Doğru Besin, Sağlıklı Saç

Sağlıksız ve devamlı dökülen saçlara sahip olduğunu düşünüyorsan, beslenmeni tekrar gözden geçirmelisin! Çünkü yanlış beslenme, vücudundaki vitamin veya minerallerin eksikliğiyle saçlarının bu durumdan olumsuz etkilenmesine sebep olabilir. Hangi vitamin ve minerallerin buna sebep olduğunu öğrenmek istiyorsan, haydi başlayalım:

Çinko: Tırnakların çabuk kırılıyor, cildin devamlı kuruyor veya saçların çok mu dökülüyor? O zaman çinko ile ilgili kan değerlerine biran önce baktırmalısın! Çinko eksikliği saçlarında güçsüzlük, çabuk kırılma ve fazla dökülmeye sebep olabilir. Bu eksikliği et ürünleri, süt ve peynir gibi hayvansal kaynaklı gıdaları tüketerek önleyebilirsin.

Omega 3: Omega 3’ün faydaları saymakla bitmiyor! 2012 yılında yapılan çalışmalara göre omega 3 takviyesi yapan kişilerde saç kaybının azaldığı görülmüştür. Bununla beraber saçlarının parlaklığını arttırmak için de Omega 3 takviyesi kullanabilirsin. Omega 3 ihtiyacını balıklardan olduğu kadar dışarıdan takviye yaparak da karşılayabilirsin.

Demir: Demir eksikliği olan kişilerin saç tellerinin daha güçsüz olduğunu ve daha fazla döküldüğünü biliyor muydun? Eğer sen de aynı şikayetlere sahipsen en kısa zamanda kan tahlili yaptırarak demir değerlerine baktırmalısın! Bu eksikliği et ürünlerinden karşılayabileceğin gibi, yetersiz kalan durumlarda dışarıdan takviye alarak da karşılayabilirsin.

Folik Asit: Cildin kadar saçlarının da canlı olmasını ve uzamasını teşvik etmek istiyorsan folik asitten zengin beslenmelisin. Çalışmalara göre folik asit saçın sağlıklı uzamasına ve canlı kalmasına destek oluyor! Folik asit ihtiyacını en iyi yeşil yapraklı besinleri tüketerek sağlayabilirsin.

Biotin: B7 vitamini olarak da bilinen biotin, hücre gelişimi ve metabolik olayların düzenli ilerlemesinde önemli vitaminler arasında! Saç ve tırnak gelişimini destekleyen bu vitaminin en güzel kaynakları arasında yumurta veya yer fıstığı bulunuyor!

Saçların için önemli vitamin-mineral ve kaynaklarını öğrendiğine göre artık beslenmeni ona göre düzenleyebilir; daha güçlü, canlı ve sağlıklı saçlara sahip olabilirsin.