Doğal Süpürücü: ENGİNAR

16. yy Avrupası’nda “soylu” bir bitki olarak kabul edilen, kraliyet aileleri ve zenginler tarafından tüketilen enginar, baharın resmen kendini göstermesiyle tezgahlarda yerini aldı! Bu doğal süpürücüyü yakından tanımaya hazır mısın?

• Oksidatif stres savar! Yüksek ORAC puanı sayesinde vücuttaki oksidatif stresle mücadelede oldukça güçlüdür.
• Kolesterol savaşçısıdır! İçeriğindeki “cynarin” maddesi sayesinde kötü kolesterolü azaltır. 12 haftalık bir çalışmada enginar yaprakları tüketen 75 kişinin tüketmeyenlere göre total kolesterolünün %4.2 daha fazla düştüğü bulunmuş.
• Sindirimine destekçidir! “Cynarin” maddesi sindirim konforunu da destekler. Yağların sindirimine ve vitaminlerin emilimine destek olan enginar özellikle yüksek yağlı beslenen yeni insan için olmazsa olmazdır.
• Karaciğerin koruyucu kalkanıdır! Yapısında bulunan “silymarin” maddesi sayesinde lipid peroksidasyonu sürecini yöneten, karaciğer dokusunu birikintilerden koruyan, karaciğer süpürücüsüdür.
• Kanserle mücadelecidir! “Kersetin” ve “Gallik asit” içeriği yüksek enginar, kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltmaktan ve antioksidan kapasitesinin dengelenmesinden sorumludur.
• Tok tutucudur! Yüksek lif içerikli yapısı sayesinde sindirim sistemine destek olur, mide doluluğunu arttırarak tok tutucu etki gösterir.
• Cilt elastikiyetinden sorumludur! yapısında bulunan C ve E vitamini sayesinde kollajen yapının korunmasına ve cilt dokusunun yenilenmesine destek olur.

Jetbilgi: çoğumuz onun kalbini seviyoruz fakat yapraklarının oldukça fazla marifeti var! enginarını soydurduktan sonra yapraklarına veda etme. Enginar yapraklı, lor peynirli, çilekli salataya bir şans ver :)
Ruhunu ve bedenini arındırdığın, sağlık dolu bir bahar diliyorum sana!