Doğru Beslen Stresi Yönet!

Azı karar çoğu zarar cümlesini söyleyenler zamanında stres var mıydı bilmiyoruz fakat stres için söylenebilecek en güzel söz olduğundan eminim. Stressiz bir yaşamın mümkün olmadığı günümüz dünyasında doğru beslenerek stresi yönetebileceğin gibi hatalı beslenmenin de stresi arttırdığını biliyor musun? Bu hafta ki konumuz stresi yönetmede beslenmenin gücü! Hazırsan başlayalım :)
Stresin, zihinsel ve fiziksel kaynaklarını tüketen olumsuz bir yanı olduğu gibi, kendini ve potansiyelini keşfedebileceğin ve gelişimine destek olmaya yarayan bir yanı da mevcut. Duyguların tarafından hafif şiddetle uyarıldığın bir stres seni ilgi odağına yoğunlaştırma konusunda destekliyor bile. Fakat dozu artmaya başladığında işler ne yazık ki umduğun gibi gitmiyor! Strese neden olan pek çok etmeni hayatından çıkarmanın mümkün olmadığını fakat beslenmenin stres yönetimin ile doğrudan ilişkisi olduğunun da bilim dünyasına dayalı kanıtlarda farkındayım.
Aşağıdakilerden birini yada birkaçını içeren bir beslenme düzenin varsa stres düzeyinin artması kaçınılmazdır.
• Öğün atlamak, yetersiz beslenme, aşırı kafein- şeker- tuz ve yağ tüketimi, yüksek kalorili ve yoğun beslenme stresini yönetmek ve sağlığını riske atmamak için bu olumsuz beslenme alışkanlıklarından ve davranışlardan uzak durman ilk şartım.
Stresi yöneten beslenme modelinde;
• Her sabah güne kahvaltı yaparak sağlığına yatırım yapmaya ne dersin? Bu sayede kan şekerin dengelenir ve güne zinde başlarsın.
• Öğün atlama ve günde 3 ana 2-3 ara öğün mutlaka yap. Vücudunun en ihtiyaç duyduğun anda enerjiden yoksun kalmasını istemezsin değil mi?
• Ayak üstü beslenme, yemek yemeye vakit ayır. Ruhunun ve bedeninin doyması için öğünlerini mutlaka oturarak, kendine ayırdığın bir zaman diliminde mümkünse 20 dk.dan daha kısa olmamak koşulu ile tüket.
• Kafeinli içecekleri elinden düşürmeyerek işleri yoluna koyacağını düşünüyorsan yanılıyorsun. Günde 500 mg’ın üzerinde kafein aldığında işler arapsaçına dönebilir…
• Stresli hissettiğin anlar için en büyük destekçin su! İç bir bardak su bak önüne, merak etme hücrelerin tazelenerek en doğru yolu bulacaktır.
• Tek tip beslenme. Çeşitlendirdiğin tabakların ve öğünlerin sayesinde vitamin, mineral ve liften zengin beslenerek hayatına renk stresine yönetim kolaylığı katacaksın.
• Hareketli insanlar stresi daha kolay yönetiyor! Gün içerisinde saat başı masasından kalkıp birkaç tur atan bireylerin iş hayatlarında daha konsantre çalıştığını ve daha çözüm odaklı olduğu bilim dünyasında en bilinen gerçeklerden.
Stresi yöneten yıldız 5 besini tanımaya ve beslenme programında mutlaka bulundurmaya ne dersin?
1. Kompleks karbonhidratlar; beynin seratonin salgılamasına ve kan şekerinin dengede kalmasına destek olur. tam tahıllı ekmek, makarna, bulgur vb. karbonhidratlardan korkma!
2. Kırmızı biber; yüksek C vitamini içeriği sayesinde stres yönetiminin olmazsa olmazı. 2015 yılında yapılan bir çalışmada yüksek C vitamini içerikli beslenen bireylerin kan basıncı ve kortizol seviyelerinin C vitamini alımından sonra düştüğü bulunmuş.
3. Yeşil yapraklı sebzeler; magnezyum düşüklüğünün baş ağrısını ve yorgunluğu tetiklediğini biliyor muydun? Magnezyumdan zengin besinleri tüketerek gücüne güç katarak stresin üstesinden gelebilirsin.
4. Kuruyemişler; sağlıklı yağların kaynağı olan bu besinler kalp-damar kaliteni arttırarak stresin vücudunda oluşturduğu hasarı onarmaya yardımcı oluyor. üstelik sert yapıları sayesinde daha yerken bile kortizol salınımını kontrol altına alıyor. Yüksek kalorili yiyecekler olduklarından aşırıya kaçmamakta fayda var ;)
5. Süt; uyumadan önceki son ara öğününde 1 bardak ılık süt içmeye ne dersin? Araştırmalar kalsiyumdan zengin beslenmenin PMS ile bağlantılı anksiyete ve ruh hali değişimleri hafiflettiğini gösteriyor.
Jetnot: her gün mutlaka tartılanlardansan bu alışkanlığı da hemen unut! Çünkü tartı zannettiğin kadar motive edici bir araç değil. Kendini kontrol altında tutmak veya gösterdiğin çabanın sonucunu görmek için edindiğin bu alışkanlık bir süre sonra sana anksiyete ve yüksek stres ile geri dönüyor. Üstelik bu süreç ne yazık ki kendini kontrol altında tutamamana ve çabalamaktan vazgeçmene neden oluyor.
Stresi az, mutluluğu ve sağlığı bol günler dilerim.