıklar ve başlayan hastalıklarla başın dertte mi? Belki de ayakta geçirdiğin hastalığın en kötüsü de yüksek ateş. Yediğin meyve ve sebzeler yanında tüketeceğin bazı besinlerin bağışıklığını kuvvetlendireceği gibi doğal ateş düşürücü etkiye sahip olduğunu biliyor muydun? Hangi besinler dediğini duyar gibiyim  O zaman hazırsan başlıyoruz..!
Probiyotikler: Sağlığımızın her köşesine yer edinmiş probiyotikler, bu alanda da etkisini gösteriyor! Çalışmalar, probiyotiklerin soğuk algınlığına yakalanma riskini azalttığını, bu hastalığa yakalananlarda da ağrı, ateş gibi etkilerini hafiflettiğini söylüyor. Ayrıca American Academy of Pediatrics’in yaptığı bir araştırma da çocuklarda 6 ay boyunca düzenli kullanılan probiyotiğin, soğuk algınlığına yakalanma ve bu hastalıklardaki ateş, öksürme insidansının düştüğünü söylemektedir.
Kişniş: Vücudundaki toksinleri temizleme özelliğine sahip olan kişnişin, antimikrobiyal özelliği sayesinde ateş düşürücü etkiye sahip olduğunu biliyor muydun? Internatıonal Journal Of Pharmacy & Lıfe Sciences’ta yayınlanan çalışmaya göre özellikle viral hastalıklarda oluşan ateşi azaltmada kişniş yardımcı etkiye sahip.
Karabiber: Hasta olduğunda annesinin elinden bal içerisine dökülen karabiberli karışımdan kim yemedi ki? Şimdi sorsanız annelere nasıl olduğunu bilmese de, bir şekilde yararlıdır her şeye :) Gerçekten de öyle! 2012 yılında ISRN Pharmacology araştırmasına göre karabiber ateş düşürücüler arasında ilk sırlarda. Ayrıca 2014 yılında Med Aromat Plants’teki derleme de karabiberin ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi olduğunu söylüyor.
Kekik: 2012 yılında yapılan bir araştırma kekiğin ateş düşürücü etkisi olduğunu söylüyor. Çalışmaya göre kekik bu özelliğini ağrı kesici ve anti-inflamatuvar etkisi sayesinde göstermektedir. Sen de baharatlar listende kekiği ihmal etmeyerek bu özelliğinden faydalanmaya ne dersin?
Zencefil: Taze zencefil içerisinde bulunan “gingerol” adlı bileşen ağrı kesici ve öksürük kesici etkisiyle hastalık dönemlerini minimum atlatmanı sağlayacak en önemli bitkilerden bir tanesi! Aynı şekilde içindeki bu bileşen ateş düşürücü etki de taşıyor! 2014 yılında Asian Scientific Journal’da yapılan bir çalışma da zencefilin, neredeyse ağrı kesici-ateş düşürücü(parasetamol) etkiye sahip olan ilaçlar kadar etki gösterebileceğini söylüyor.